قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۸۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس دیوان محاسبات: کسری بودجه ۹۹ حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان است

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: کسری بودجه ۹۹ چیزی حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی می شود. وی همچنین افزود: بخش عمده ای (بیش از نیمی) از شرکت های دولتی زیان ده هستند و به لحاظ مدیریتی و بهره وری مشکل دارند که باید برای آن فکری کرد.

رئیس دیوان محاسبات: کسری بودجه ۹۹ حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: کسری بودجه ۹۹ چیزی حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی می شود.

به گزارش صداوسیما، عادل آذر در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، درباره میزان کسری بودجه سال ۹۹ افزود: درباره کسری ۲۲۸ هزار میلیارد تومانی، حرف های عجیب و غریب مطرح می شود؛ در حالیکه اگر ما بخش اعتبارات هزینه ای را همان ۱۵ درصدی که دولت حساب کرده است، روی لایحه بودجه آورده و در مورد مابقی هم، بنا را بر عملکرد سال ۹۸ بگذاریم، باورمان این است که با ظرفیت و جابجایی اعدادی در همین بودجه، کسری بودجه واقعی سال ۹۹ چیزی حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان خواهد شد.

رئیس دیوان محاسبات با بیان اینکه در مورد بودجه، از موضع رئیس دیوان محاسبات صحبت کرده و تلاش می کند نظرات شخصی اش را نگوید، گفت: ما به کلیات رای دادیم، زیرا اگر رای نمی دادیم، در صحن مجلس هم رای نمی دادند و لایحه بودجه به دولت برمی گشت که در این وضع، باید به دولت ۲ هفته فرصت می دادند تا لایحه را اصلاح کند و در این دو هفته هم، هیچ اتفاقی نمی افتاد، به هر حال منطقی ترین تصمیم را به واسطه ملاحظات اجتماعی و اقتصادی که تایید کلیات بودجه بود، گرفتیم.

آذر درباره منابع بودجه هم، گفت: اقلام اساسی درآمدی دولت یکی مالیات است که دولت تا حدودی واقع بینانه دیده است و ۹۵ درصد آن حاصل می شود منتهی دولت نباید برود سراغ خوش حساب ها بلکه باید به دنبال مؤدیان جدید برود و از فرار مالیاتی جلوگیری کند.

وی افزود: در حوزه نفت هم دولت اعداد را خوب دیده است، اما نکته مهم در حوزه نفت برداشت از صندوق توسعه ملی است که دولت بخشی (۱۶ درصد) را تحت عنوان فریز آورده و آن را درآمد تلقی کرده است که این باید اصلاح شود و بازگردد.

رئیس دیوان محاسبات در خصوص فروش اوراق مشارکت و خزانه نیز گفت: فروش اوراق، قلم درشت دیگری از درآمدهای دولت است، اما چیزی که پیش بینی شده و قابل ملاحظه است آن ۸۰ هزار میلیارد تومان است، در حالیکه قانون برنامه این سهم را برای دولت، ۵۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته و از طرف دیگر، حرف ما این است که دارایی که فروخته می شود، باید تبدیل به احسن شود نه این که خرج شود.

وی همچنین افزود: بخش عمده ای (بیش از نیمی) از شرکت های دولتی زیان ده هستند و به لحاظ مدیریتی و بهره وری مشکل دارند که باید برای آن فکری کرد.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha