قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۲۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دولت از هر تصمیم مجمع تشخیص مصلحت درباره FATF حمایت خواهد کرد

رئیس مرکز مطالعات جهانی شدن مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: دولت از هر تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لوایح FATF حمایت می کند، چرا که نمی خواهد آن را به شکاف دیگر تبدیل کند.

دولت از هر تصمیم مجمع تشخیص مصلحت درباره FATF حمایت خواهد کرد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دیاکو حسینی رئیس مرکز مطالعات جهانی شدن مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، عصر امروز سه شنبه در نشست «تصویب لوایح FATF و آثار و پیامدهای آن بر حکمرانی مالی و تجارت بین المللی ایران» که در مرکز تحقیقات راهبردی توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شده بود، اظهار داشت: در یک سال اخیر صحبت های مخالفان و موافقان را شنیده ایم و با استدلال های شان آشنا هستیم، اما فکر می کنم دچار مشکل بخشی نگری و سیاسی نگریستن شده ایم.

وی افزود: دولت از هر تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام حمایت می کند؛ چرا که نمی خواهد آن را به شکاف دیگر تبدیل کند.

رئیس مرکز مطالعات جهانی شدن مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری تصریح کرد: اگر از بالا به موضوع نگریسته شود، درباره یک پارادایم برای حکمرانی ایران حرف می زنیم. استدلال مخالفان حول دو محور است؛ نکته اول آنها این است که FATF دور زدن تحریم را سخت تر می کند و بخش دوم این است که به محور مقاومت آسیب می زند. حتما دور زدن تحریم ها و کمک به محور مقاومت دشوارتر می شود ولی غیرممکن نمی شود.

وی بیان کرد: حرف دولت آن است که باید تصمیم سخت را بگیریم. اصولا ما از دشواری ها فرار کرده و آسان ترین راه را برای حکمرانی انتخاب کرده ایم. پذیرش FATF بخشی از مسیر جامعه پذیر کردن ایران در نظم بین المللی است. برای آمریکا که از نظر کمی از پرقانون ترین کشورها است، فقط قدرت موجب نشده به حکمرانی در عرصه جهانی ادامه دهد بلکه به خاطر کسب قدرت و حکمرانی در نظم پیچیده بین المللی است.

حسینی تصریح کرد: آمریکا از طریق وزارت خارجه اش تأمین مالی تروریسم را انجام می دهد، آنها این کار را هم شیک و قانونی انجام می دهند. نمونه آن را در اوکراین و حمایت از گروه های تروریستی در سوریه مشاهده می کنیم. اگر ما بخواهیم به جامعه پذیری بین المللی ادامه بدهیم، باید سلسله مقررات جهانی را هم بپذیریم.

با پیوستن به FATF، تحریم ها دشوارتر دور زده می شوند

وی افزود: با پیوستن به FATF، تحریم ها دشوارتر دور زده می شوند؛ هرچند FATF مانند آژانس بازرس ندارد بلکه از ما مدارک می خواهد.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: اگر می خواهیم به عنوان قدرت منطقه ای ظهور کنیم باید سلسله مقررات جهانی را نه تنها در عرصه اقتصادی بلکه در عرصه سیاسی را هم بپذیریم.

وی ادامه داد: قطعا دور زدن تحریم ها و کمک به محور مقاومت دشوارتر می شود، اما باید مهارت هایمان را افزایش دهیم. آمریکایی ها منتظرند ایران در مدت باقیمانده، اقدامی نکند و وارد لیست سیاه شود. ورود به لیست سیاه فشاری که امروز به ایران وارد می شود را تشدید می کند و آمریکا، ایران را به عنوان ناقض نرم های جهانی به تصویر می کشد.

حسینی اظهار کرد: این مساله همان حمایت های اندک و ناچیز از ایران را هم می کاهد و کار را برای طرفین جهت فرار از مسئولیت هایشان آسان می کند و بر بازارهای مالی فشار وارد می کند.

وی یادآور شد: امروز بدترین زمان برای تصویب لوایح FATF است، اما بدترین زمان برای ورود به لیست سیاه هم است. هر تصمیمی برای FATF بپذیریم، حتما سخت است ولی باید دید در بلندمدت چه جایگاه و شرایطی داریم.

رئیس مرکز مطالعات جهانی شدن مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری تصریح کرد: اگر مصلحت اندیشانه فکر کنیم جنگ تبلیغاتی با آمریکای ترامپ حیاتی است و اگر قبول نکنیم، فشار روانی و آسیب های زیادی را می پذیریم پس لوایح FATF در کوتاه مدت به مصلحت است.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha