قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۳۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تصمیمات پشت درهای بسته گرفته نشود

استاندار زنجان با بیان اینکه نباید تصمیمات پشت درهای بسته گرفته شود، گفت: باید با بخش خصوصی جلسه برگزار و این قشر در تصمیم گیری ها دخیل باشد.

تصمیمات پشت درهای بسته گرفته نشود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از زنجان، نشست فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی استان زنجان با معاون معدن وزیر صمت و استاندار زنجان در حالی چهارشنبه شب برگزار شد که معدنکاران استان زنجان دل پری از مشکلات این بخش داشتند و موضوعات مختلف از قوانین دست و پا گیر این حوزه تا مشکلات واردات و صادرات مواد معدنی طرح شد و در جلسه مورد بررسی قرار گرفت و معاون معدن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن پاسخگویی به موضوعات مطروحه خبرهای جدیدی در این بخش اعلام کرد.

استاندار زنجان در این نشست با اشاره به لزوم حفظ جو آرام جامعه اظهار کرد: تولیدکننده و سرمایه گذار نقش بزرگی در این امر دارند.

فتح الله حقیقی با تاکید بر اینکه نباید تصمیمات پشت درهای بسته گرفته شود، افزود: باید با بخش خصوصی جلسه برگزار و این قشر در تصمیم گیری ها دخیل باشد.

وی با بیان اینکه 80 درصد صادرات در ارتباط با معدن است، افزود: 70 درصد شمش روی تولیدی در استان مازاد نیاز است.

اختلاف بین دستگاه ها عامل وارد شدن آسیب به تجارت و تولید

حقیقی با بیان اینکه با وجود مازاد بودن شمش روی تولیدی صادرات به موقع انجام نشده است، عنوان کرد: این موضوع موجب زیان و کاهش سهم صادراتی کشور نسبت به گذشته شده است.

استاندار زنجان با اشاره به ورود شورای تامین استان در مورد تعیین تکلیف سهمیه خاک بیان کرد: باید تمهیدی اندیشیده شود، تا حمایت های در اختیار سرمایه گذار مورد استفاده قرار گیرد.

وی اختلاف بین دستگاه ها را موجب وارد شدن آسیب به تجارت و تولید خواند و خاطرنشان کرد:  اولویت در امور با تولیدکنندگان و سرمایه گذاران است.

مشکل معادن در حوزه صادرات

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز در این جلسه تعادل بخشی بین دام و مرتع را مشکل ساز خواند و اظهار کرد: اجرای بخشنامه و رأی دیوان عدالت اداری موجب به تعطیلی کشیده شدن معادن در استان می شود.

ناصر فغفوری با اشاره به وضع قانون معادن و دستورالعمل های متعدد گفت: با توجه به شرایط سخت و ویژه انتظار می رود، دستورالعمل ها با توجه به شرایط موجود باشد.

وی با غیرقانونی خواندن درخواست اخذ طرح ارزیابی زیست محیطی برای فعالیت های معدنی بیان کرد: این برای فعالیت معدنی است که واحد فرآوری داشته باشد، اما در استان زنجان برای فعالیت معادن بدون فعالیت واحد فرآوری نیز این طرح ارزیابی درخواست می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان همچنین به مشکلات برخی از معادن در حوزه صادرات اشاره کرد و گفت : از محل ورود موقت واحدهای معدنی نسبت به صادرات انجام داده شده و این واحدها مازاد صادرات داشته و بیش از تعهد صادرات انجام داده که باید برای این مازاد مجوز دریافت می کرد.

معارضان محلی برای معادن بیشتر شده است

رئیس خانه معدن زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه جلسات بسیاری در رابطه با وضعیت معادن استان برگزار شده است، اظهار کرد: این در حالی است که تاکنون به جمع بندی مناسبی در این حوزه نرسیده ایم.

آرمین سلسالی با بیان اینکه در بخش اکتشاف با توجه به بخشنامه مربوط به «گون» صادر شد، برای معادن مشکل ایجاد شده است، عنوان کرد: با توجه به غالب بودن گونه گیاهی «گون» در زنجان این بخشنامه سبب شده که بخش اکتشاف تقریبا از بین برود.

وی گفت: با وجود به شرایط موجود از بخش خصوصی انتظار می رود اکتشاف را انجام دهد.

رئیس خانه معدن زنجان با بیان اینکه پس از ابطال حقوق عرفی، معارضان محلی برای معادن بیشتر شده است، افزود: مرجع قانونی برای قیمت گذاری توسط مرتع داران و معارضان وجود ندارد و این ابطال، معدن دار را با مشکل مواجه کرده است.

وی یکی از دلایل به وجود آمدن معارضان محلی را عدم اختصاص 15 درصد حقوق دولتی برای بهسازی و توسعه محلی که معدن در آن بخش فعالیت حضور دارد، خواند و گفت: این مهم سبب شده بخشی از معادن گرانیت استان به این دلایل تعطیل شود.

سلسالی تاکید کرد: معدنی که به مشکل فروش گرفتار است، نمی تواند هزینه بهسازی راه ارتباطی را تقبل کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان زنجان نیز با اشاره به سهم بالای معادن در استان زنجان اظهار کرد: ۷۰ درصد محصولات معدنی در استان زنجان شمش روی است.

علی یگانه با اشاره به مشکلات و چالش های پیش روی بخش معدن عنوان کرد: ۲۰ درصد از مواد اولیه بخش معادن تولید داخل بوده و بقیه به صورت وارداتی انجام می شود.

انتهای پیام/۷۳۰۰۹/ق/گ

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha