قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۹۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مهدی غبرایی مطرح کرد

خودشان کشف مان می کنند

مهدی غبرایی می گوید: همان گونه که ما مترجم های ایرانی آثار کشورهای دیگر را کشف و ترجمه می کنیم، اگر ما هم اثر درخور اعتنا تولید کرده باشیم، آن ها هم آثار ما را پیدا و کشف می کنند و ارائه می دهند؛ این کار ما نیست.

خودشان کشف مان می کنند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، این مترجم ، درباره وضعیت ترجمه آثار ادبی فارسی به زبان های دیگر اظهار کرد: من معتقدم یا ما نباید آثار خودمان را به زبان دیگران ترجمه کنیم یا اگر هم این کار را انجام می دهیم، باید عده ای برای این کار تربیت شوند و برای آن نیازمند دانشکده تخصصی و کار طولانی هستیم.

او افزود: حداقل می توانیم از تجربیات کشورهای همسایه مثل ترکیه و کشورهای عربی استفاده کنیم و اگر امکانش هست از آن ها الگوبرداری کنیم، ترجمه آثار فارسی به زبان های دیگر سر و پا نقص دارد، چون ما اصلا در این زمینه کار نکرده ایم. 

غبرایی سپس در پاسخ به سوالی درباره وضعیت تغییر سلیقه مخاطبان ادبیات ترجمه گفت: در نسل ما مترجمان بزرگی چون محمد قاضی، رضا سیدحسینی و دیگران بودند که بیشتر به جنبه اجتماعی موضوع یا حتی گاه نیمه سیاسی توجه داشتند و ما هم همین طور تربیت شدیم، اما نسل امروز بیشتر به موضوعات کشاکش های درونی و مشکلات دیگر توجه دارد، البته در عین حال چون درگیری روزمره ما با مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است، بخش اجتماعی هم کمرنگ نشده است. 

او با بیان این که در سال های قبل مترجم ها خودشان را نسبت به مسائل اجتماعی متعهد می دانستند ادامه داد: اما در نسل امروز تعهد برای خودِ کار و درست درآوردن آن به زبان فارسی است و مسائل اجتماعی و سیاسی فرع قضیه قرار می گیرند، در نتیجه مخاطبان ما هم همین طور تربیت می شوند.

مترجم کتاب «کافکا در کرانه» که معتقد است نتایج جوایز ادبی جهان و لیست آثار پرفروش کشورها حتما برای مترجم معیار هستند اما تنها معیار نیستند بیان کرد: رمان در وهله اول باید برای من عناصری داشته باشد که من خودم را در آن حاضر ببینم، نه در همه کتاب اما در بخش یا قسمت هایی از آن باید خودم، درونیات، تمایلات و نگاهم به هستی را دربر داشته باشد تا به سراغش بروم. عملا من این جوری تربیت شده ام و از دوران جوانی تا امروز سعی کرده ام همین را دنبال کنم. 

مهدی غبرایی سپس گفت: احتمال می دهم اثری که من را جذب می کند، عده ای را هم مثل من جذب کند و برای شان جالب باشد. اما نمی گویم که اصلا سراغ آثار معروف نمی روم، در لیست آثارم برندگان جایزه نوبل حداقل به تعداد انگشتان دو دست می رسند و سراغ آن ها هم رفته ام، اما مخاطبان رمان ها در غرب با ایران فرق می کنند و در بسیاری از موارد در آن جا کتابی جلب توجه می کند اما در این جا با استقبال روبه رو نمی شود. مثلا در میان ترجمه هایم کتاب «کوری» از ژوزه ساراماگو را که ترجمه کردم که هرگز تصور نمی کردم به چاپ ۴۴ برسد درحالی که «سرگذشت آنتونی کوئین» را هم ترجمه کردم و فکر می کردم که با استقبال مواجه شود اما در همان چاپ اول ماند. این درباره کتاب های دیگری هم مصداق دارد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha