قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۶۰۰۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پورابراهیمی: بابت شفافیت نگران نیستیم بابت بدعهدی ها نگرانیم

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید: از شخص وزیر امور خارجه سوال کردم اگر جمهوری اسلامی ایران، همه تعهدات را بپذیرد آیا هیچ تضمینی وجود دارد که از بلک لیست خارج شود یا اتفاق دیگری رقم می خورد. ظریف گفت، خیر هیچ تضمین و تعهدی وجود ندارد.

پورابراهیمی: بابت شفافیت نگران نیستیم بابت بدعهدی ها نگرانیم
خبرگزاری  این روزها بحث خروج ایران از بلک لیست FATF بحث داغی است تا شاید آخرین فشار بر مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تصویب دو لایحه باقی مانده FATF وارد شود.

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، چهار لایحه مرتبط با FATF از سوی دولت به مجلس ارسال شد که دو مورد از آن جنبه داخلی داشت و اصلاح قوانین بود و دو لایحه دیگر عضویت در کنوانسیون ها بود که در دو مورد مربوط به قوانین، اصلاحات لازم انجام شد اما در دو مورد مربوط به عضویت در کنوانسیون ها مصوبه مجلس با ایراد شورای نگهبان همراه شد. این دو لایحه که CFT و پالرمو نام دارد هم اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است.

FATF مخفف FINANCIAL ACTION TASK FORCE یا نیروی ویژه اقدام مالی است. قرارداد نیست و یک کار گروه است که سال ۱۹۸۹ میلا دی به پیشنهاد اعضای G7 تاسیس شد.

این سازمان 40  توصیه درباره پول شویی و  ۹ توصیه هم درباره مبارزه با تامین مالی تروریسم دارد. توصیه های اف ای تی اف، باید از طریق وضع مقررات داخلی در کشورهای عضو، اجرا و دنبال شود.

FATF از سال ۲۰۰۰ میلادی به صورت سالانه، کشورهایی که به زعم خود پرخطرترین  مقصدهای سرمایه گذاری جهان هستند را معرفی می کند. سال  ۲۰۰۹، ایران و ترکمنستان و ازبکستان و پاکستان، وارد لیست سیاه سرمایه گذاری گروه ویژه اقدام مالی شدند. قرارگیری اسم ایران در کنار کره  شمالی و توصیه به اقدامات مقابله ای علیه آنها، اقدام این کارگروه علیه ایران بود.

درباره ابعاد این موضوع و راستی آزمایی ادعاهای FATF، با محمدرضا پورابراهیمی، نماینده کرمان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت وگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

پورابراهیمی با بیان اینکه FATF از چند منظر قابل بحث است، گفت: برخی کشورها در دنیا به دنبال اقدامی در خصوص شفافیت اطلاعات مالی هستند تا از مصادیقی که در حوزه پول های کثیف یا منشأ اقداماتی که در این خصوص صورت می گیرد، جلوگیری کنند. فی نفسه کار ارزشمندی است که در حوزه مبادلات پولی و بانکی منشأ یک پول تشخیص داده شود و اگر کثیف است همه با آن مقابله کنند. 

وی افزود: سال های اخیر این موضوع در برخی از کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای غیر اروپایی مطرح و تشکیلاتی تحت عنوان FATF، کارگروه ویژه اقدام مالی که بتواند موضوع بحث شفافیت معاملات بانکی بین کشورهای عضو را براساس ترتیباتی مشخص کند، تعریف شد. نفس این قضیه از این جهت که از ورود منابع مالی به سیستم حوزه های بانکی کشورها جلوگیری کند که منشأ آن اقداماتی مثل منابع ناشی از مواد مخدر و منابع ناشی از آدم ربایی و مصادیق مشابه است به نظرم هیچ مشکلی ندارد و قابل قبول است اما در عمل نتیجه دیگری دارد.

جمهوری اسلامی ایران 10 سال قبل از اینکه FATF در دنیا تکالیفی را اعمال کند به بحث شفافیت اطلاعات مالی ورود پیدا کرد.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha