قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۴۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

هشدار دبیر کل اتحادیه عرب درباره پر شدن خلأ آمریکا با ایران یا ترکیه

دبیر کل اتحادیه عرب از کاهش نفوذ آمریکا در منطقه غرب آسیا و پر شدن خلأ آن به دست ایران یا ترکیه بشدت ابراز نگرانی کرد و به کشورهای عربی هشدار داد.

هشدار دبیر کل اتحادیه عرب درباره پر شدن خلأ آمریکا با ایران یا ترکیه

: «احمد ابوالغیط» دبیر کل اتحادیه عرب و وزیر خارجه پیشین مصر، روز چهارشنبه به کشورهای عربی هشدار داد که مراقب تحولات کلان منطقه باشند.

ابوالغیط با بیان اینکه «نظام بین الملل در برهه تحولی عمیق در روابط ابرقدرت ها و احتمال رقابت یا کشمکش بین آنها، به سر می برد»، به کشورهای عربی هشدار داد که کنار رفتن آمریکا از رهبری جهان، به ناآرامی در بسیاری از مناطق از جمله منطقه عربی منجر می شود، برای همین، کشورهای عربی باید با دقت بالا، تغییرات را رصد و آینده را در نظر بگیرند.

ابوالغیط که در «مرکز مطالعات و پژوهش های راهبردی امارات» سخنرانی کرد، «ایران، ترکیه و اسرائیل» را خطر آماده اما متفاوت توصیف کرد و گفت: «تغییر استقرار آمریکا در منطقه، نیروهای منطقه ای معینی را وا می دارد که به شکلی بی سابقه از خطوط قرمز عبور کنند تا جاییکه جسارتشان به حد اوباش گری برسد».

او برای این حرف خود آنچه آن را «رفتار ایران و تجاوزهای آن در خلیج [فارس] و تابستان گذشته» نامید، مثال زد و افزود، همینطور دخالت های ترکیه در سوریه و اخیرا در لیبی.


ابوالغیط در حال سخنرانی

 

ابوالغیط در بخشی دیگر، «پیشرفت فناوری، تغییر آب وهوایی و مهاجرت» را سه مسئله اصلی در ایجاد ناآرامی در سطح جهانی معرفی کرد و گفت، کشورهای عربی باید آماده این تغییرات سریع که بر آینده اثر دارد، باشند.

او از فناوری ارتباطی پیشرفته امروزی و خطر آن برای حکومت های عربی ابراز نگرانی کرد. هر چند نامی از کشورهای عربی نبرد اما گفت، «کشورهای عربی باید برای رویارویی با تغییرات سریع که بر آینده اثر دارد، آماده باشند».

روزنامه الشرق الاوسط در این خصوص نوشت: «ابوالغیط مشخصا به نقش منفی فناوری ارتباطات و اطلاعات در بازیابی آگاهی ملت ها از طریق "پیچ دیتا" و الگوریتم ها در طراحی تبلیغات هوشمند برای آینده ای معین اشاره کرد.»

ابوالغیط درباره مهاجرت و اثرات آن نیز هشدار داد و گفت «حدود صد هزار دانشمند، مهندس، پزشک و کارشناس، سالانه از کشورهای عربی مهاجرت می کنند» که این مسئله بر توسعه در جهان عرب، اثر منفی می گذارد.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha