قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۴۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ریابکوف: مسئولیت سقوط نهایی برجام بر عهده آمریکا است/ منطق کاهش تعهدات برجامی ایران را درک می کنیم

معاون وزیر خارجه روسیه با تأکید بر اینکه مسئولیت سقوط نهایی برجام بر عهده آمریکا است، تصریح کرد: منطق کاهش تعهدات برجامی ایران را درک می کنیم.

ریابکوف: مسئولیت سقوط نهایی برجام بر عهده آمریکا است/ منطق کاهش تعهدات برجامی ایران را درک می کنیم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به نقل از اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در سخنانی سیاست آمریکا و وابستگی کشورهای اروپایی به آمریکا را در احتمال کاهش شانس حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مقصر دانست.

معاون وزیر خارجه روسیه در رابطه با احتمال کاهش شانس حفظ برنامه جامع اقدام مشترک گفت: من چنین نتیجه می گیرم که سیاست فشار حداکثری، همانطور که آنها آن را می نامند، بر ایران ادامه خواهد یافت. بر این اساس، احتمال حفظ برجام که در آینده به طور کامل اجرا شود، با توجه به تلاش های آمریکا کاهش می یابد؛ همینطور وابستگی شرکای اروپایی ما در مقابله با سیاست های آمریکا این شانس را کاهش می دهند. باید اعتراف کرد که ما از این امر نگران هستیم.

سرگئی ریابکوف در این باره گفت که مسکو از همه طرف ها می خواهد تا با مهار مشکلات، مسئولیت پذیر باشند.

وی در ادامه افزود: ما در مورد این موضوع با دوستان ایرانی خود صحبت می کنیم. اقدامات ایران برای کاهش اجرای تعهدات خود تحت توافق برجام نیز باعث افزایش تنش ها می شود، گرچه ما منطق اقدامات ایرانی ها را درک می کنیم و همیشه در مورد آن نیز گفته ایم.

ریابکوف تأکید کرد: مجموعه سؤالاتی درباره برخی موضوعات وجود دارد که کشورهای باقیمانده در برجام اکنون باید از نزدیک به آن بپردازند. از جمله آنها، حفظ پروژه های فوردو و راکتور اراک است. از جمله آنها موضوعات مربوط به فعالیت های مکانیسم «اینستکس» و گشودن آن برای استفاده توسط طرف های ثالث خارج از اتحادیه اروپا است.

معاون وزیر امور خارجه گفت: ما همه این سؤالات را پیش از شرکای خود مطرح کرده ایم. علاوه بر این، ما آن را به صورت مفصلی در قالب پیشنهادات مشخص ارائه کردیم. ما این کارها را انجام خواهیم داد. متأسفانه هنوز اوضاع تثبیت نشده است و اوضاع پیرامون برجام رو به وخامت است. ما از هر کاری که می تواند به برجام کمک کند، پشتیبانی می کنیم. نقش اصلی و مسئولیت سقوط نهایی این توافق بر عهده ایالات متحده است. ایالات متحده هر آنچه که اتفاق افتاده است را آغاز کرد.

ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری موسوم به «اینستکس» توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، اوایل فوریه سال ۲۰۱۹ (بهمن ۱۳۹۷) نهایی و ثبت شد؛ اما از آن روز تا به حال هنوز این ساز و کار عملیاتی نشده است. مقر این گروه در پاریس فرانسه است که مدیریت اجرایی آن را آلمان بر عهده دارد و بریتانیا نیز رئیس کمیته نظارت است.

این در حالی است که ۳ ماه پس از ایجاد دفتر اروپایی اینستکس، شرکت ایرانی آن نیز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) به ثبت رسید؛ اما اروپا کماکان در خصوص تعهدات خود تعلل می کند.

شایان ذکر است، در ۸ ماه می سال ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷) دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خبر خروج یکجانبه واشنگتن از برجام را همراه با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد.

در واکنش به اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران و نیز تداوم انفعال اروپا در این خصوص، تهران نیز تا کنون در چند مرحله مطابق با مادتین ۲۶ و ۳۶ توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی موسوم به «برجام» برخی از تعهدات خود در این زمینه را کاهش داده است.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha