قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۰۲۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معجونی: اولویت تئاتر باید آموزش محوری باشد نه نگاه بازاری/ ارائه 400 نمایشنامه برای جشنواره تئاتر مونولیو

حسن معجونی در نشست رسانه ای رپرتوآر گروه تئاتر «لیو» عنوان کرد: این روزها خیلی ها از تئاتر پول در می آورند، نشانه اش هم آمدن سینمایی ها به تئاتر است اما کمتر به مقوله آموزش در این پول در آوردن ها توجه می شود در حالیکه اولویت در تئاتر می بایست آموزش باشد نه نگاه بازاری!

معجونی: اولویت تئاتر باید آموزش محوری باشد نه نگاه بازاری/ ارائه 400 نمایشنامه برای جشنواره تئاتر مونولیو

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، نشست فعالیت ها و رپرتوآر گروه تئاتر «لیو» با حضور حسن معجونی، رضا بهبودی، مهدی چاکری و حسام نورانی، عصر امروز(سه شنبه ۱۰ دی) در فروشگاه کتاب «فرهنگنان قریب» برگزار شد.

در ابتدای این نشست حسن معجونی سرپرست گروه تئاتر «لیو» گفت: مدرسه تئاتر لیو فعالیت هایش هنوز متوقف نشده و موضوع «آموزش اجرا» را دنبال می کند.

وی با اشاره به نزدیک شدن به هفتمین دوره جشنواره «مونولیو» و احیای جشنواره «میکرولیو» از هفته آتی ، درباره فعالیت های تئاتری اش نیز توضیح داد: نسخه چهارم نمایش آشپزخانه به زودی به صحنه خواهد رفت. علاوه بر آن نمایش «بازتاب حلقه» به کارگردانی سیاوس البخشی نیز در تئاتر شهرزاد اجرا خواهد شد.

رضا بهبودی بازیگر و کارگردان تئاتر و از اعضای گروه تئاتر لیو نیز طی صحبت هایی عنوان کرد: جشنواره مونولیو همیشه دغدغه ما بوده است تلاش کردیم با کیفیت بالا نمایشنامه ها را انتخاب و کار کنیم. نمایش نامه نویسان خوبی در این فستیوال شناخته و معرفی شدند، بعد از برگزاری فستیوال «مونولیو»، جشنواره های مونولوگ در دانشگاه ها و مراکز مختلف شکل گرفت و برگزار شد و این امر نشان داد که جای اجراهای مونولوگ در تئاتر ایران خالی بود.

وی با بیان اینکه جشنواره «مونولیو» در رشد و پرورش بازیگری تئاتر و در بحث کارگردانی و ایده پردازی تئاتر و بحث پژوهشی نیز مهم بوده است، گفت: من به شخصه نیز قرار است نمایشنامه ای از ادوارد آلبی را به زودی در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه ببرم.

*تقاضای 400 نمایشنامه برای حضور در جشنواره تئاتر مونولیو

سپس مهدی چاکری عضو گروه تئاتر لیو سایه و مسئول برپایی هفتمین دوره جشنواره مونولیو عنوان کرد: 400 نمایشنامه برای حضور در جشنواره درخواست دادند. تمرکز ما دراین دوره روی سفرنامه بود که البته متون دراین زمینه کمتر از سایر موضوعات بود.سه اثر «محمد مطهری پور»، «آزاده شاه میری» و «میلاد اخگر» دراین دوره بدون بازبینی به صحنه خواهند رفت.

وی با اشاره به تعویق دو هفته ای اجرای جشنواره به دلیل قرابت با اجرای نمایش آشپزخانه گفت: تلاش داریم برای اجراهای برتر جشنواره در شهرهای شیراز، رشت و تهران اجرا هماهنگ کنیم. شماره نوزدهم نشریه الکترونیکی «مونولیو» نیز در این دوره منتشر می شود. 

*اولویت ما در تئاتر، آموزش محوری است نه نگاه بازاری

در بخش دوم نشست نیز معجونی درباره محدودیت تعداد آثار با موضوع سفرنامه گفت: بهرحال طبیعی است که با محدود کردن موضوع آثار هم کم شود اما تعداد  این کارها قابل قبول بوده است. تلاش داریم ظرفیت هایی برای مونولوگ استخراج و از آنها کارهای دراماتیک تولید کنیم.

وی با تأکید بر اینکه این روزها از تئاتر پول در می آید، گفت: نشان آن هم آمدن سینمایی هایی به تئاتر است.برخی افراد در مقوله آموزش هم پول های زیادی به جیب می زنند. موضوع «ایده تا اجرا» از سوی برخی تبدیل به فرصتی برای پول درآوردن شده است. نگاه من به تئاتر اولویت آموزش است نه پول درآوردن و کار با نگاه بازاری!

معجونی اظهار داشت: متأسفانه شعار «حمایت از جوان ها» در جامعه ما تبدیل به تیتر سخنرانی کاندیداهای ریاست جمهوری برای کسب رأی شده است.

بهبودی نیز در نقد وضع آموزش در تئاتر ایران گفت: تماس های زیادی از سوی شاگردان جوانم دریافت می کنم که می گویند مبالغی را به کارگردانی پرداخت کرده اند تا در نمایش او به ایفای نقش بپردازند ولی این اتفاق نیفتاده و پولشان را از دست داده اند. این روندی کثیف و خیانت بزرگی است که توسط برخی افراد و آموزشگاه ها در تئاتر ایران رخ داده است.

وی همچنین یادآور شد: در زندگی ام تلاش کردم به عده ای ثابت کنم که نه در تئاتر تهران و نه در جشنواره تئاتر فجر هیچ خبری نیست اما متأسفانه موفق نشدم و در این دو ایده شکست خوردم.

وی درباره ایجاد مکان ثابت برای تئاتر لیو گفت: قرار است به زودی مکانی برای گروه تئاتر لیو مشخص شود. به قول علی رفیعی بعضی از سالن های تئاتر این روزها تبدیل به گاراژ شده اند. هنوز سالنی در تهران وجود ندارد که هویت مشخصی داشته باشد زیرا همه به فکر گرفتن پول از گروه های مختلف تئاتری هستند.

وی از جوانان علاقه مند به تئاتر خواست تا صبوری و خویشتن داری داشته باشند و در کنار تکنیک های بازیگری، صبر را نیز بیاموزند و برای هر کاری روی صحنه نروند!

رضا بهبودی همچنین یادآور شد: دولت می تواند با بودجه خود جشنواره های دولتی برگزار کند. در کنار این رویدادهای دولتی، باید اجازه بدهند ایده های مستقل نیز پا بگیرد، ما دلمان می خواهد در راستای کیفی عمل کردن، حرکت کنیم.

اجرای نسخه چهارم نمایش «آشپزخانه» به کارگردانی حسن معجونی از ۱۵ دی ماه ، ساعت ۲۰:۳۰ و اجرای نمایش «بازتاب حلقه» به کارگردانی سیاوش البخشی نیز از ۲۵ دی در پردیس تئاتر شهرزاد آغاز می شود. در ضمن تخفیف ۳۰ درصدی بلیت نیز برای دانشجویان مدنظر قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha