قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۲۸۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ایندیپندنت: اسکار ضدسیاه پوستان و زنان است

در تاریخ ۹۲ ساله ی اسکار؛ تنها پنج سینماگر زن برای بخش های مهم نامزد شده اند.

ایندیپندنت: اسکار ضدسیاه پوستان و زنان است
البته این رفتار از برگزارکنندگان مراسم اسکار بعید نیست زیرا در تاریخ ۹۲ ساله اسکار، تنها پنج سینماگر زن برای بخش های مهم نامزد شده اند، امسال انتشار فهرست نامزدهای اسکار، با موج اعتراض در شبکه های اجتماعی و راه اندازی هشتگ "خیلی مردانه" همراه شد. منتقد نیویورک تایمز، در مصاحبه ای از عدم حضور کارگردانان زن در این دوره (به استثنای گرتا گرویگ)، انتقاد کرد و گفت: «ناراحت کننده است که هنوز هم برای فیلم های سینماگران زن، که نقش اول آن ها را زنان بازی می کنند، به اندازه فیلم های کارگردانان مرد با همان کیفیت، ارزش برابر قائل نمی شوند.»

اسکار به سیاهپوستان نیز روی خوش نشان نداده است. فیلم کویین و اسلیم از ملینا ماتسوکاس، کارگردان آمریکایی یونانی تبار، بنا بر ارزیابی منتقدان آمریکایی می توانست به عنوان نامزد دریافت اسکار در بخش بهترین فیلم برگزیده شود. این فیلم سرنوشت زن و مردی سیاه پوست را بازگو می کند که پس از آشنایی در نخستین دیدار خود، با افسر پلیسی درگیر می شوند و او را در مقام دفاع از خود می کشند. این دو ولی به جای تسلیم کردن خود، محل حادثه را ترک می کنند و می گریزند.

انتخاب نشدن این فیلم که از گرایش های قوی نژادپرستانه دستگاه امنیتی آمریکا انتقاد می کند، علاوه بر اعتراض هواداران دفاع از حقوق سینماگران زن، خشم دست اندرکاران سیاه پوست عالم سینما را نیز برانگیخته است. غیرسفیدپوستان آمریکایی از اینکه "مسائل و تجربه هایشان از سوی هالیوود جدی گرفته نمی شود"، گله می کنند. هشتگ "اسکار خیلی سفید" که در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ جنجال آفرید، در پی این اعتراض ها شکل گرفت.

اما ظاهرا این انتقادها بر برداشت و نحوه گزینش دست اندرکاران آکادمی اسکار - که نزدیک به ۶۰۰۰ عضو دارد، تاثیری نمی گذارد. دلیل این امر به باور کارشناسان سینما، ساختاری است و از ترکیب اعضای آن ناشی می شود: بر اساس آماری که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، اکثریت این اعضا را مردان سفید پوستِ مسن تشکیل می دهند.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha