قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۹۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

«ظریف» امشب مسافر مسکو +برنامه ها

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در راستای رایزنی های مستمر دوجانبه با مقامات روسیه امشب به مسکو می رود.

«ظریف» امشب مسافر مسکو +برنامه ها

: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور انجام رایزنی های دوجانبه و مستمر با مقامات روسیه امشب (یکشنبه) راهی مسکو می شود.

در همین خصوص سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد که این سفر در چارچوب رایزنی های مستمر بین جمهوری اسلامی ایران با مقامات ارشد فدراسیون روسیه صورت می گیرد.

آنگونه که موسوی عنوان کرده طیف مختلفی از موضوعات در این سفر مورد رایزنی قرار می گیرد از جمله مسائل مربوط به روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی.

وزارت خارجه روسیه روز پنج شنبه پنجم دی ماه از سفر کاری ظریف به روسیه در هفته آینده خبر داده بود. «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این زمینه عنوان کرده بود که این سفر روز ۳۰ دسامبر (دوشنبه، ۹ دی) انجام می شود و ظریف در این سفر با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه دیدار خواهد کرد.

به گفته زاخارووا، در دیدار ظریف و لاوروف روابط دوجانبه و توسعه بیش از پیش این روابط مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد. (اینجا بخوانید)

گفتنی است سفر ظریف به روسیه در حالی صورت می گیرد که حدود یک هفته به پایان فرصت ۶۰ روزه چهارم ایران به طرف های باقیمانده در برجام مانده است.

به نظر می رسد برجام و تحولات منطقه به ویژه اوضاع سوریه محور گفتگو های ظریف با همتای روس خود باشد. سفر ظریف به مسکو در حالی انجام می شود که ایران به همراه روسیه و چین از روز جمعه اقدام به برگزاری رزمایش مشترک دریایی در شمال اقیانوس هند کردند.

محمدجواد ظریف ۱۷ اردیبهشت ماه نیز در سفری دو روزه وارد روسیه شد و با سرگئی لاوروف همتای خود همزمان با اعلام تصمیم ایران در توقف برخی تعهدات برجامی در ۱۸ اردیبهشت ماه دیدار و نامه حسن روحانی به پوتین درباره تصمیم ایران را به لاوروف تسلیم کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۸ نیز به همراه رضا اردکانیان وزیر نیرو برای دیدار و گفتگو با مقامات روسیه وارد مسکو شد و ۱۱ شهریور ماه با سرگئی لاوروف همتای روس خود درباره مناسبات دوجانبه، برجام و تحولات منطقه به ویژه اوضاع سوریه به گفتگو پرداخت.

وزرای خارجه ایران و روسیه هفتم آبان ۱۳۹۸ در ژنو و در حاشیه نشست سه جانبه با همتای ترکیه ای خود درباره کمیته قانون اساسی سوریه، دیداری دوجانبه داشتند.

گفتنی است سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران نیز پنجشنبه اول آبان ۱۳۹۸ در سفر به مسکو با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه دیدار و گفتگو کرد. در این مذاکرات که قریب به چهار ساعت به طول انجامید، طرفین آخرین تحولات در موضوع هسته ای و برجام را مورد بحث و بررسی قرار دادند. عراقچی همچنین ۱۶ آبان ماه برای شرکت در کنفرانس بین المللی عدم اشاعه با عنوان «انرژی هسته ای- خلع سلاح و عدم اشاعه» به مسکو سفر و در حاشیه این نشست رایزنی هایی را با مقامات روس از جمله «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه داشت.

از سوی دیگر «غلامحسین دهقانی» معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت خارجه که برای رایزنی های دوجانبه به مسکو سفر کرده بود، ۴ دی ۱۳۹۸ با «الگ سیرومولوتوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه در امور مقابله با تروریسم دیدار و گفتگو کرد.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha