قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۴۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نیزارهای تالاب زریوار مریوان در زمستان هم از آتش در امان نیست

سرپرست اداره حفاطت محیط زیست شهرستان مریوان گفت: در اولین روزهای فصل زمستان، بخش هایی از نیزارهای اطراف و حاشیه تالاب زریوار مریوان، طعمه حریق و آتش سوزی شد.

نیزارهای تالاب زریوار مریوان در زمستان هم از آتش در امان نیست

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، ابراهیم بلندهمت در سنندج اظهار داشت: محدوده ای از نیزارهای تلاب بین المللی زریبار مریوان به مساحت 150 هزار مترمربع در حاشیه روستاهای دره تفی و نی، طعمه حریق و دچار آتش سوزی شد.

وی افزود: این اداره نیز همانند دفعات گذشته و با تمامی نیرو و تجهیزات در محل آتش سوزی حضور یافت و پس از تلاشی چندین ساعته، آتش مهار شد.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان تصریح کرد: هرچند به دلیل باتلاقی بودن بخشی از نیزارها، اطفاء آتش سوزی با دشواری روبرو شده بود اما با تلاش به موقع و سختکوشی همکاران محیط بان و اعضاء شرکت تعاونی صیادان از پخش و سرایت آتش سوزی به سایر مناطق زریبار جلوگیری به عمل آمد و خوشبخانه آتش سوزی مهار شد.

وی با اشاره به مشکل آتش سوزی نیزارهای تالاب زریبار اظهار کرد: متأسفانه چندین سال است که نیزارهای تالاب زریوار آتش زده می شود و اداره حفاظت محیط زیست مریوان با راه اندازی پاسگاه محیط بانی «برده رشه» محدوده تالاب را به منظور جلوگیری از تخلفات شکار و صید و مواردی این چنین به طور شبانه روزی پایش و کنترل می کند.

وی ادامه داد: تحقیقات میدانی با استفاده از مجاری قانونی و قضائی به منظور شناسائی و دستگیری عامل یا عوامل آتش سوزی در نیزارها ادامه دارد.

همت بلند با اشاره به اهمیت نیزارها برای تالاب زریبار گفت: وجود نیزارها در حاشیه و پیرامون زریبار به عنوان بخش جدایی ناپذیر دریاچه ضمن بخشیدن جلوه های خاص بصری، از حیث روابط اکولوژیکی، حفظ سلامتی و تصفیه آب دریاچه و برقرای توازن در معادلات اکولوژیکی این دریاچه اهمیت دارد.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان تصریح کرد: این نیزارها در واقع پناهگاه بسیار خوبی برای لانه سازی و جوجه آوری پرندگان آبزی و کنار آبزی بومی و مهاجر این تالاب هستند و گسترش آنها واکنش طبیعی دریاچه به سموم کشاورزی و فاضلاب های روستاهای اطراف این اکوسیستم منحصر به فرد است. 

به گفته وی، برخی از مردم به اشتباه فکر می کنند که گسترش این نیزارها به زیان زریبار است و گاهاً به تخریب یا آتش زدن آن اقدام می کنند که این عمل، خلاف شرایط طبیعی این تلاب بین المللی است و تأثیر منفی بر عملکرد آن دارد.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۸۳

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha