قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۰۱۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کاهش 70 درصدی میانگین بارش آذرماه در گلستان/ بندرترکمن و گرگان بیشترین کاهش بارش در گلستان

مدیر کل هواشناسی گلستان از کاهش 70 درصدی میانگین بارش استان در آذر ماه خبر داد.

کاهش 70 درصدی میانگین بارش آذرماه در گلستان/ بندرترکمن و گرگان بیشترین کاهش بارش در گلستان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از گرگان به نقل از روابط عمومی هواشناسی گلستان، نوربخش داداشی در تحلیل شرایط آب و هوایی پاییز ۱۳۹۸ اظهار کرد: با این میزان کاهش بارش ها ایستگاه های شرق و شمال استان در فصل پاییز نسبت به متوسط دوره آماری خشکسالی هواشناسی متوسط تا  شدید را تجربه کردند و در بقیه مناطق استان بارش ها نرمال بوده است.

وی تصریح کرد: در آذر ۱۳۹۸ متوسط مجموع بارش ایستگاه های سینوپتیک استان ۱۶.۳ میلیمتر بوده است به طوری که ۷۰ درصد نسبت به متوسط این ماه کاهش بارش رخ داده و این کاهش در تمام نقاط استان بوده است بطوریکه بیشترین کاهش بارش در بندرترکمن  و گرگان به میزان ۸۹ درصد و ۸۶ درصد به ثبت رسیده است.
داداشی با بیان اینکه در اکثر نقاط استان خشکسالی هواشناسی بسیار شدید و شدید رخ داده است، اضافه کرد: در پاییز ۱۳۹۸ متوسط مجموع بارش ایستگاه های سینوپتیک استان ۱۱۷.۷ میلیمتر بوده است به طوری که 20درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل و پنج درصد نسبت به متوسط دوره آماری کاهش داشته است.

مدیرکل هواشناسی گلستان با اشاره به اینکه بیشترین درصد کاهش بارش مربوط به گالیکش و کلاله به ترتیب به میزان ۳۶ درصد نسبت به متوسط دوره مشابه آماری است، گفت: بیشترین مقدار بارش در بین ایستگاه های سینوپتیک مربوط به بندرگز به میزان ۲۵۰.۶ میلیمتر و بیشترین تعداد روزهای بارندگی مربوط به ایستگاه «هاشم آباد» گرگان به میزان ۳۰ روز بوده بیشترین بارش اتفاق افتاده طی ۲۴ ساعت در گرگان و به میزان ۸۸ میلیمتر بوده است .

دادشی با بیان اینکه در آذر ۱۳۹۸ متوسط دمای ایستگاه های سینوپتیک استان ۱۱ درجه سانتیگراد بوده که ۰.۶ درجه نسبت به متوسط آذرماه افزایش داشت، خاطرنشان کرد: بیشترین افزایش دما در مینودشت رخ داد که میانگین دمای آن ۱.۴ درجه و نسبت به متوسط بلندمدت آذرماه افزایش داشت، حداکثر دمای ثبت شده ۲۷.۷ درجه در کلاله و حداقل دمای ثبت شده ۱.۵ - درجه در اینچه برون به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه متوسط دمای ایستگاه سینوپتیک استان در پاییز ۱۳۹۸ برابر ۱۵.۱ درجه سانتیگراد بوده که سه درجه نسبت به متوسط دوره آماری این دوره افزایش داشته است، یادآور شد: بیشترین دمای ثبت شده در این مدت مربوط به گنبدکاووس برابر با ۳۶ درجه و کمترین دما مربوط به اینچه برون ۱.۵- درجه سانتیگراد است.
مدیرکل هواشناسی استان گلستان در خصوص تحلیل وضعیت رطوبت هوا، ساعات آفتابی و تبخیر نیز گفت: میانگین رطوبت نسبی ایستگاه های استان در آذر ۱۳۹۸ برابر ۷۲ درصد بوده که دو درصد نسبت به متوسط این ماه کاهش داشته است، حداکثر رطوبت ثبت شده در اینچه برون و برابر ۱۰۰ درصد و حداقل رطوبت ثبت شده مینودشت و برابر ۱۵ درصد است.

دادشی تاکید کرد: متوسط مجموع ساعت آفتابی ایستگاه های سینوپتیک استان در آذر ۱۳۹۸ برابر ۱۵۴.۲ ساعت بوده که ۱۱ درصد نسبت به متوسط آذر ماه افزایش داشته است بیشترین افزایش مربوط گرگان و گنبدکاووس و ۱۸ درصد است.

وی بیشترین مجموع ساعت آفتابی مربوط به اینچه برون و برابر با ۱۶۷.۹ ساعت و کمترین میزان مربوط به علی آبادکتول ۱۴۰ ساعت بوده که بیشترین ساعت آفتابی روزانه ثبت شده این ماه مربوط به اینچه برون و کلاله و برابر ۹.۲ ساعت است.

* متوسط مجموع تبخیر ایستگاه های سینوپتیک گلستان

مدیرکل هواشناسی گلستان با اشاره به اینکه متوسط مجموع تبخیر ایستگاه های سینوپتیک استان در آذر ۱۳۹۸ برابر ۳۷.۱ میلیمتر بوده که ۱۶ درصد نسبت به متوسط آذر ۱۶ درصد کاهش داشت، گفت: بیشترین کاهش مربوط به علی آبادکتول و ۳۵ درصد است بیشترین مجموع تبخیر این ماه مربوط به مراوه تپه و برابر با ۵۷.۶ میلیمتر و کمترین میزان مربوط به بندرگز ۲۱ میلیمتر است.
داداشی گفت: حداکثر سرعت وزش باد در آذر ۱۳۹۸ برابر با ۲۱ متربرثانیه معادل ۷۶ کیلومتر بر ساعت و مربوط به مراوه تپه بوده که هشت روز در این ایستگاه نسیم شدید، دو روز تندباد ملایم و یک روز تندباد شدید رخ داد، میانگین حداکثر سرعت باد مراوه تپه در آذر ۱۳۹۸ برابر با ۲۵ کیلومتر بر ساعت بوده است.

انتهای پیام/2307/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha