قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۶۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

قرار بازداشت موقت چیست و در چه شرایطی انجام می شود

قرار بازداشت موقت شدیدترین قرار تامین کیفری است که منجر به بازداشت متهم می شود. بازداشت موقت می تواند تا مرحله صدور و اجرای حکم به طول بینجامد.

قرار بازداشت موقت چیست و در چه شرایطی انجام می شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از خرم آباد، این قرار شدیدترین قرار تامین کیفری است که منجر به بازداشت متهم می شود.

بازداشت موقت می تواند تا مرحله صدور و اجرای حکم به طول بینجامد. این قرار هم در دادسرا صادر می شود و هم در دادگاه و قهراً منجر به بازداشت متهم می شود.

قرار بازداشت موقت می تواند در دادسرا و مرحله تحقیقات مقدماتی توسط بازپرس، دادیار و احیانا دادستان صادر شود و نیز می تواند در دادگاه توسط رییس دادگاه یا دادرس علی البدل صادر شود.

به عبارت دیگر این قرار علاوه بر مرحله تحقیقات مقدماتی، در مرحله رسیدگی نیز ممکن است صادر شود و حتی ممکن است در مرحله تجدید نظر توسط قاضی تجدید نظر صادر شود.

شرایط صدور قرار بازداشت موقت؛ 

قانونگذار به دو طریق با قرار بازداشت موقت برخورد کرده است، در بعضی از موارد آن را جایز یا در اصطلاح اختیاری دانسته و مواردی را تعیین کرده و به قاضی اختیار داده است تا در این موارد قرار بازداشت موقت صادر کند. 

موارد جایز یا اختیاری در ماده 32 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال 78 و موارد الزامی در ماده 35 این قانون آمده است، صدور قرار بازداشت موقت در مواردی الزامی است، به این معنا که قانون اختیار را از قاضی گرفته و او را ملزم کرده است که قرار بازداشت موقت صادر کند.

در حقیقت در این موارد الزامی قرار بازداشت موقت می تواند تا صدور حکم بدوی امتداد پیدا کند، مشروط بر اینکه از حداقل مجازات تعیین شده فراتر نرود همچنین در مواردی که قرار بازداشت موقت اختیاری است، عمر این قرار نباید بیشتر از حداقل مجازات جرم باشد.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha