قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۷۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سرب چه بلایی بر سر ما می آورد؟

افزایش میزان سرب هوا طی آلودگی های اخیر شهر تهران مرا نسبت به سلامت فرزندم نگران کرده است؟ میزان سرب زیاد هوا چه عوارضی می تواند به همراه داشته باشد؟ آیا سرب تنها در هوا وجود دارد؟ سرب چگونه می تواند به خانه های ما راه پیدا کند؟

سرب چه بلایی بر سر ما می آورد؟
انسانها ، حیوانات و گیاهان سرب را به صورت مختلف به بدن خود راه می دهند. سرب می تواند از طریق آبهای آلوده وارد آبهای نوشیدنی شود و یا از طریق اگزوز اتومبیل ها وارد هوا و بالاخره وارد ریه گردد و از طریق دودکش کارخانه ها وارد هوا و بعد وارد مواد غذائی می شود. با این حال هوای آلوده به سرب جان انسانها را می گیرد.

بنابراین بهتر است میزان سرب در خون افراد به خصوص در کودکان مورد آزمایش قرار گیرد. علایم ازدیاد سرب خون در کودکان تغییر خلق و خو، گریه و زاری، درد شکم، کاهش رشد و تحریک پذیری و در بزرگسالان بی خوابی، ضعف، درد عضلات، کم خونی، سردرد و کاهش وزن است.

کودکان در معرض بیشترین صدمه ها هستند که منجر به اختلال های کلیوی، عصبی و مغزی و ذهنی در آنها می شود. همچنین سرب باعث سقط جنین، ناهنجاری های مادرزادی جنین، نوزاد نارس، ازدیاد فشار خون شریانی و سایر اختلال های می شود.

در صورتی که میزان سرب در جریان خون شما بالا است، باید منشاء آن را پیدا کنید. در صورتی که عامل آن رنگ دیوارهای منزل باشد باید آنرا با مواد مخصوص پاک کرد و رنگ های بدون سرب را جایگزین کرد. در صورتی که عامل آلودگی لوله های آب باشد می توان نسبت به تعویض آنها اقدام یا از فیلترهای سرب استفاده کرد. همچنین میزان سرب در آب گرم شیرها بیشتر است بنابراین از آب گرم برای آشامیدن و آشپزی استفاده نکنید.

همچنین از نگهداری مواد غذایی مایع در ظروف کریستال و سرامیک که با لعاب های غیر استاندارد اندود شده اند، خودداری کنید. قرار دادن مواد غذایی در ظروف کریستال یا ظروف سرامیک، باعث آزاد شدن سرب در این مواد می شود به علاوه برخی لوله های آب از جنس سرب هستند بنابراین میزان سرب در آب آشامیدنی در حد خطرناکی بالا می رود.

 سیناپرس

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha