قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۲۸۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مادران باردار و نوزادان سمنان در طرح کوهورت پایش می شوند

استان ها سمنانسمنان رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: طرح تحقیقاتی کوهورت به منظور پایش مادران باردار و فرزند آنان از جنینی تا پنج سالگی، در سمنان…

مادران باردار و نوزادان سمنان در طرح کوهورت پایش می شوند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، نوید دانایی روز شنبه طرح کوهورت را تحقیقاتی آینده نگر عنوان و بیان کرد: طرح کوهورت سلامت کودکان را از مراحل جنینی تا سن ۵ سالگی مورد بررسی قرار می دهد.

وی افزود: مادران ساکن در شهرستان های استان سمنان پس از تایید بارداری و قبل از هفته پانزدهم بارداری می توانند به منظور شرکت در این طرح به مرکز بهداشت شهرستان سمنان یا مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی امیرالمومنین(ع) مراجعه کنند.

دانایی پایان خرداد ۱۳۹۹ را آخرین فرصت ثبت نام در این طرح عنوان و اضافه کرد: بررسی شاخص هایی مانند تغذیه، سبک زندگی، مسایل شغلی والدین و تاثیر آلودگی آب و هوا بر روی جنین و نوزادان، بخشی از موارد مد نظر در این طرح پژوهشی است.

وی با اشاره به اینکه از سال های گذشته این تحقیقات آغاز شد، افزود: بر اساس مطالعات و بررسی های وزارت بهداشت و درمان بر بافت جمعیتی کشور، این طرح در سال های گذشته به سه استان سمنان، یزد و اصفهان، سپرده شد و امسال استان های مازندران و کرمان نیز برای اجرای این طرح اضافه شدند.

این مقام مسوول با بیان اینکه منافع طرح تحقیقاتی کوهورت مشمول کل جمعیت می شود، بیان کرد: بخشی از هزینه های اجرای این طرح در استان سمنان توسط دانشگاه علوم پزشکی استان و بخشی دیگر نیز توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تامین خواهد شد.

وی، مشارکت در این طرح را اختیاری دانست و اجرای آن نیز هیچ هزینه ای بر خانواده ها تحمیل نمی کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، استقبال شهروندان از این طرح را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: خانواده های بسیاری از زمان آغاز این طرح به صورت داوطلبانه اعلام آمادگی کردند که این استقبال بالا نشانه میزان توجه شهروندان این استان به مساله سلامت است.

وی ابراز امیدواری کرد که با اجرای این طرح سطح سلامت افراد جامعه ارتقا یابد و نتایج مطالعات در درمان بیماری های احتمالی و پیشگیری از آن موثر واقع شود.

دانایی با اشاره به اینکه در گام نخست طرح تحقیقاتی کوهورت، مادر و جنین تا پنج سالگی زیر نظر قرار گرفته و دقیق ارزیابی می شوند، افزود: هرگونه تغییر و انحرافی در سلامت مادران و جنین در این طرح ارزیابی می شود و اقدامات لازم برای اصلاح آن انجام خواهد گرفت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، هدف نخست این طرح را مطالعه سلامت مادران و نوزادان، پیگیری دقیق و همه جانبه رشد و تکامل همه جانبه جنین و سلامت مادران دانست و تصریح کرد: هدف دوم اجرای طرح تحقیقاتی کوهورت بررسی اتفاق ها در دوره جنینی است تا شرایط سلامت مادران و فرزندان نسل آینده از مخاطرات نجات پیدا کند.

وی در ادامه گفت: با پیگیری مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان، زیرساخت های لازم برای این طرح از جمله محل نگهداری نمونه آزمایش ها که هزینه زیادی به دنبال داشت، فراهم شده و مشکلی در این بخش وجود ندارد.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و پذیرش در طرح می توانند قبل از هفته پانزدهم بارداری به مرکز بهداشت شهرستان سمنان یا مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی امیرالمومنین(ع) مراجعه کنند یا با شماره تلفن  ۳۳۳۳۵۸۸۴ تماس بگیرند.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha