قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۳۰۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کاهش آب بدون درآمدنیازمند نوسازی شبکه آبرسانی؛

هدررفت ۲۸ درصدی آب درکهگیلویه وبویراحمد/قصه فرسودگیها ادامه دارد

یاسوج- قصه آبهایی که در کوچه ها و خیابانهای کهگیلویه وبویراحمد جاری هستند، قصه فرسودگی لوله هایی است که عمرشان به پایان رسیده و اما با هدرفت ۲۸ درصدی آب هنوز از آنها استفاده می شود.

هدررفت ۲۸ درصدی آب درکهگیلویه وبویراحمد/قصه فرسودگیها ادامه دارد

گروه استان ها-صدیقه امیدی: آبی که از چشمه های دنا جوشیده و در رودها جاری شده و در دشت ها انباشت شده و با صرف هزینه های بسیار به خانه ها راه یافته بر اثر فرسودگی و شکستگی لوله ها سر از فاضلاب و کوچه ها و خیابان ها در می آورد.

در دیگر کشورها، عمرمفید شبکه آبرسانی ۱۰ سال است و در شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد عمر این شبکه به بیش از ۲۵ سال می رسد.

فرسودگی تأسیسات آبی و شبکه های آبرسانی در کهگیلویه و بویراحمد، قصه تازه ای نیست و این امر سبب شده که سالانه بیش از ۲۸ درصد آب در استان هدر رود.

مدیر دفتر کاهش آب بدون در آمد آبفای کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص به گفت: در سال گذشته هدر رفت آب در استان ۲۸.۲ درصد بود.

سلمان جمالفرد افزود: متوسط فرسودگی شبکه در استان نیز بین ۳۵ تا ۴۰ درصد است.

وی بیان داشت: عمر شبکه در استان از ۲۵ سال بیشتر است و بالاترین فرسودگی شبکه در استان مربوط به شهر یاسوج است.

جمالفرد افزود: در مجموع در استان ۵۸ درصد شکستگیها مربوط به انشعابات و ۴۱ درصد شکستگیها نیز مربوط به شبکه آبرسانی است.

وی شکستگیهای خطوط انتقال را یک درصد عنوان کرد و گفت: در شهر یاسوج ۳۲ درصد هدر رفت آب و ۳۵ درصد فرسودگی شبکه وجود دارد.

به گفته مسئولان، ۴۵۰ کیلومتر خط توزیع آب در استان کهگیلویه و بویراحمد دچار فرسودگی است که این میزان در کل کشور شامل فرسودگی ۴۰ هزار کیلومتر از شبکه آبرسانی شهری و ۵۰ هزار کیلومتر شبکه آبرسانی روستایی است.

آنچه که واضح است این است که «آب بدون درآمد» یا آب هایی که با منشأ فرسودگی و شکستگی لوله ها جاری می شوند، فقط و فقط هزینه ای برای تصفیه و انتقال را تحمیل می کنند و باید در این راستا چاره ای اندیشیده شود.

سلامت شبکه آبرسانی یکی از عوامل کیفیت آب آب آشامیدنی است و شکستگی و فرسودگی لوله ها می تواند، سلامت آب را کاهش دهد.

معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد از رفع شکستگی لوله های انتقال آب در سه هزار و چهارصد نقطه از ابتدای سال جاری تاکنون در استان خبر داد.

یعقوب فرجی افزود: میزان شکستگی شبکه توزیع و انشعاب آب در استان در فصول سرد سال بیشتر می شود.

وی بیان داشت: در استان ۱۶۰ هزار مشترک آب وجود دارد و با توجه به فرسودگی شبکه آبرسانی در استان اصلاح و مرمت شبکه توزیع آب استان اعتباری مناسب نیاز دارد.

سرپرست آبفای کهگیلویه و بویراحمد نیز در این خصوص به ، گفت: در روستاهای استان به دلیل شکستی و فرسودگی شبکه و همچنین مشترکان غیر مجاز درصد قابل توجهی آب شرب هدر می رود.

فیض الله پاسره افزود: از ابتدای دولت یازدهم تاکنون ۳۷۹ کیلومتر خط انتقال، ۷۲۴ کیلومتر شبکه توزیع و احداث ۱۲۸ مخزن ذخیره آب اجرا شده است.

وی بیان داشت: تعویض شبکه ها بر اساس برنامه ریزی و کنترل هدر رفت منابع اجرایی می شود اما با توجه به فرسودگی ۳۰ درصدی شبکه آبرسانی نوسازی شبکه نیازمند اعتبار است.

اما در کهگیلویه و بویراحمد برای آبرسانی به شهرها، یکهزار و پانصد کیلومتر شبکه توزیع شهری وجود دارد که با حساب اینکه ۳۰ درصد این شبکه دچار فرسودگی است در مجموع ۴۵۰ کیلومتر از شبکه توزیع آی در استان فرسوده بوده و سبب هدر روی آب و یا تولید آب بدون درآمد می شود.

در این میان به گفته مسئولان، شبکه آبرسانی در شهر یاسوج از فرسودگی بیشتری برخورد دار است و در محله های قدیمی این شهر میزان شکستگی لوله ها بسیار بالا است.

آب شرب تولیدی شهر یاسوج برای ۶۵ هزار مشترک بیش از ۱۷ میلیون متر مکعب، شبکه توزیع آب در شهر یاسوج بیش از ۵۱۲ کیلومتر و طول خطوط انتقال آب نیز ۷۹ کیلومتر بوده و بیش از ۹۲ درصد آب شرب شهر یاسوج از چاه های عمیق تأمین می شود.

شاید رشد بی رویه شهر و افزایش بسیار حاشیه نشینی سبب شده که شهر یاسوج هر روز بیشتر از گذشته با مشکل در زیرساختهای آبرسانی مواجه شود.

فرسودگی شبکه آبرسانی، افزایش آب های بدون درآمد، افزایش هزینه ها، کاهش سلامت آب و حفاری متعدد خیابان ها و کوچه ها و بسیاری از مشکلات دیگر را با خود به همراه دارد و این امر ضرورت توجه بیش از پیش مسئولان را به این امر را طلب می کند.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha