قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۴۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی:

پیوستن ایران به FATF در مقطع کنونی هیچ دستاوردی برای ما ندارد

رییس کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: پذیرش شروط گروه اقدام ویژه مالی (FATF) در حال حاضر هیچ دستاوردی برای ما ندارد.

پیوستن ایران به FATF در مقطع کنونی هیچ دستاوردی برای ما ندارد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمد ابراهیم رضایی ، در واکنش به پایان مهلت FATF به ایران برای تعیین تکلیف لوایح الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و کنوانسیون مقابله با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو)، گفت: در حال حاضر کشورهای مختلف به خصوص غربی ها طراح و مدیر FATF هستند. آنها تحت مدیریت آمریکایی ها تمامی تلاش شان را برای ضربه زدن به ما به کار گرفتند به همین دلیل به شدت نیاز دارند تا اطلاعات بانکی ما را داشته باشند. به همین دلیل در مقطع فعلی پیوستن به FATF هیچ دستاوردی برای ما نخواهد داشت.

وی ادامه داد: ما اگر به FATF بپیوندیم کشورهای دیگر می توانند هر نوع نقل و انتقالات پولی و بانکی ما را رصد کنند که این خود به ضرر ما است. ما در حال حاضر تحت تحریم ۱۰۰ درصد بانکی هستیم، لذا تسهیل ارتباطات بانکی در شرایط تحریمی برای ما فایده ای نخواهد داشت پس با پیوستن به FATF اتفاق جدیدی نمی افتد بلکه آنها انرژی گذاشته تا اقدامات دیگری را علیه ما انجام دهند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ما با پیوستن به FATF عملا به صورت شفاف گزارشی به آنها از گردش پولی خود می دهیم و آنها می توانند جلوی ما را حتی در مواردی که به صورت غیررسمی فعالیت تجاری می کنیم، ببندند. به نظرم این سروصداها بیشتر به نفع غربی هاست تا این که منافع جمهوری اسلامی ایران تامین شود.

رضایی اضافه کرد: FATF ضرر است اگر قرار به پیوستن به آن باشد باید شروطی را لحاظ کنیم البته که آنها شرط پذیر نیستند. مجموع این تحولات باعث شده که در مجمع تشخیص نظرات متفاوتی درباره ی لوایح مرتبط با FATF وجود داشته باشد برخی می گویند صبر کنیم تا وضعیت اجرای تعهدات اروپایی ها همچون کانال مالی اینستکس معلوم شود چون اگر اروپایی ها موفق به راه اندازی این کانال می شدند، فشار تحریم های بانکی آمریکا برطرف می شد.

به گفته رییس کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شاید مجمع تشخیص مصلحت نظام این لوایح را نگه داشته تا تصمیم گیری لازم را انجام دهد ولی در برهه فعلی نظر ما این است که FATF هیچ دستاوردی برای ما نخواهد داشت.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha