قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۹۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ماجرای رقم نجومی آلودگی هوا در اهواز

برخی سایت های مخصوص هواشناسی جهانی از آلودگی بیش از حد کلانشهر اهواز خبر دادند اما برخی مسئولان در خوزستان معتقدند این آمار و وضعیت آلودگی هوا موضوع آنچنان هم خطرناک نیست.

ماجرای رقم نجومی آلودگی هوا در اهواز

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، خبرگزاری تسنیم: شامگاه شنبه بود که برخی سایت های تخصصی هواشناسی جهانی از آلودگی بیش از حد کلانشهر اهواز خبر دادند و تصاویر مربوط به آلایندگی هوا در فضای مجازی میان مردم خوزستان دست به دست شد.

همچنین نرم افزار اطلاع رسانی وضعیت آلایندگی هوا متعلق به سازمان حفاظت از محیط زیست نیز آلودگی هوا در شهر اهواز را در ساعت هایی از شب گذشته تا 401 نشان می داد که بالاترین حد آلایندگی قابل محاسبه در آن نرم افزار است.

انتشار تصاویر و خبر مربوط به این میزان آلودگی شدید در اهواز این احتمال را در در ذهن مردم ایجاد کرد که ممکن است به دلیل این میزان آلودگی هوا، مدارس و ادارات امروز یکشنبه در خوزستان تعطیل باشد، احتمالی که با سکوت مسئولان مربوطه در ستاد بحران و استانداری خوزستان مواجه شد.

مدیرکل هواشناسی استان خوزستان اما در گفت وگویی با رسانه ها مدعی شد این آلودگی هوا نوعی متفاوت از آلودگی است و این میزان آلودگی به حد خطر و تعطیلی مدارس نرسیده است!

محمد سبزواری در این گفت وگو بیان کرد: این شاخص در واقع PM 10 است که برای چند ساعت در این حد نیز مشکلی ندارد زیرا میانگین 24 ساعت آن مدنظر است.

وی افزود: طبق تصویب مدیریت بحران باید شاخص هوا در میانگین ساعتی بالای 700 باشد که وضعیت هوا در خطر باشد و مدارس یا ادارات تعطیل شوند.

مدیرکل هواشناسی استان خوزستان ادامه داد: شاخص کیفی بالای 400 که ثبت شده PM2.5 (که همان شاخص آلودگی صنعتی است)نیست، اگر آلودگی صنعتی 400 باشد بسیار فجیع است اما اکنون در آن وضعیت نیستیم.

وی در رابطه با اینکه آیا آلودگی از سمت عراق وارد می شود، خاطرنشان کرد: اگر هم باشد غبار بسیار رقیقی است و مشکل خاصی وجود ندارد.

به گزارش تسنیم به نظر نمی رسد این توضیحات مدیرکل هواشناسی خوزستان که سازمانی فنی و تخصصی است و معمولا بر اساس آمار و ارقام بصورت حرفه ای موضع می گیرد، درباره عدم تعطیلی مدارس و و دانشگاه ها در اهواز از نگرانی خانواده ها کاسته باشد اما توصیه مراکز تخصصی جهانی هواشناسی به مردم خوزستان این بود که در خانه بمانید یا کلا از شهر بیرون بروید.

معضل آلایندگی هوا در اهواز که در فصل زمستان سهم بیشتر آن مربوط به فلرهای نفتی و صنایع بزرگ اطراف این کلانشهر است هر ساله سبب نگرانی مردم از عواقب تنفس این ذرات آلاینده است اما آنچه که مشخص است نبود عزم و اقدام جدی برای کاهش این میزان آلایندگی است.

بیشتر بخوانید

مسئولان آموزش و پرورش باید بگویند چه برنامه ای برای جبران زمان تعطیلات آلودگی هوا دارند؟

انتقاد ائمه جمعه شهرستان های استان تهران از آلودگی هوا / آیا آلودگی هوا هم از اروپا و آمریکا می آید؟

مقابله با اثرات آلودگی هوا با چند خوردنی

خبرنگار تسنیم در گفت وگو با تعدادی از والدین دانش آموزان اهوازی متوجه نگرانی و دلهره آنان نسبت به سلامت جسمی فرزندانشان شد، یکی از این والدین می گوید در هنگامی که سلامتی فرزند در خطر باشد مدرسه رفتن و برایم اهمیتی ندارد متوجه نمی شوم چرا مسئولان در همچنین شرایط هوایی واقعیت ها را به درستی مطرح نمی کنند.

یک مادر که در حال رساندن فرزند خو به مدرسه بود نیز به خبرنگار ما می گوید: بیرون آمدن فرزندان در این شرایط واقعا کاری اشتباه است از طرفی نگران عقب ماندگی دخترم نیز هستم، امیدوار بودیم دولت و متولیان امر گامی عملی برای این موضوع بردارند اما متاسفانه حال که کمی از معضل ریزگردها کاهش یافته و امیدوار بودیم اوضاع بهتر شود، مسئله آلایندگی های موجود ضربه زیادی به سلامت مردم می زند.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha