قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۲۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تلاش دانشمند ایرانی برای درمان سرطان با کمک نانوذرات

پژوهشگران آمریکایی با همکاری امید فرخزاد دانشمند ایرانی، روشی مبتنی بر نانوذرات را برای درمان سرطان ارائه داده اند.

تلاش دانشمند ایرانی برای درمان سرطان با کمک نانوذرات

و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران آمریکایی با همکاری "امید فرخزاد"(Omid Farokhzad)، دانشمند ایرانی توانستند در آزمایش های پیش بالینی، ژن موسوم به "پی۵۳" (p۵۳) را با استفاده از نانوذرات "آران ای پیام رسان"(mRNA) بازیابی کنند و سلول های سرطانی ریه و کبد را نسبت به دریافت داروهای سرطانی مستعد سازند.

ژن سرکوبگر پی۵۳ که به عنوان نگهبان ژنوم شناخته می شود، نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارد و به خاطر نقش پررنگ خود، یکی از متداول ترین ژن ها در بروز سرطان است.

پژوهشگران مدت ها در جستجوی روشی برای بازیابی فعالیت ژن های سرکوبگر تومور سرطانی از جمله ژن پی۵۳ بوده اند. توجه پژوهشگران اخیرا به سوی روشی معطوف شده که در "بیمارستان بریگام"(BWH) آمریکا ابداع شده و در آن از نانوفناوری برای آزاد کردن آران ای پیام رسان مصنوعی استفاده می شود.

پژوهشگران بیمارستان بریگام با همکاری امید فرخزاد، مدیر بخش نانودارو در این بیمارستان به دنبال پیشرفت های خود در حوزه نانوفناوری دریافتند که بازیابی پی۵۳ نه تنها موجب تاخیر در رشد سلول های سرطان ریه و کبد می شود، بلکه ممکن است آسیب پذیری تومورها را نسبت داروهای سرطان از جمله "مهارکننده "mTOR افزایش دهد.

"جینجون شی"(Jinjun Shi)، از نویسندگان این پژوهش گفت: مهارکننده های mTOR، به عنوان یک روش درمان برای انواع خاصی از سرطان تایید شده اند اما در آزمایش های بالینی مربوط به بسیاری از انواع متداول سرطان، عملکرد خوبی نداشته اند. ما در این پژوهش، شواهدی یافته ایم که نشان می دهند پلتفرم نانوذرات آران ای پیام رسان که ما برای بازیابی ژن پی۵۳ ابداع کرده ایم، می توانند منجر به آسیب پذیری سلول های سرطانی در برابر مهارکننده های mTOR شوند. این پلتفرم، یک ترکیب قدرتمند برای درمان سرطان است.

پژوهشگران در این پروژه، از یک پلتفرم اکسایش- کاهش نانوذرات استفاده کردند تا آران ای پیام رسان مصنوعی کدگذاری شده با ژن ۵۳ را آزاد کنند. ژن ۵۳ مصنوعی موجب توقف چرخه سلولی، مرگ سلول و تاخیر در رشد سلول های سرطان ریه و کبد شد و همچنین، حساسیت سلول ها را نسبت به یک مهارکننده mTOR موسوم به "اورولیمس"(Everolimus) افزایش داد. پژوهشگران توانستند نتایج موفقیت آمیزی را هم در مدل های درون کشتگاهی و هم در مدل های درون جانداری به دست آورند.

آزمایش های بالینی گذشته که با استفاده از اورولیمس انجام شده بودند، مزایای این روش را در درمان سرطان کبد و ریه نشان داده بودند اما واکنش آن در میان بیماران، متفاوت بود.

پژوهشگران باور دارند که ارزیابی های پیش بالینی بیشتری باید انجام شوند تا قابلیت های آن در برخورد با جهش های ژن پی ۵۳ و سرطان های دیگر مشخص شود.

در مقاله این پژوهش آمده است: ما انتظار داریم که بتوانیم این روش را برای سرکوب تومور و ترکیب با روش های دیگر درمانی نیز به کار بگیریم تا با سرطان به طور موثرتری مقابله کنیم.

یافته های این پژوهش، در مجله "Science Translational Medicine" به چاپ رسید.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha