قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۳۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

احمد قریب: ایران اراده و توان خروج از NPT را دارد

نماینده پیشین ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار کرد: به طور قطع خروج از NPT در توان و اراده ایران هست و می تواند عملی شود هر چند که عواقب زیادی داشته باشد.

احمد قریب: ایران اراده و توان خروج از NPT را دارد

: احمد قریب درباره سخنان اخیر مقامات کشور درباره خروج ایران از NPT در صورت ارجاع موضوع ایران به شورای امنیت سازمان ملل از سوی کشور های اروپایی اظهار کرد: شخصا معتقدم خروج ایران از NPT بعید است چرا که ایران حتما متوجه عواقب بعدی چنین اقدامی هست. خروج از NPT ایران را در ردیف کشور هایی از جمله هند، پاکستان، رژیم اسراییل و کره شمالی قرار می دهد و این برای کشوری مثل ایران که برنامه شفاف و صلح آمیز هسته ای دارد و همواره تاکید دارد که حرکت به سمت مسیر غیرصلح آمیز را حرام و غیرقانونی می داند جایگاهی نخواهد داشت و مسلما حتی اگر ایران از NPT خارج شود و باز هم در مسیر صلح آمیز بماند نگاه ها به آن در فضای بین الملل تغییر می کند.

وی در ادامه به فشار ها و تحریم های آمریکا از یک سو و از سوی دیگر بی عملی اروپا اشاره کرد و گفت: در عمل این کشور ها چاره ای برای ایران باقی نگذاشته اند و ایران آرام آرام به سمت گزینه های تندتر خود می رود و به عبارتی این آخرین تیری است که ایران در کمان دارد. اروپایی ها نتوانستند یا نخواستند کاری از پیش ببرند البته بسیاری معتقدند که از عهده و توان آن ها خارج بود که بتوانند در مقابل اقدامات آمریکا و خروجش از برجام کاری انجام دهند. در عین حال نامردمی و نامردی های زیادی علیه ایران انجام گرفت و اروپا کاری از پیش نبرد. مشخص است که آن ها نخواستند از خودشان مایه بگذارند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: طبیعی است با ارجاع دوباره موضوع ایران به شورای امنیت تمامی تحریم ها و فشار های بین المللی علیه ایران فعال می شود این در حالی است که ایران متعهد به اجرای تعهدات برجامی اش بود و این آمریکا و سه کشور اروپایی بودند که در یک هم زمانی تعهداتشان را اجرا نکردند و از انجام آن ها سر باز زدند و اکنون ایران باید خسارت این بی عهدی را بپردازد.

قریب گفت: واکنش ایران به ارجاع پرونده اش به شورای امنیت شاید آخرین تیر در تیردانش باشد، اما افکار عمومی باید بدانند که ایران از ابتدا رویکرد مسالمت جویانه به خروج آمریکا از برجام و اجرا نشدن تعهدات اروپایی ها داشت و اجرای گام به گام کاهش تعهدات هسته ای اش طبق برجام حاکی از همین مساله است که ایران برای حفظ برجام تلاش زیادی انجام داد، اما با بی عملی اروپایی ها مواجه شد.

نماینده پیشین ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به این که تا چه حد تهدید به خروج از NPT می تواند از سوی ایران اجرایی شود؟ خاطرنشان کرد: قطعا این اقدام در توان و اراده ایران هست و می تواند عملی شود هر چند که عواقب زیادی دارد، اما امروز هشتاد میلیون ایرانی به خاطر این رویکرد آمریکا و همراهی دیگر کشور ها خسارت زیادی می بینند و خروج ایران از NPT در صورتی که موضوع به شورای امنیت برود و تحریم های بین المللی هم بازگردد آخرین راهی است که برای ایران در بخش هسته ای باقی می ماند. اساسا حضور ایران در NPT وقتی با یک کشور عضو این گونه برخورد می شود توجیه و جایگاهی ندارد.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha