قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۰۱۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا مطب ها و داروخانه های خصوصی، بیمه شدگان رایگان را نمی پذیرند؟

حدودا چند هفته قبل بود که موضوع الزام مراجعه بیمه شدگان رایگان بیمه سلامت به مراکز خدمات درمانی دولتی مجددا از سوی روابط عمومی این سازمان بیمه گر مطرح و مجددا تاکید شد که بیمه شدگان رایگان که از دفترچه بیمه همگانی سلامت استفاده می کنند، براساس تبصره ١٧ قانون بودجه ٩٨ فقط می توانند به بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی مراجعه کنند.

چرا مطب ها و داروخانه های خصوصی، بیمه شدگان رایگان را نمی پذیرند؟

البته لزوم استفاده بیمه شدگان صندوق "بیمه رایگان همگانی" تنها از خدمات بخش دانشگاهی و دولتی تصمیم جدیدی نیست و طی مصوبه مجلس شورای اسلامی در تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۹۶ (بند الف) به آن تاکید شده است.

بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت در پنج صندوق بیمه ای همگانی، ایرانیان، روستاییان و عشایر، کارکنان دولت و سایر اقشار تحت پوشش قرار دارند اما،  بیمه شدگان صندوق بیمه همگانی سلامت که به اصطلاح تحت پوشش بیمه رایگان هستند و حق بیمه آن ها توسط دولت پرداخت می شود، فقط می توانند به بیمارستان های دولتی مراجعه کنند. البته افرادی که توانایی مالی پرداخت حق بیمه را دارند و همچنین می توانند مابه التفاوت تعرفه بخش دولتی و خصوصی را پرداخت کنند، می توانند دفترچه بیمه خود را تغییر داده و به ۴۴ هزار مرکز طرف قرارداد بخش خصوصی سازمان بیمه سلامت نیز مراجعه کند.

در همین راستا، مهندس طاهر موهبتی_مدیرعامل سازمان بیمه سلامت به ایسنا، گفت: به موجب این طرح کسانی که توانایی پرداخت حق بیمه سالانه ۵۸۰ هزار و ۸۰۰ تومانی را ندارند، افرادی با تمکن نامناسب مالی شناخته می شوند که کل یا بخشی از حق بیمه آنها توسط دولت پرداخت می شود. به همین دلیل واضح است کسانی که توان پرداخت این رقم از حق بیمه را ندارند، نمی توانند مابه التفاوت دریافت خدمات در بخش خصوصی و دولتی را نیز بدهند.

وی افزود: اما به دنبال برخی اعتراضات به این قانون این سوال مطرح می شود که اگر کسی امکان پرداخت حق بیمه را ندارد، چطور می تواند برای چند روز بستری به بخش خصوصی مراجعه کند و بابت خدماتی که دریافت می کند حدود ۴ میلیون و بعضا بیشتر را پرداخت کند؟ نکته قابل توجه آن است که این رقم معادل ۹۶ ماه حق بیمه سازمان بیمه سلامت است؛ پس چطور می توان فکر کرد این فرد تمکن مالی مناسبی ندارد؟

موهبتی در ادامه این طرح را نوعی ارزیابی وسع خواند و بیان کرد: کسی که تمکن مالی دارد و تمایل به استفاده از خدمات بخش خصوصی را دارد، می تواند دفترچه بیمه ایرانیان دریافت کند تا در حق مظلوم واقعی اجحاف نشود.

وی در پاسخ به این سوال که برخی افراد با انتقاد از نوع خدمات ارائه شده در بخش دولتی، به بخش خصوصی مراجعه می کنند، اظهار کرد: صراحتا اعلام می کنم به لحاظ دانش فنی و تخصصی هیچ کجا مانند بخش دولتی و دانشگاهی خدمات ارائه نمی دهد اما، موضوعی که می تواند سبب ایجاد تمایز میان بخش دولتی و خصوصی باشد، بخش هتلینگ بیمارستان ها است که در آن بخش ممکن است بهتر از مراکز دولتی و دانشگاهی خدمت ارائه دهند.

وی به سایر موضوعات قابل توجه در این  حوزه اشاره کرد و گفت: از طرف دیگر ممکن است هجمه ای برای بخش دولتی ایجاد شود؛ به طوری که ممکن است بخش دولتی توان ارائه خدمت در بخش سرپایی را نداشته باشد. بر همین اساس تصمیم گرفتیم در استان هایی که دانشگاه علوم پزشکی مربوطه و اداره کل بیمه تفاهم کنند که ظرفیت بخش دولتی آن استان کافی نیست، اجازه داده شود که بیمه شدگان رایگان نیز همچنان از خدمات بخش خصوصی استفاده کنند.

 همچنین دکتر محمد حسینی_مدیرکل بیمه سلامت استان تهران ، اظهار کرد: در حال حاضر ۸۰ درصد خدمات بستری ما در بیمارستان های دولتی_دانشگاهی و تنها ۲۰ درصد در بخش خصوصی ارائه می شود. از طرفی خدمتی در کشور وجود ندارد که در بخش خصوصی وجود داشته اما در بخش دولتی نباشد؛ از این رو این قانون را نمی توان ناقض عدالت قلمداد کرد؛ چراکه مشکلی در درمان بیماران ایجاد نمی کند. اما، باید به یاد داشته باشیم موضوع دسترسی و راهنمایی مناسب برای ارجاع به مراکز ارائه خدمت از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید ساز و کاری ویژه برای آن فراهم کرد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha