قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۰۲۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

وزارت بهداشت محصول کنترل باقی مانده سموم محصولات کشاورزی است

معاون فنی سازمان حفظ نباتات گفت: مطابق قانون وزارت بهداشت متولی کنترل باقی مانده سموم محصولات کشاورزی است و ارتباطی به سازمان حفظ نباتات ندارد.

وزارت بهداشت محصول کنترل باقی مانده سموم محصولات کشاورزی است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سرافرازی معاون فنی سازمان حفظ نباتات در نشست خبری در پاسخ به سوال که آماری براساس آخرین پایش ها درباره باقی مانده سموم محصولات کشاورزی اعلام کنید گفت: مطابق قانون وزارت بهداشت متولی سلامت محصولات کشاورزی و کنترل باقی مانده سموم با استفاده از آزمایشگاه های مرجع است و ارتباطی به سازمان حفظ نباتات ندارد. وظیفه این سازمان کمک به استفاده کشاورزان از سموم کم خطر و هدایت آنها به سمت مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری ها است. 

از معاون فنی سازمان حفظ نباتات پرسید سهم مبارزه بیولوژیک در مقابله با مبارزه شیمیایی در کشور چقدر است و وی پاسخ داد: آماری در این زمینه ندارم اما سهم مبارزه بیولوژیک در مقایسه با مبارزه شیمیایی در کشور بسیار کمتر است اما اتفاقاتی در سال های گذشته رخ داده و به ویژه این مبارزه در فضای گلخانه ای بیشتر شده است. به طوری که تنها در یک سال گذشته 20 درصد افزایش رشد در مبارزه بیولوژیک داشته ایم. 

سرافرازی در پاسخ به سوال دیگر که کشاورزان در تامین عوامل کنترل بیولوژیک مشکلات دارند و نه تنها به راحتی تامین نمی شود و قیمت های گرانی هم دارد گفت: پروژه ای طراحی کردیم که مقابله با بیولوژیک را توسعه می دهد و تلاش می کنیم سهم تولید داخل را  در عوامل بیولوژیک افزایش دهیم. 

باقی مانده سموم محصولات کشاورزی به اذعان کارشناسان بهداشتی در ایجاد بسیاری از بیماری ها تاثیرگذار است و گزارش هایی وجود دارد که نشانگر وجود باقی مانده سموم بیش از حد استاندارد است که این آمارها در محصولات گلخانه ای تا بیش از 40 درصد حد مجاز استاندارد هم مطرح شده است. در این میان وزارت جهاد کشاورزی وزارت بهداشت را متولی باقی مانده سموم مطرح ی کند و آنها نیز به صورت شفاف گزارشی در این زمینه ندارند. در سال های گذشته که بیماری های عجیب و غریب افزایش یافته بسیاری آن را علاوه بر آلودگی هوا و استرس های محیطی به نوع غذا و محصولاتی که مصرف می شود مرتبط می دانند. 

سرافرازی با اشاره به  برگزاری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران در هفدهم تا بیستم دی ماه در بوستان گفت وگو گفت: از شرکت های واردکننده بیولوژیک  هم در این نمایشگاه دعوت شده و تلاش می کنیم برای واردات عوامل مقابله بیولوژیک شرایط سهل تری را در نظر بگیریم. 

وی همچنین با اشاره به حذف دو سم پرخطر دیازینون و بوتاکلر گفت: تلاش ما برای جایگزینی سموم کم خطر و عوامل بیولوژیک به جای سموم پرخطر است. 

سم دیازینون 40 سال است در کشور برای مقابله با آفت محصولات کشاورزی استفاده می شود و در چند ماه اخیر این سم از فهرست سموم حفظ نباتات به دلیل تاثیر  منفی بر سلامتی حذف شده است. 

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha