قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۴۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تولید 80 میلیون تن محصولات زراعی در کشور

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی از تولید سالانه 80 میلیون تن محصولات زراعی در کشور خبر داد.

تولید 80 میلیون تن محصولات زراعی در کشور

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی امروز در مراسم رونمایی از دستاوردهای صنعت زنبورداری در سالن تلاش با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: زنبور یکی از سیکل های پایدار برای حیات طبیعت است و در گام اول باید از این حشره حمایت شود تا محیط زیست پایدار بماند.

کشاورز همچنین گفت: 250 هزار هکتار کشت کلزا در کشور داریم که زنبورداران از این کشت استقبال می کنند و وجود زنبور در کنار کشت کلزا عملکرد این دانه روغنی 25 تا 40 درصد افزایش می دهد.

وی افزود: اگر کشاورز زنبور عسل در کنار کلزا داشته باشد 2 تن در هکتار اضافه برداشت می کند یعنی 30 درصد افزایش عملکرد پیدا می کند که در آن صورت سالانه بین 60 تا 70 هزار تن کلزا به واسطه حضور زنبور عسل افزایش می یابد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: برخی از محصولات مانند تولید آفتاب گردان کاملاً به زنبور عسل وابسته است که اگر نباشد در هر هکتار 500 کیلوگرم افت محصول پیدا می کند و دانه آفتاب گردان پوچ می شود.

کشاورز خبر داد: سالانه 80 میلیون تن محصولات زراعی در کشور تولید می شود و در یک محصول که خیلی وابسته هستیم یونجه به عنوان غذای دام است که به غیر از زنبور نمی تواند آن را بارور کند.

وی با بیان اینکه معتقدم باید کارهای تصدی گری را به بخش خصوصی واگذار کنیم، گفت: ایده مشارکت خصوصی خصوصی را تأکید می کنم که در تولید هم بسیار مؤثر است. صندوق ها یک ابزار توسعه هستند و نه اینکه منبع وام باشند. باید دانش را به کالا تبدیل کرده و تولید ثروت کنیم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: اغلب کشاورزان به وضع موجود راضی هستند که این منشأ تغییر نمی شود که باید فکری کنیم که خلق ثروت ایجاد شود.

کشاورز همچنین افزود: صندوق حمایت از کشاورزی با مدیریت مردم باعث توسعه این بخش می شود و دولت باید پایش را از کارها بیرون بکشد و امور را به شرکت های تعاونی واگذار کند صحبت من با زنبورداران است که عملکرد تولید پایین است برای برون رفت از این مسئله باید با افزایش بهره وری و انتقال دانش بیشترین بازده را به دست آوریم. در کنار عسل، تولید ژل، نیش زنبور عسل و بره موم تولید شود.

در این مراسم همچنین از سامانه مبادلات الکترونیکی صنعت زنبورداری ایران رونمایی شد که تا کنون 5 میلیارد تومان گردش مالی داشته است. همچنین رونمایی و معرفی قرص ژل رویال انجام شد. در این مراسم اعلام شد عسل اگر کیلویی 100 هزار تومان باشد اما با  تولید یک کیلو ژل رویال 4.5 میلیون تومان ارزش به دست می آید و زنبورداری باعث گرده افشانی برای محیط زیست و افزایش عملکرد محصول می شود.

همچنین بانکی پور مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری هنگام رونمایی از محصولات جدید از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سرپرست وزارت جهاد کشاورزی خواست جلوی واردات ژل رویال گرفته شود زیرا در تولید این محصول خودکفا هستیم و اکنون ژل رویال چینی با دلار آزاد کیلویی 500 هزار تومان وارد می شود اما ژل رویال ایرانی و درجه یک کیلویی 4.5 میلیون تومان است که نمی توانیم با این واردات رقابت کنیم.

همچنین در این مراسم از زنبورداران نمونه محمدرضا کوهی که با سرمایه گذاری خودش دانش تولید ژل رویال را کسب کرده و در اختیار زنبورداران قرار داده بود و همچنین حسن سلیمانی که با تولید منحصربه فرد تجهیزات زنبورداری و تولید سلول های ژل رویال به عنوان تولیدکننده برتر تقدیر شد.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha