قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۳۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ظریف: هشدار داده بودم که فروش برجام توسط اروپایی ها به خاطر خودداری از افزایش تعرفه ها، ترامپ را حریص تر خواهد کرد / اکنون یک تهدید دیگر در زمینه تعرفه مطرح شده

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران بار دیگر در صفحه توییتر خود به اقدام اخیر کشور های اروپایی در فعا ل سازی مکانیسم حل اختلاف برجام واکنش نشان داد.

ظریف: هشدار داده بودم که فروش برجام توسط اروپایی ها به خاطر خودداری از افزایش تعرفه ها، ترامپ را حریص تر خواهد کرد / اکنون یک تهدید دیگر در زمینه تعرفه مطرح شده

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، وزیر امور خارجه در صفحه توییتر خود نوشت: «برای گفتن آنچه که قبلاً گفتم متأسفم: وقتی E۳ (آلمان، انگلیس و فرانسه) هفته گذشته باقیمانده های برجام را برای خودداری از (افزایش) تعرفه های (دولت) ترامپ (برای کالا های وارداتی اروپایی) فروختند، هشدار دادم که این امر تنها او (ترامپ) را حریص تر خواهد کرد (اشت های وی را بیشتر می کند). بعد از فروختن شرافت و از دست دادن هرگونه پایه و اساس اخلاقی و قانونی، یک تهدید دیگر در زمینه تعرفه مطرح شده است».

ظریف سپس به اروپا توصیه کرد: «بهتر بود که اتحادیه اروپا عملکرد بهتری در زمینه اعمال و اجرای حاکمیت از خود نشان می داد».

وزیر خارجه ایران به تهدیدات جدید «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در «داووس» اشاره کرده که به کشور های اروپایی هشدار داد که اگر توافقی با اروپایی ها صورت نگیرد، تعرفه بر واردات خودرو از اروپا به آمریکا گزینه خوبی است.

پیش از این نیز ۲۶ دی ماه، ظریف در پیامی توییتری به اقدام سه کشور اروپایی در فعالسازی مکانیسم حل اختلاف برجام واکنش نشان داده بود و گفت: «تسلیم تأیید شد. تروئیکای اروپا بقایای برجام را فروخت تا از تعرفه های جدید ترامپ جلوگیری کند. دوستان من این بی فایده است. شما فقط اشتهای او را بیشتر می کنید. قلدر دبیرستان خود را به خاطر دارید؟»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران سپس با انتقاد از ناتوانی اروپا در گرفتن تصمیم های مستقل در خصوص برجام، تصریح کرد: «اگر می خواهید شرافت خود را بفروشید، بفرمائید. اما ظاهری اخلاقی/قانونی به خود نگیرید. شما آن را ندارید».

ظریف در توییت جدید خود، امروز (چهارشنبه)، تصویری از گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» را با این عنوان منتشر کرد: «ترامپ اروپا را با تعرفه هایی جدید در داووس تهدید کرد و شکال با همپیمانان قدیمی آمریکا را افزایش داد».

اخیراً روزنامه واشنگتن پست گزارشی منتشر کرده بود که در آن توضیح داده بود که ترامپ به طور محرمانه به آلمان، انگلیس و فرانسه پیام ارسال و آن ها را تهدید کرده بود که در صورت خودداری از فعال کردن ساز و کار حل اختلافات در برجام، تعرفه ۲۵ درصدی بر خودرو های اروپایی وضع خواهد کرد.

تروئیکای اروپایی روز سه شنبه ۲۴ دی ماه در اقدامی که آن را تلاش برای حفظ برجام خواندند، با انتشار بیانیه ای، ساز و کار حل اختلاف در چارچوب برجام را فعال کردند. این مکانیسم روندی است که در صورت طی کردن کامل مراحل، به بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران منتهی خواهد شد.

با این حال دیپلمات های اروپایی مدعی هستند که هدف این تصمیم حفظ توافق هسته ای از طریق بحث و رایزنی با ایران برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام و نه بازاعمال تحریم های سازمان ملل است.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha