قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۵۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ورزشکارانی که در سال ۲۰۱۹ نام خود را بر سر زبان ها انداختند

درخشش نوجوانان و جوانان رشته های مختلف ورزشی در رقابت های حرفه ای در سال ۲۰۱۹ قابل توجه بود و موجب شد رکوردهای جدیدی به ثبت برسد.

ورزشکارانی که در سال ۲۰۱۹ نام خود را بر سر زبان ها انداختند

جهان ورزش در سال ۲۰۱۹ شاهد اتفاق های مهمی بود. علاوه بر قهرمانی ها و درخشش ستارگان، برخی از ورزشکاران برای نخستین بار نام خود را بر سر زبان ها انداختند. عملکرد دور از انتظار آن ها همه را شگفت زده کرد و به تحسین واداشت. سایت آس اسپانیا ۱۳ ورزشکار برجسته سال را معرفی کرده است که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

آنسو فاتی

فوتبالیست اسپانیایی بیست و پنجم آگوست ۲۰۱۹ در حالی که تنها ۱۶ سال داشت نخستین بازی اش را با پیراهن بارسلونا انجام داد و به دومین بازیکن جوان تاریخ باشگاه تبدیل شد. پنج روز بعد توانست نخستین گلش را برای آبی اناری ها به ثمر برساند و جوانترین گلزن تاریخ تیم کاتالانی شود. همچنین در لالیگا سومین گلزن جوان لقب گرفت. درخشش فاتی ادامه یافت و دهم دسامبر گل پیروزی تیمش را برابر اینتر در لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رساند و به جوانترین گلزن این رقابت ها تبدیل شد. این درخشش موجب شد فدراسیون فوتبال اسپانیا ملیت بازیکن اهل گینه را اسپانیایی کند. او در پانزدهم اکتبر ۲۰۱۹ برای تیم زیر ۲۱ سال اسپانیا به میدان رفت.

فاتی از یک بازیکن جوان مستعد به یک بازیکن مشهور در جهان تبدیل شد و اکنون از او به عنوان یکی از آینده داران این رشته یاد می کنند. او اکنون ۱۷ سال دارد.

رودریگو

رئال مادرید در سال ۲۰۱۸ با مهاجم جوان برزیلی به عنوان یک بازیکن آینده دار قرارداد امضا کرد. او در تابستان به پایتخت مادرید رفت. با وجود این که از سانتوس به عنوان ستاره به اسپانیا رفت اما به خاطر کم سن و سال بودنش در تیم کاستیا (تیم دوم رئال مادرید) قرار گرفت.

رودریگو بیست و پنجم سپتامبر ۲۰۱۹ فرصت یافت تا در تیم نخست بازی کند. او خیلی زود توانست نخستین گلش را با پیراهن سفیدپوشان به ثمر برساند. پس از آن برای همیشه در تیم نخست مادرید ماند و توانست به ترکیب اصلی راه پیدا کند. در ششم نوامبر به دومین بازیکن جوان تاریخ لیگ قهرمانان تبدیل شد که توانست هت تریک کند (۱۸ سال و ۳۰۱ روز). تنها رائول گونسالس بالاتر از او قرار دارد. گل های مهاجم برزیلی قابل توجه تر بود چون توانست با پای چپ، راست و ضربه سر گلزنی کند. عملکرد خوب این بازیکن موجب شد در بیست و پنجم اکتبر برای تیم ملی برزیل بازی کند.

ژائو فلیکس

مهاجم پرتغالی در اوایل فصل ۱۹-۲۰۱۸ برای تیم نخست بنفیکا به میدان رفت. در نخستین ماه ها در فهرست قرار نمی گرفت یا نیمکت نشین بود. خیلی کم در ترکیب قرار داده می شد. از ژانویه توانست در میان یازده بازیکن اصلی حضور داشته باشد. سپس سطح خود را به همه نشان داد. بازی خوبش با گلزنی و پاس گل همراه شد تا جایی که از او به عنوان یکی از بهترین بازیکنان جوان یاد شد. او در قهرمانی تیمش در لیگ پرتغال تاثیرگذار بود. همچنین در تیم برتر لیگ اروپا قرار گرفت.

تابستان ۲۰۱۹ دو اتفاق مهم برای فلیکس رخ داد. برای نخستین بار پیراهن تیم ملی پرتغال را بر تن کرد و با اتلتیکو مادرید قرارداد امضا کرد. او از همان ابتدا در ترکیب اصلی روخی بلانکو قرار گرفت. ۱۲۶ میلیون یورویی که قرمز و سفیدپوشان برای مهاجم پرتغالی هزینه کردند به گرانترین خرید تاریخ باشگاه تبدیل شد. فلیکس در دسامبر ۲۰۱۹ جایزه گلدن بوی (بهترین بازیکن زیر ۲۱ سال) را دریافت کرد.

چارلز لکلرک

راننده موناکویی در سال ۲۰۱۶ به آکادمی فراری پیوست. یک سال بعد با قهرمانی در رقابت های جهانی فرمول ۲ نشان داد که کمپانی ایتالیایی در رابطه با او اشتباه نکرده است. عملکرد خوب لکلرک موجب شد در سال ۲۰۱۸ در مسابقات فرمول یک رقابت کند. فراری تصمیم گرفت برای شروع فصل ۲۰۱۹ یکی از اتومبیل های تک سرنشینش را به راننده موناکویی اختصاص دهد. او در تیم خود سباستین وتل را می دید که سابقه چهار قهرمانی در فرمول یک را دارد. لکلرک از همان ابتدا نشان داد قصد ندارد زیر سایه وتل قرار بگیرد. او زمانی که در جایگاه چهارم و یک پله بالاتر از راننده آلمانی قرار گرفت این موضوع را آشکار کرد. در پایان فصل یک آمار خوب را بر جای گذاشت و توانست دو پیروزی به دست آورد و هفت بار در تعیین خط در جایگاه نخست قرار بگیرد. او همچنین ۱۰ بار روی سکو رفت. با توجه به چنین عملکردی احساس می شود لکلرک که دیر یا زود قهرمانی در جهان را کسب کند.

فابیو کارتارو

او از کودکی رانندگی را آغاز کرد و همیشه سعی می کرد در سریع ترین زمان ممکن به خط پایان برسد چون تنها یک هدف داشت و آن قهرمانی در موتوجی پی بود. راننده فرانسوی تنها ۱۵ سال داشت که وارد رقابت های موتو ۳ شد و دو سال در موتو ۲ ماند. در هیچ یک از این رده ها نتوانست آمار درخشانی به ثبت برساند. با این حال در سال ۲۰۱۹ تصمیم گرفت با تیم یاماها در موتوجی پی رقابت کند. در آن جا بود که قدرت خود را نشان داد. او در پایان فصل در جایگاه پنجم قرار گرفت در حالی که شش بار در سکو قرار گرفت و شش بار در تعیین خط اول شد. او همچنین رکوردهای زیادی را به نام خود ثبت کرد. علاوه بر این آمار در طول فصل نشان داد که تنها راننده ای است که می تواند با مارکس رقابت کند. مارکس اسپانیایی اکنون می داند کارتارو اصلی ترین رقبیش در سال های آینده خواهد بود.

رمکو ایونپول

او به عنوان فوتبالیست وارد جهان ورزش شد و حتی در تیم های پایه تیم بلژیک نیز بازی کرد. با این حال در سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفت توپ را با دوچرخه عوض کند. پس از این که با تیم های پایه به موفقیت های زیادی دست یافت در سال ۲۰۱۹ دوران حرفه ای خود را با پیوستن به تیم کوئیک استپ فلورز آغاز کرد. او در حالی که ۱۹ سال داشت توانست در ژوئن در جایگاه نخست رقابت های دوچرخه سواری بلژیک قرار بگیرد. همچنین در آگوست قهرمان رقابت های کلاسیک سن سباستین شد. چند روز بعد به آلکمار رفت تا مدال طلای قهرمانی جاده اروپا را بر گردن آویزد. سال نخست دوران حرفه ای ایونپول با موفقیت کامل همراه بود اما این درخشش ادامه یافت و توانست مدال نقره قهرمانی جاده جهان را نیز به دست آورد. شرکت در رقابت های مختلف دوچرخه سواری، رقابت در المپیک توکیو و مسابقات قهرمانی جهان در سوییس از جمله اهداف بزرگ دوچرخه سوار بلژیکی است.

کوری "کوکو" گاف

تنیسور آمریکایی نخستین پیروزی اش را در دوران حرفه ای در مسترز میامی ۲۰۱۹ کسب کرد. با این حال در ویمبلدون نام خود را بر سر زبان ها انداخت. ابتدا لقب جوان ترین تنیسور در صعود به این مسابقات را به خود اختصاص داد. در نخستین دور توانست ونوس ویلیامز را شکست دهد و به جوان ترین تنیسوری تبدیل شود که در ویمبلدون پیروز می شود. او دور دوم و سوم را با موفقیت پشت سر گذاشت اما در یک چهارم نهایی مغلوب سیمونا هالپ قدرتمند شد. گاف ۱۵ ساله با عملکرد درخشانش همه را به وجد آورد.

با این حال بهترین لحظه اش در سال ۲۰۱۹ در اکتبر رقم خورد و توانست فاتح رقابت های لینتس اتریش شود. او با ۱۵ سال و هفت ماه جوان ترین تنیسور در فتح یک عنوان لقب گرفت. اکنون در رتبه ۶۸ تنیس بانوان جهان قرار دارد.

ماریا ویسنته گارسیا

دونده اسپانیایی در رقابت های ملی و بین المللی در بخش های پایه توانست قهرمانی های متعددی در هشتگانه، پرش سه گام و پنجگانه به دست آورد. در سال ۲۰۱۹ زمانی که هنوز در تیم های پایه حضور داشت شروع به رکورد شکنی کرد. در فوریه با ثبت امتیاز ۴۴۱۲ بهترین رکورد را در مسابقات پنجگانه اسپانیا به ثبت رساند. دو هفته بعد در قهرمانی اروپا نهم شد. در جولای مدال طلای مسابقات پنجگانه قهرمانی زیر ۲۰ سال اروپا را به دست آورد و توانست بهترین رکورد اسپانیا را به ثبت برساند (۶۱۱۵ امتیاز).

عثمان گاروبا

بسکتبالیست اسپانیایی فصل گذشته به صورت آزمایشی در تیم نخست رئال مادرید قرار گرفت و توانست دو بار به میدان برود تا سومین بازیکن جوان تاریخ باشگاه شود. در سال ۲۰۱۹ در سیستم های چرخشی قرار گرفت و کم کم توانست در تیم مادرید جایگاه پیدا کند. در هفته دوم در ترکیب اولیه قرار گرفت و جوانترین بازیکن سفیدپوشان در این زمینه شد. چند روز بعد توانست در یک بازی ۱۳ امتیاز به دست آورد و ۱۰ ریباند کند. او توانست با ۱۷ سال، ۶ ماه و ۲۰ روز جوانترین بازیکن لیگ بسکتبال در دبل-دبل کردن لقب بگیرد. گاروبا از رکورد لوکا دونچیچ پیشی گرفت. پیشرفت بسکتبالیست اسپانیایی ادامه داشت تا این که برابر مونبوس اوباردیورو ۱۳ ریباند کرد و توانست به عنوان بازیکن زیر ۱۸ سال یک رکورد در لیگ اسپانیا به خود اختصاص دهد.

اگان برنال

دوچرخه سوار کلمبیایی در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نخستین فصل های خود را در رقابت های جاده سپری کرد و با کسب پیروزی در مسابقه های مختلف بهترین دوچرخه سوار جوان شد. این نتایج خوب موجب شد تیم اسکای با او قرارداد امضا کند. موفقیت های برنال در بازی های کاتالونیا ۲۰۱۸ نیز ادامه داشت. او در تور روماندیا (در سکو قرار گرفت)، تور کالیفرنیا (جایگاه نخست) و قهرمانی کلمبیا (کسب مدال طلا) نیز درخشید. به خاطر تلاش فروانش توانست یک جایگاه در تیمش برای تور دو فرانس کسب کند. با وجود نخستین حضورش در رتبه پانزدهم قرار گرفت.

برنال تا اینجا انتظارات را برآورده کرده بود اما در سال ۲۰۱۹ به اوج خود رسید و نشان داد دوچرخه سوار این عصر است. او سال را با کسب مدال برنز در قهرمانی کلمبیا آغاز کرد و پیروزی های زیادی در رقابت های نیس و سوییس به دست آورد. برنال در تور دو فرانس شرکت کرد و در کنار گرانت توماس در راس تیم اسکای قرار داشت. دوچرخه سوار کلمبیایی از ابتدا در بخش کوهستان خود را قدرتمند نشان داد. او در نهایت بهترین دوچرخه سوار جوان شد و در مجموع در جایگاه نخست قرار گرفت. برنال ۲۲ ساله جوانترین ورزشکار در فتح تور دو فرانس لقب گرفت. همچنین نخستین آمریکای لاتینی بود که در بالاترین جایگاه قرار می گیرد.

تادی پوگاکار

پیروزی های پیاپی دوچرخه سوار اهل اسلوونی در سال ۲۰۱۸ موجب شد یک سال بعد با تیم امارات قرارداد امضا کند. پوگاکار از همان ابتدا نشان داد در رابطه با او اشتباه نکردند چون توانست فاتح مسابقات آلگاروه، تور کالیفرنیا و رقابت های قهرمانی اسلوونی شود. با این حال بهترین لحظه دوچرخه سوار اسلوونیایی در رقابت های اسپانیا در سال ۲۰۱۹ رقم خورد. او با کسب سه پیروزی در سه دور توانست در جایگاه سوم قرار بگیرد و بهترین دوچرخه سوار جوان بازی ها شود.

استفانوس سیتسیپاس

تنیسور یونانی در سال ۲۰۱۶ برای نخستین بار رقابت های ATP را تجربه کرد. اولین پیروزی اش را در اکتبر ۲۰۱۷ به دست آورد و در میان ۱۰۰ تنیسور برتر قرار گرفت. فصل بعد به پیشرفت خود ادامه داد. پس از این که در دو فینال رافائل نادال به او اجازه قهرمانی نداد در نهایت در بازی های استکهلم جام قهرمانی را بالای سر برد. او نخستین یونانی لقب گرفت که در این رقابت ها قهرمان می شود. تنیسور یونانی سال را با صعود به رتبه پانزدهم به پایان رساند و نشان داد می تواند یکی از آینده داران این رشته باشد.

سیتسیپاس سال ۲۰۱۹ را به بهترین شکل آغاز کرد و تا نیمه نهایی تنیس اپن استرالیا صعود کرد اما باز هم نادال مانع از راهیابی اش به فینال شد. در طول این سال به پنج دیدار نهایی صعود کرد و توانست دو جام را بالای سر ببرد. با این حال در گرند اسلم ها نتایج خوبی کسب نکرد. در نوامبر در تور ATP لندن حاضر شد و در میان هشت تنیسور برتر جام قهرمانی را بالای سر برد. این در حالی بود که مهمترین موفقیتش پیش از این به قهرمانی در رقابت های Next Gen برمی گشت. سیتسیپاس به لطف فتح تور لندن در رتبه پنجم رنکینگ قرار گرفت.

ارلینگ هالند

مهاجم نروژی با به ثمر رساندن ۹ گل در دیدار برابر هندوراس در جام جهانی زیر ۲۰ سال خود را به شهرت رساند. او در فصل جاری به همراه سالزبورگ اتریش لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کرد و با وجود این که تیمش از صعود به یک هشتم نهایی بازماند توانست در مرحله گروهی هشت گل به ثمر برساند. در لیگ اتریش میانگین بیش از یک گل در بازی را به ثبت رسانده است. اکنون شایعات زیادی در رابطه با پیوستنش به یک تیم بزرگ وجود دارد. به نظر می رسد بازیکن نروژی در آینده ای نزدیک در یکی از لیگ های بزرگ اروپایی بازی کند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha