قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۰۰۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تجاوز نظامی آمریکا به «حشد شعبی» عراق و واکنش های داخلی و خارجی

شامگاه یکشنبه هشتم دی،مواضع «گردان های حزب الله» عراق وابسته به حشد شعبی در شهر مرزی القائم استان الانبار (غرب عراق) هدف حملات هوایی آمریکا قرار گرفت که به شهید و زخمی شدن ده ها نفر از نیروهای مردمی منجر شد.

تجاوز نظامی آمریکا به «حشد شعبی» عراق و واکنش های داخلی و خارجی
 

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، خبرگزاری تسنیم: «جواد کاظم الربیعاوی» مدیر دفتر عملیات مشترک حشد شعبی در بیانیه ای اعلام کرد: در نتیجه تجاوز جنایتکارانه به مواضع تیپ های 45 و 46 وابسته به حشد شعبی در شهر القائم در استان الانبار شمار شهدا و مجروحان به 27 شهید و بیش از 50 مجروح افزایش یافته است.

از سوی دیگر یک منبع در حشد شعبی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم تاکید کرد در حملات هوایی شامگاه یکشنبه به مواضع حشد شعبی علاوه بر شهید و زخمی شدن ده ها رزمنده حشد شعبی، سه عراده توپ و دو خودروی ارتش عراق منهدم شد.به گفته این منبع، در این تجاوز آمریکا، سه نیروی ارتش عراق هم زخمی شدند.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز بلافاصله پس از انجام این حمله، در بیانیه ای اعلام کرد که ارتش این کشور مواضع حشد شعبی در نزدیکی شهر القائم را هدف حمله هوایی قرار داده است.

سران عراق، نمایندگان، گروه های سیاسی و فراکسیون های پارلمانی و شخصیت های مختلف عراقی این تجاوز آشکار آمریکا به مواضع نیروهای بسیج مردمی(حشد شعبی) را محکوم و آن را نقض آشکار حاکمیت ملی کشورشان قلمداد کرده اند.

واکنش سران عراق

رئیس جمهور، نخست وزیر پیشبرد امور عراق حمله آمریکا به مواضع حشد شعبی در استان الانبار را محکوم و آن را نقض حاکمیت عراق تلقی کردند.

«برهم صالح» رئیس جمهوری عراق با تأکید بر این که «این بمباران غیرقابل قبول است»، «تجاوز آمریکا» را محکوم و خاطرنشان کرد که این حمله «نقض حاکمیت عراق» تلقی می شود.

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر پیشبرد امور عراق نیز در واکنش به این بمباران آمریکا، به «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا پیام داد که به مواضع حشد شعبی را به شدت رد می کند.

عبدالمهدی تأکید کرده است: «ما قبلا نیز مخالفت مان با هر اقدام یک طرفه علیه نیروهای ائتلاف یا هر نیروی دیگری داخل عراق را تأکید کرده ایم. ما بمباران مواضع حشد شعبی را نقض حاکمیت عراق و تنشی خطرناک تلقی می کنیم که امنیت عراق و منطقه را تهدید می کند.»

محمد الحلبوسی  رئیس پارلمان عراق هم تصریح کرد ما حمله به حشد شعبی را محکوم کرده و آن را نقض حاکمیت کشور می دانیم.

واکنش گروه ها، احزاب و تشکل های مختلف عراقی

«گردان های حزب الله» عراق، که یکی از مواضع آن هدف حملات هوایی آمریکا قرار گرفت، در بیانیه ای در واکنش به این بمباران اعلام کرد: «نیروهای نظامی و امنیتی و نیز پایگاه های مردمی و ملی باید با بیرون راندن دشمن آمریکایی، صفحه جدیدی از صفحات عزت و غرور را ثبت کنند.»

ائتلاف الفتح در پی حمله نظامی آمریکا به مواضع نیروهای حشد شعبی از پارلمان عراق درخواست کرد فورا برای اخراج نظامیان بیگانه تصمیم گیری کند.

ائتلاف الفتح به ریاست هادی العامری(ائتلافی که بیشتر گروه های حشد شعبی را در خود جای داده است) در بیانیه ای اعلام کرد  تجاوز آشکار نظامیان آمریکایی به نیروهای امنیتی در دو تیپ 45 و 56 حشد شعبی در شهر  القائم است، تجاوز به حاکمیت ملی و کرامت عراقی است که این اقدام جنایتکارانه قلدرمآبانه با مخالفت عراقی روبرو خواهد شد که آماده ورود به هر چالشی است که مربوط به کرامت و حاکمیتش می شود.

دفتر سیاسی حزب اسلامی «الدعوه» نیز در بیانیه ای، «تجاوز آمریکا به مقرهای حشد شعبی را محکوم» و تأکید کرد که الحشد الشعبی نیروی نظامی عراقی و بخشی از نیروهای مسلح است.

حزب الدعوه تصریح کرد، حمله نیروهای آمریکایی به نیروهای عراقی نقض حاکمیت عراق محسوب می شود.

«عصائب اهل الحق» نیز در بیانیه ای اعلام کرد: «ما تجاوز وحشیانه آمریکا به مواضع تیپ 45 حشد شعبی در غرب الانبار، که به شهادت شماری از مجاهدان مستقر در مرزهای سوریه منجر شد، را به شدت محکوم می کنیم.»

عصائب اهل الحق در این بیانیه، از نیروهای سیاسی خواست متحد شوند و اختلافات را کنار گذاشته و از بحران ها عبور کنند.

عصائب اهل الحق با تأکید بر این که «حضور نظامی آمریکا باری بر دوش دولت عراق شده است»، افزود: «تداوم تجاوزهای آمریکا به حاکمیت ملی عراق اقتضا می کند که باید شجاعانه و با صلابت مقابل این اقدامات کنترل نشده ای که بربریت دولت آمریکا و بی اعتنایی آن به امنیت ملت ها و تلاشش برای بی ثبات کردن کشورهای امن را مورد تأکید قرار می دهد، ایستاد.»

جنبش «الاراده» نیز در بیانیه ای، حمله آمریکا به پایگاه های حشد را محکوم و خاطرنشان کرد که این بمباران با توافقنامه های امنیتی امضا شده میان دو طرف در تناقض است.

در همین حال، «قاسم مصلح» فرمانده نیروهای عملیات حشد شعبی در استان الانبار، طی گفت وگویی تلویزیونی، متذکر شد: «هدف آمریکا و رژیم صهیونیستی از بمباران مواضع حشد شعبی، بر هم ریختن معادلات و مقاومت بسیج مردمی عراق بوده است.»

مصلح یادآور شد، در حمله هوایی آمریکا و رژیم صهیونیستی مقر تیپ 45 شهرستان القائم واقع در استان الانبار و تیپ 46  واقع در مرزهای غربی عراق هدف قرار گرفت.

«فالح الخزعلی» عضو ائتلاف پارلمانی الفتح نیز در واکنش به حمله هوایی آمریکا به پایگاه های حشد شعبی، تاکید کرد که نظامیان آمریکایی با بمباران مقرهای حشد شعبی به جنگی آشکار با عراق وارد شدند.

الخزعلی در پیامی در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: «نیروهای آمریکایی به جنگی آشکار با عراق ورود کردند و ارتش احمق آمریکا از پیامدهای اشغالگری خود در عراق درس عبرت نگرفته است.»الخزعلی افزود: «حمله هوایی آمریکا به حشد شعبی بی اعتنایی به اصل حاکمیت ملی عراق است.»

«حسن الکعبی» معاون اول رئیس پارلمان نیز تأکید کرد که تداوم حملات آمریکا به پایگاه های حشد طرحی آشکار و هدفمند برای تضعیف نیروهای قهرمان عراقی است

الکعبی از روسای قوای سه گانه در عراق خواست با جدیت در برابر تداوم حملات تجاوزکارانه آمریکا بایستند.

سید «عمار الحکیم» رئیس جریان «الحکمه» نیز به حملات آمریکا به مواضع حشد شعبی در شهر القائم واکنش نشان داده و ایالات متحده را مسئول نقض حاکمیت ملی عراق و نقض توافقنامه های امنیتی منعقد شده با طرف عراقی دانست.

رئیس جریان الحکمه خواستار موضع گیری قاطع در برابر حملات آمریکا به تاسیسات نظامی عراقی شد و تأکید کرد که ایالات متحده با این بمباران حاکمیت عراق را نقض می کند.

ائتلاف سائرون در پارلمان عراق وابسته به جریان صدر تجاوز نظامی آمریکا به مواضع حشد شعبی در استان الانبار را نقض آشکار حاکمیت عراق دانست.

این ائتلاف در بیانیه ای اعلام کرد تجاوز وحشیانه آمریکا به مواضع حشد شعبی نقض آشکار حاکمیت عراق و تجاوز آشکار به اراده ملی است و این رفتار وحشیانه تجاوزکارانه قابل قبول نیست و دولت عراق باید به وظایف خود در دفاع از حاکمیت عراق و امنیت مردم در برابر هرگونه تجاوز خارجی عمل کند و شعار کوبنده «کلا کلا آمریکا، کلا کلا اسرائیل» (آمریکا هرگز، اسرائیل هرگز) باقی خواهد ماند.

همچنین یک نماینده ائتلاف سائرون خواستار گنجانده شدن موضوع تجاوز نظامیان آمریکایی به مواضع حشد شعبی در نشست امروز پارلمان شد.

ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی هم با محکوم کردن این تجاوز از دولت عراق خواست تا حاکمیت عراق را حفظ کرده و از خاک این کشور در مقابل هرگونه تجاوز خارجی حمایت کند.

کمیسیون امنیتی پارلمان عراق هم خواستار برگزاری جلسه ای فوق العاده برای بررسی حملات اخیر آمریکا به مواضع حشد شعبی شده است.

جنبش نجباء در بیانیه ای ضمن محکوم کردن حمله هوایی آمریکا به مقر کتائب حزب الله در الانبار از گروه های حشد شعبی تصریح کرد که شیطان بزرگ با همراهی ارتش و مزدورانش، جنایت دیگری را به کارنامه خون آلود خود افزود و مجاهدان حشد شعبی را هدف قرار داد.

جنبش نجباء خطاب به آمریکایی ها تاکید کرد: مردانی که دیروز  طعم شکست را به شما و مزدورانتان چشاندند همچنان سلاح به دست هستند و انگشتشان بر روی ماشه است. آنان جانشان را به کف گرفته اند و اشتیاق مرگ در راه خدا را دارند.

علی حمیداوی معاون فراکسیون پارلمانی جریان حکمت ملی در پارلمان عراق خواستار تشکیل جلسه اضطراری برای بحث درباره پیامدهای حملات هوایی آمریکا به مواضع حشد شعبی شد.

قاسم الاعرجی نماینده پارلمان عراق حملات هوایی آمریکا به مواضع حشد شعبی را که ده ها شهید و زخمی به جا گذاشت .  وی از دولت عراق خواست تدابیر لازم را برای حمایت از خاک این کشور  اتخاذ کند. بر اساس گزارش السومریه، الاعرجی در بیانیه ای گفت حملات هوایی آمریکا به یکی از پایگاه های حشد شعبی، نقض آشکار حاکمیت عراق است. وی بر ضرورت احترام به حاکمیت عراق و اتخاذ تدابیری از سوی دولت برای حمایت از آن در برابر هرگونه تجاوز خارجی تاکید کرد.

کمیساریای عالی حقوق بشر عراق هم تجاوز نظامی آمریکا به نیروهای حشد شعبی را محکوم کرد و از دولت عراق خواست مانع نقض حاکمیت عراق شود

واکنش گروه های  اهل سنت 

ائتلاف موسوم به «تحالف القوی العراقیه» از گروه های مهم اقلیت اهل سنت به ریاست محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق تجاوز نظامی آمریکا به مواضع حشد شعبی را محکوم کرد. این ائتلاف همچنین اعلام کرد ما بر ضرورت اینکه تمام تشکیلات نظامی تحت فرمان فرمانده کل نیروهای مسلح باشد، تاکید می کنیم.این ائتلاف همچنین هشدار داده است که این حمله تاثیر منفی بر روابط بغداد و واشنگتن خواهد گذاشت.

واکنش های منطقه ای و بین المللی به تجاوز نظامی آمریکا به مواضع حشد شعبی

جمهوری اسلامی ایران، جنبش انصارالله یمن، چین،روسیه و شماری از تشکل های مذهبی و سیاسی در منطقه تجاوز نظامی آمریکا به مواضع حشد شعبی را محکوم کرده و آن را نقض آشکار حاکمیت عراق قلمداد کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: تجاوز نظامی آمریکا به خاک و نیروهای عراقی مصداق بارز تروریسم و به شدت محکوم است.

سید عباس موسوی  از آمریکا خواست تا به استقلال، حاکمیت و یکپارچگی ارضی عراق احترام بگزارد و دخالت خود را در امور داخلی این کشور متوقف کند.

موسوی با اشاره به دروغ بودن ادعای آمریکا در مبارزه با تروریسم اظهار داشت: این حملات بار دیگر ادعای دروغ آمریکا در مبارزه با گروهک تکفیری داعش را اثبات کرد به طوری که ایالات متحده، مواضع نیروهایی را هدف قرار داده است که در طول سال های گذشته ضربات سنگینی به تروریست های داعش وارد کرده اند.

جنبش انصارالله یمن در واکنش به بمباران مواضع حشد شعبی توسط آمریکا، اعلام کرد که زمان آن رسیده است که همه گروه ها و احزاب ملی در عراق تلاش های خود را برای مقابله با تهدیدهای آمریکایی ها یکپارچه کنند.

حزب الله لبنان نیز تجاوز نظامی آمریکا به مواضع حشد شعبی را تجاوز به حاکمیت ملی عراق و مردم آن قلمداد کرد.

حزب الله افزود این حمله، تجاوز به حاکمیت عراق و مردم آن به ویژه حشد شعبی است که ید طولایی در رویارویی با تروریسم داشته است.حزب الله ادامه داد این تجاوز نشان می دهد که آمریکا به  دنبال ضربه زدن به عناصر قدرت ملت عراق است که قادر هستند با داعش بجنگند.

هیئت علمای بیروت در لبنان تجاوز نظامی آمریکا به مواضع حشد شعبی را محکوم و تاکید کرد ایالات متحده آمریکا از طریق تجاوز خود به مواضع حشد شعبی، به دنبال ارسال پیام هایی است مبنی بر اینکه آمریکا اینجاست(درعراق) و حرف آخر و تعیین کننده را در صحنه عراق می زند و آماده رویارویی با محور مقاومت است.

کدام طرف ها از تجاوز نظامی آمریکا حمایت کردند

رژیم آل خلیفه از تجاوز وحشیانه آمریکا به پایگاه های حشد شعبی در استان الانبار عراق که به شهادت 24 مبارز منجر شد، حمایت کرده است.

وزارت خارجه بحرین با این ادعا، که «این بمباران واکنشی به اقدامات جنایتکارانه و مستمر نیروهای حشد شعبی است»، اعلام کرد که دولت بحرین از نقش استراتژیک و مهم ایالات متحده آمریکا در مقابله با گروه های تروریستی در منطقه تمجید می کند و حمایت کاملش را از تمامی تلاش ها و گام های آمریکا در راستای تضمین امنیت و صلح منطقه ای و بین المللی اعلام می کند.

رژیم صهیونیستی نیز از تجاوز نظامی آمریکا به مواضع حشد شعبی حمایت کرد. یسرائیل کاتس وزیر خارجه رژیم صهیونیستی از آمریکا به خاطر تجاوز نظامی به مواضع حشد شعبی در عراق تشکر کرد.

 

آماده باش کامل نیروهای حشد شعبی در دیالی عراق/ افزایش شمار شهیدان

یک منبع امنیتی در استان دیالی امروز دوشنبه از آماده باش همه مقرهای حشد شعبی در این استان به دنبال حمله شب گذشته آمریکا به مواضع حشد شعبی خبر داد.

به نقل از النهرین، یک منبع امنیتی در استان دیالی امروز دوشنبه از آماده باش کامل همه مقرهای حشد شعبی در این استان به دنبال حمله شب گذشته آمریکا به مواضع حشد شعبی خبر داد.

این منبع بیان کرد: مقرها و پادگان های حشد شعبی در دیالی به دنبال حمله هوایی آمریکا در شب گذشته به مواضع حشد شعبی در الانبار به حال آماده باش کامل درآمده است.

منبع مذکور افزود: این آماده باش دلایل امنیتی دارد.

همزمان حشد شعبی اعلام کرد شمار شهدای حمله هوایی آمریکا به مقر تیپ ۴۵ این سازمان، به ۲۷ نفر افزایش یافته است.

این در حالی است که جواد کاظم الربیعاوی از مسئولان حشد شعبی عراق صبح امروز شمار شهیدان و زخمی شدگان حمله هوایی آمریکا به مواضع حشد شعبی در الانبار در غرب عراق را ۲۵ شهید و ۵۱ زخمی اعلام کرد و افزود: باتوجه به اینکه برخی زخمی شدگان وضع وخیمی دارند احتمال افزایش تعداد شهیدان وجود دارد.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha