قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۲۴۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جوزپ بورل: به دنبال بازگشت تحریم ها علیه ایران نیستیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در واکنش به بیانیه ترویکای اروپایی گفت: ما به دنبال بازگشت تحریم ها علیه ایران نیستیم.

جوزپ بورل: به دنبال بازگشت تحریم ها علیه ایران نیستیم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش تارنمای یورب سرور، جوسپ بورل در مورد بیانیه سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس در مورد ایران افزود: هدف این بیانیه یافتن راه حل ها و بازگشت به رعایت کامل در چارچوب توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ است و بازگشت تحریم ها مورد نظر این بیانیه نیست.

وزیران سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه عضو برجام دیروز (سه شنبه) با صدور بیانیه ای از آنچه فعال کردن مکانیسم حل اختلاف در این توافق بین المللی خوانده اند، خبر دادند.

در این بیانیه گفته شد: این تصمیم به ناچار، پس از گام های ایران برای کاهش تعهداتش در برجام اتخاذ شده است.

جمهوری اسلامی ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد ، توافق هسته ای را به شرط عمل دیگر طرف های این توافق به تعهداتشان حفظ کند، اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره مندی اقتصادی ایران، گام های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.

براین اساس با صدور بیانیه ای، شروع گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی را اعلام کرد؛ براساس آن تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط براساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

ایران بارها اعلام کرده که در صورت رفع تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز درباره تلاش سه کشور اروپایی طرف برجام برای فعال کردن مکانیسم حل اختلاف گفت: متاسفانه در مدت یکسال طرف های اروپایی برجام به رغم تعهداتی که هم در برجام داشتند و هم صراحتا و به طور رسمی پس از خروج آمریکا از برجام در جلسات کمیسیون مشترک برعهده گرفتند، نتوانستند اقدامی ملموس و جدی برای ایفای تعهدات خود صورت دهند.

وی افزود: به همین سبب نیز، کشورمان از مقررات پیش بینی شده در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام استفاده کرده و اجرای بخشی از تعهدات هسته ای خود را طی پنج گام با فواصل زمانی قابل ملاحظه متوقف کرد.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha