قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۳۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رازهایی که ۳۰ سال بعد روایت شد

کتاب « دیدارهای نا تمام» نوشته علی شهبازی و جواد حاجی پور است که خاطره ها و رازهای ناگفته زندگی تکاور شهید سرلشکر ابراهیم خانی را بیان می کند.

رازهایی که ۳۰ سال بعد روایت شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، کتاب «دیدارهای ناتمام» نوشته علی شهبازی و جواد حاجی پور است که خاطره ها و رازهای ناگفته زندگی تکاور شهید سرلشکر ابراهیم خانی را بیان می کند. 

علی شهبازی نویسنده این کتاب اعلام کرد: نگارش کتاب «دیدارهای ناتمام» به زمان آشنایی من با خانواده شهید ابراهیم خانی بازمی گردد و این پیشنهاد از سوی دبیرخانه شهید خانی و حوزه هنری ارائه شد.

وی اضافه کرد: من سال ۱۳۹۵ با خانواده شهید ابراهیم خانی آشنا شدم و سال ۱۳۹۶ کتاب «دیدارهای ناتمام» را شروع کردم. مراحل نگارش کتاب شامل چند دوره بود، زیرا باید مصاحبه ها گرفته و منابع و داده ها جمع آوری می شد تا از داده های واقعی و تاریخی در روایت داستانی استفاده کرد. در این زمینه خانواده شهید ابراهیم خانی کمک بسیاری کردند و از طرفی برای نگارش کتاب نیاز به مسافرت بود، زیرا باید به روستایی که شهید در آنجا متولد شده بود می رفتیم و آن روستا نزدیک غار علی صدر همدان بود.

به گفته وی، چند شبی را در آن روستا ماندیم و با اهالی روستا که شهید خانی را می شناختند به گفت و گو پرداختیم. چند باری به قم سفر کردیم تا برادر شهید را ملاقات کنیم و یک بار هم به فردوسیه که اطراف تهران بود رفتیم تا با تعدادی از اقوام شهید صحبت کنیم و اطلاعات دقیق تری را به دست آوریم.

شهبازی در خصوص روایت های کتاب «دیدارهای ناتمام» اظهار کرد: روایت های کتاب از زبان همسر شهید ابراهیم خانی است و به زبان شخص دوم نوشته شده بود، زیرا تنها منبع مورد اطمینان در ابتدای فعالیت همسر شهید بود و ایشان حافظه خیلی خوبی داشتند و خاطرات را با جزییات و همراه با احساس بیان می کردند. همه این ها سبب شد تا من کتاب را از زبان همسر شهید بنویسم. منتهی در ویرایش های بعد تغییراتی را اعمال کردیم و منابع متفاوتی در بیان خاطرات و رازهای جذاب زندگی این شهید استفاده شد. در نگارش کتاب، خاطرات بسیاری آورده شد که بخش هایی از آن ها با همفکری خانواده اصلاح شد. در انتشار اول ایرادهای ویرایشی وجود دارد و تصمیم بر آن است که مجدد ویرایش هایی انجام شود.

شهبازی با اشاره به اینکه کتاب «دیدارهای ناتمام» خاطره محور است، گفت: کتاب «دیدارهای ناتمام» مبتنی بر خاطره است و آزادی نگارش یک رمان را به شما نمی دهد؛ زیرا خاطره ها باید به عنوان مواد اصلی در جریان کتاب گنجانده شود. برای همین روایت خاطره ها گوشه به گوشه است؛ یعنی راوی داستان شما را از گوشه ای به گوشه ای دیگر می برد و بعضا ارتباط بین گوشه ها ضعیف است. از سوی دیگر، اتفاقات کتاب از خاطرات ۳۰ سال گذشته بیان می شد و حتی برخی راویان خاطرات را به درستی به یاد نداشتند. به همین دلیل پراکندگی مفاهیم در کتاب وجود داشت. تلاش بسیاری کردم تا یک رشته روایی درست به آن بدهم، اما این اتفاق کامل رخ نداد. البته این مسئله در بعضی از بخش ها دیده می شود. به هرحال، مواد و تجربه های پراکنده ای در دسترس بود که همه آنها به زبان منابع مستقیم نیست زیرا اگر با زبان خودشان بود یکدستی خاطره حفظ می شد و من می توانستم حالت نوشتاری به آن خاطره بدهم.

وی ادامه داد: راوی های مختلفی برای بیان خاطرات وجود داشت و اغلب آن ها به صورت سنتی زندگی می کردند. به همین سبب جزییات را آنگونه که روح یک خاطره نیاز دارد، نمی توانستند روایت کنند و فقط تصویر کلی به من می دادند که باید با جزییات تطبیق می یافت. تناقضی که در خاطره گویی ها وجود داشت، سبب شد تا روایت در برخی بخش ها یکدست نباشد.

این نویسنده افزود: ما سعی کردیم دوران کودکی شهید ابراهیم خانی را در یک بخش روایت کنیم که تعداد کمی خاطره از آن در دسترس بود. به همین دلیل ماده اصلی روایت که نویسنده نیاز دارد، اغلب ارائه نمی شد. ساختن این روایت ها و خاطره ها مبتنی بر گفته های کلی کار را دشوار می کرد؛ زیرا فکر می کردم این مسئله کار را محدود می کند و ممکن است از هدف واقع نمایی که قرار است در این کتاب ارائه دهم، خارج شود و این ترس در من وجود داشت. برای همین به لحاظ روایت کلی مسائلی در آن وجود دارد که می توان خرده هایی به آن گرفت.

نویسنده کتاب «دیدارهای ناتمام» با اشاره به اینکه خواننده در ابتدای کتاب با فردی مجهول که از دور با او مواجه است و می خواهد خود را به او نزدیک کند، مواجه است و با او صحبت می کند، بیان کرد: بیش از سه دهه از شهادت شهید ابراهیم خانی می گذشت و تجربیاتی هم که قرار بود به من منتقل شود، همانند یک پازل بود که باید در کنار هم قرار می دادم تا تصویری کلی از چهره شهید به دست می آوردم. سپس با او ارتباط برقرار می کردم که بتوانم چهره او را در روایتها بیان کنم و این کار را برای من دشوار می کرد. با این حال شخصیت شهید ابراهیم خانی و روند رو به جلویی که با پیگیری هدف خود داشته برای من جذاب بود و می خواستم خاطره ها را با مکان هایی که شهید در آن حضور داشت، بیان کنم. به همین سبب به خانه ای که شهید متولد شده بود، رفتم و آن خاطره ای که مادر ایشان گفت، مبنی بر این که ابراهیم خانی در کودکی بیماری داشت و سیدی به خواب مادرش می آید می خواستم آن مکان و آن در را ببینم.

شهبازی خاطرنشان کرد: شهید ابراهیم خانی نسبت به دیگر نظامی های تکاور افکار ملایمی داشت و این را از نامه هایی که در دوران جنگ به همسر خود ارسال می کرد، به دست آوردم. حتی نسبت به دشمن نگاه انسانی خاصی داشته است. از اینکه در جنگ تلی از آدم های فریب خورده دشمن روی هم تلنبار می شوند شهید خانی به فکر فرو می رفته که این کارها چه معنایی دارد؟ سوالاتی که در ذهن او پدید می آمد و رازهایی که به همسرش بازگو می کرده از معرکه های جنگی، تصویر این آدم با این سوال ها برای من جذاب بود و همیشه حسرت این را دارم که محل شهادت شهید ابراهیم خانی را ندیده ام. محل شهادت ایشان در مرز عراق است.

وی افزود: مسأله دیگر تجربه زندگی روستایی بود که من با تمام وجود آن را تجربه کرده ام و این را می فهمیدم که چطور یک انسان از روستای خود به شهر همدان یا شهرهای دیگر برای کار می رود و به علت فقر در کارخانه مشغول می شود که البته بعد از این ها شهید به ارتش می پیوندد.

شهبازی ادامه داد: شخصیت درونگرا، مصمم و شجاع، تصویری است که زندگی شهید ابراهیم خانی از یک تکاور زبده ارتش به خواننده می دهد. رازهای جنگی و خانوادگی شهید خانی که در این کتاب روایت شده نگاه جدیدی به جنگ و دفاع مقدس ارائه می کند؛ به ویژه از طرف کسی که خود تکاور است و اصولا به عنوان یک نیروی مخصوص رزم تعلیم دیده است.

وی اظهار داشت: شهید ابراهیم خانی تنها یک تکاور ورزیده و شجاع نیست، بلکه او ابتدا یک انسان دلسوز است که حتی برای دشمن خود نگران است و در عین پایبندی و اعتقاد راسخ به حقانیت دفاع از میهن و ناموس و عقایدش به شدت از جنگ بین مسلمان ها و انسان ها بیزار است.

نویسنده کتاب دیدارهای ناتمام در پایان گفت: اگر کسی این کتاب را بخواند، تکاور رزمنده ای را می بیند که بسیار رئوف و در عین حال شجاع است. جمع صفاتی را دارد که می توان از آن زاویه جدیدی از روایت های دفاع مقدس را دید. به ویژه که تاکنون منابع زیادی به روایت نیروهای تکاور ارتش از دفاع مقدس نپرداخته اند.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha