قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۹۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یادداشت های علم، یکشنبه ۸ دی ۱۳۴۷ / شاه: اردشیر زاهدی خیلی لوس و ننر شده است

امر دادند: «نوک وزیر خارجه [اردشیر زاهدی] را قدری بچین، خیلی لوس و ننر شده است.» نقشه این کار را عرض کردم. عجیب است که شاهنشاه معتقدند وزیر خارجه نه معلومات علمی، نه سواد فارسی و نه سواد خارجی دارد. باز هم او را نگاه می دارند، ولی من معتقدم عوض خواهد شد، به خصوص که خیال می کند چون دوست با نیکسون هست، باید نخست وزیر بشود.

یادداشت های علم، یکشنبه ۸ دی ۱۳۴۷ /  شاه: اردشیر زاهدی خیلی لوس و ننر شده است
پس از انتشار خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی، «انتخاب» قصد دارد این بار بخش های گزیده ای از خاطرات دیگر شخصیت های مهم و تاثیرگذار کشور را روزانه، مرور و منتشر کند

در خاطرات علم آمده است:

دیشب اسرائیلی ها کار غریبی کردند. به تلافی حمله ای که دو نفر فداییان عرب چند روز پیش در فرودگاه آتن به یک هواپیمای اسرائیلی کردند و یک نفر را کشتند، امروز با هلی کوپتر به فرودگاه بیروت رفتند. راه های فرودگاه را با گاز دودآور بستند. تمام مسافرین را از هواپیمای متعلق به کمپانی ها و ممالک عربی با کمال ادب خارج کردند و بعد ۱۱ هواپیما را آتش زدند و با هلی کوپتر برگشتند و رفتند و این عرب های ...گشاد یک تیر هم خالی نکردند. آفرین بر غیرت اسرائیلی ها و آفرین بر ...گشادی عرب ها. این بدبخت ها خیال جنگ با اسرائیل را در سر می پرورانند. واقعا مضحک است. البته بهانه اسرائیل بود که مبدأ حمله کماندوهای عرب، لبنان است.

صبح شرفیاب شدم. فقط شرفیاب شدم و برگشتم منزل. ولی شرفیابی مدت زیادی قریب یک ساعت و نیم طول کشید. شاهنشاه دو نامه: یکی به [لیندون] جانسون که می رود و دیگری به [ریچارد] نیکسون که می آید، دیکته فرمودند که هر دو مهم بود. [...] در نامه نیکسون اشاره و اظهار علاقه به ملاقات نزدیک بین دو رئیس کشور شده است. بعضی اوامر نسبت به وزارت خارجه فرمودند. امر دادند: «نوک وزیر خارجه [اردشیر زاهدی] را قدری بچین، خیلی لوس و ننر شده است.» نقشه این کار را عرض کردم. عجیب است که شاهنشاه معتقدند وزیر خارجه نه معلومات علمی، نه سواد فارسی و نه سواد خارجی دارد. باز هم او را نگاه می دارند، ولی من معتقدم عوض خواهد شد، به خصوص که خیال می کند چون دوست با نیکسون هست، باید نخست وزیر بشود.

کارهای جاری دیگر را عرض کردم. قدری در خصوص ضعف مزاج خودم عرض کردم. فرمودند: «من اگر به حال تو بیفتم و مردی برای من بی معنی بشود، نمی خواهم زندگی کنم. تو هم تا جوانی ات هنوز باقی ست، قدری تقویت کن.» عرض کردم: «کار باید طبیعی باشد، به علاوه اعلیحضرت حق ندارید چنین موضوعی را بفرمایید. بر فرض این قدرت شما ضعیف شد، شما متعلق به کشور و مردم هستید، باید زندگی کنید، ولو این که بسوزید باید بسازید.» قدری بحث کردیم. فرمودند: «من که آخر انسانم، بالاخره باید یک دلخوشی شخصی هم داشته باشم.» دیدم بحث طولانی می شود، شاهنشاه عصبانی می شوند. عرض کردم: «جسارت است، ولی اجازه می خواهم وضع خودم را با شعر جلال الملک ایرج میرزا به خصوص در این ناخوشی تشریح بکنم که بخندید.» فرمودند: «بگو!» با عرض معذرت خواهی و با اجازه خودشان عرض کردم: «اگر گاهی نگیرد شاش ریشم/ نیاید یادی از احلیل خویشم» شاهنشاه خیلی خیلی خندیدند. فرمودند: «عصری گردش می رویم.» با آن که حال ندارم، اطاعت کردم.

عصری گردش رفتیم، بسیار هم خوش گذشت. شاهنشاه هم با خستگی رفتند، شب شهبانو در شمشک، پیست اسکی، مهمانی دارند. خانم و بچه ها رفته اند، من به واسطه ضعف و خستگی جرات نکردم بروم، منزل ماندم.

فیلم صعود و سقوط رایش سوم را دیدم. فیلم دوکومانته بسیار خوب ولی تاثرآوری بود. کار هم زیاد کردم، حالا ساعت یک صبح می خوابم.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha