قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۹۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

با اشاره به رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و چین

فواد ایزدی پیشنهاد کرد: تشکیل ناتو آسیایی برای حل مشکلات امنیتی منطقه

یک کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر این که رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و چین مؤید این است که پروژه منزوی کردن ایران در عمل شکست خورده است، پیشنهاد کرد:به تدریج کشورهای آسیایی باید به سمت ایجاد ناتوی آسیایی بروند تا بسیاری از مشکلات امنیتی این منطقه حل شود.

فواد ایزدی پیشنهاد کرد:  تشکیل ناتو آسیایی برای حل مشکلات امنیتی منطقه

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، فؤاد ایزدی در ارزیابی خود از برگزاری رزمایش مشترک کمربند امنیت دریایی ایران، روسیه  و چین اظهار کرد: چند سالی است که آمریکایی ها به دنبال منزوی کردن ایران هستند، اگر واکنش رسانه های غربی نسبت به برگزاری این رزمایش را ملاحظه کنید یکی از نکاتی که همه به آن اشاره می کنند این است که پروژه  منزوی کردن ایران در عمل شکست خورده است.

وی با اشاره به این که پیش از این کارها و برنامه های مشترک در این سطح با روسیه و چین نداشتیم، گفت: رزمایش مشترک دریایی اقدام بسیار مهمی است که با انعکاس خبری گسترده ای که داشته، پیام خوبی برای آمریکا داشت که ایران منزوی نیست و بین مجموعه ای کار می کند در واقع مجموعه ای از کشورهای قدرتمند دنیا حضور دارند که در این سطح فعالیت های نظامی خودشان را انجام می دهند.

این کارشناس مسائل بین الملل یادآور شد: اخیرا رئیس جمهور بحثی را در ارتباط با همکاری های نظامی آسیایی مطرح کرد که بنده در نظر دارم از آن به عنوان ایجاد ناتوی آسیایی نام ببرم گرچه او اشاره مستقیمی نداشت. همان طور که در اروپا ناتو با همراهی آمریکا و کانادا تشکیل شد و در طول عمرش برای ایجاد امنیت، جلوگیری از مشکلات امنیتی که این کشورها ممکن بود داشته باشند و همچنین یک مجموعه نظامی هدفمند موفق بود.  

ایزدی خاطرنشان کرد: درواقع نیاز داریم تا یک ناتوی آسیایی ایجاد کنیم و کشورهایی مانند ایران، چین و روسیه و برخی دیگر از کشورهای آسیایی در آن حضور داشته باشند. مانند پیمان شانگهای که البته جنبه سیاسی و اقتصادی دارد این تشکل باید نظامی باشد و نظامی ها هم باید این تشکل را ایجاد کنند.

وی با تاکید بر این که روابط نظامی ما با روسیه و چین گسترده تر و عمیق تر است، ابراز کرد: کار با نهادهای نظامی روسیه و چین برای ما راحت تر است، لذا اگر دیپلماسی نظامی کشور ارتقا پیدا کند و به تدریج کشورهای آسیا به سمت ایجاد ناتوی آسیایی بروند بسیاری از مشکلات امنیتی این منطقه حل می شود به عنوان مثال دیگر توجیهی برای حضور نیروهای غربی در یمن، سوریه و حتی عراق نیست زیرا این کشورها در آسیا قرار دارند و امنیت آن ها را ناتوی آسیایی تامین می کند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این که تشکیل ناتوی آسیایی کمکی برای بیرون کردن نیروهای غربی است که بی جهت وارد این منطقه شده و در حال نفوذ هستند، اظهار کرد: امیدواریم این رزمایش شروعی برای ایجاد مجموعه امنیتی- نظامی گسترده تری از کشورهای آسیایی از جمله  ایران، روسیه و چین باشد تا بتوانند نیازهای خودشان را مورد توجه قرار دهند.

ایزدی تصریح کرد: البته کشورهای علاقه مند دیگری هم می توانند عضو شوند یعنی ایران، روسیه و چین به عنوان کشورهای اصلی باشند و کشورهای کوچک تر و ضعیف تر هم به عضویت در آیند. بنابراین ایجاد این تشکل قدم مثبتی برای حل خیلی از مشکلات کشورهای منطقه خواهد بود.  

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha