قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۸۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی خون های نادر؛

شناسایی ۱۰۰۰ ایرانی دارای خون نادر/ذخیره ۲۳۰ واحد خون نادر منجمد

دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی خون های نادر، تامین خون نادر در کشورمان را اوج تامین عادلانه خون سالم دانست.

شناسایی ۱۰۰۰ ایرانی دارای خون نادر/ذخیره ۲۳۰ واحد خون نادر منجمد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مصطفی مقدم، گفت: در این موارد عدالت در تأمین خون بسیار دشوار می شود اما کشور ما از معدود کشورهایی است که قادر است خون نادر را برای بیماران تأمین کند.

وی به با اشاره به روز ملی خون نادر، افزود: به همین مناسبت مراسم بزرگداشتی در تاریخ ۱۹ دی ماه جاری در سالن اجتماعات بیمارستان شریعتی برگزار و از اهدا کنندگان و برگزیدگان این حوزه تجلیل می شود.

مقدم در خصوص خون های نادر موجود در بانک اطلاعاتی سازمان انتقال خون ایران، گفت: هم اکنون بیش از یک هزار نفر دارای خون نادر شناسایی شده اند و از این تعداد کمتر از ۱۰۰ نفر خون بسیار نادر دارند.

وی ادامه داد: این افراد در ۱۸ گروه خونی بسیار نادر شناسایی شده اند و گروه های خونی چون «ایندین» و «ارهاش نال» در این دسته قرار می گیرند.

مقدم از وجود ۲۳۰ واحد ذخیره خون نادر منجمد موجود در بانک خون نادر سازمان انتقال خون ایران خبر داد و گفت: ایران یکی از ۲۳ کشوری است که عضو بانک بین المللی خون های نادر است و می تواند از ذخیره جهانی خون های نادر برای بیماران نیازمند به خون استفاده کند.

وی تاکید کرد: خون نادر گوهری است که در این بانک خون همه مردم دنیا را به هم پیوند داده و نزدیک کرده است.

۲۱ دی روز ملی خون های نادر مصادف با سالروز تولد اسرا دردانه انتقال خون با گروه خونی بمبئی است که در سال ۹۰ با تأمین خون سازگار، نجات پیدا کرد تا امسال ۹ سالگی خود را جشن بگیرد.

فراوانی گروه خونی «بمبئی» یک نفر در هر ۱.۵ تا ۲ میلیون نفر است.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha