قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۲۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آمریکایی ها منتظرند ایران اقدامی برای تصویب لوایح FATF نکند

سیاست مجمع تشخیص مصلحتتهران تحلیلگر مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: ​​​​​​​آمریکایی ها منتظرند ایران در مدت باقیمانده اقدامی برای تصویب لوایح FATF نکند تا وارد لیست سیاه شود.…

آمریکایی ها منتظرند ایران اقدامی برای تصویب لوایح FATF نکند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، «دیاکو حسینی» عصر امروز سه شنبه در نشست تصویب لوایح FATF و آثار و پیامدهای آن بر حکمرانی مالی و تجارت بین المللی ایران که در مرکز تحقیقات راهبردی برگزار شد، افزود: در یک سال اخیر صحبت های مخالفان و موافقان را شنیده و با استدلال هایشان آشنا هستیم. ولی فکر می کنم دچار مشکل بخشی نگری و سیاسی نگریستن شده ایم.
حسینی با بیان اینکه دولت از هر تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام حمایت می کند چرا که نمی خواهد آن را به شکاف دیگر تبدیل کند، اظهار داشت: اگر از بالا به موضوع نگریسته شود، درباره یک پارادایم برای حکمرانی ایران حرف می زنیم. استدلال مخالفان حول دو محور است؛ نکته اول آنها این است که FATF دور زدن تحریم را سخت تر می کند و بخش دوم این است که به محور مقاومت آسیب می زند. حتما دور زدن تحریم ها و کمک به محور مقاومت دشوارتر می شود ولی غیرممکن نمی شود.
این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه حرف دولت آن است که باید تصمیم سخت را بگیریم، تصریح کرد: اصولا ما از دشواری ها فرار کرده و آسان ترین راه را برای حکمرانی انتخاب کرده ایم. پذیرش FATF بخشی از مسیر جامعه پذیر کردن ایران در نظم بین المللی است. برای آمریکا که از نظر کمی از پرقانون ترین کشورها است، فقط قدرت موجب نشده به حکمرانی در عرصه جهانی ادامه دهد بلکه به خاطر کسب قدرت و حکمرانی در نظم پیچیده بین المللی است.
حسینی با بیان اینکه آمریکا از طریق وزارت خارجه اش تامین مالی تروریسم را انجام می دهد، خاطرنشان کرد: آنها این کار را هم شیک و قانونی انجام می دهند. نمونه آن را در اوکراین و حمایت از گروه های تروریستی در سوریه مشاهده می کنیم. اگر ما بخواهیم به جامعه پذیری بین المللی ادامه بدهیم، باید سلسله مقررات جهانی را هم بپذیریم.
وی افزود: با پیوستن به FATF، تحریم ها دشوارتر دور زده می شوند هرچند FATF مانند آژانس بازرس ندارد بلکه از ما مدارک می خواهد.

این تحلیلگر ارشد مرکز بررسی های استراتژیک با بیان اینکه اگر می خواهیم به عنوان قدرت منطقه ای ظهور کنیم باید سلسله مقررات جهانی را نه تنها در عرصه اقتصادی بلکه در عرصه سیاسی را هم بپذیریم، ابراز داشت: قطعا دور زدن تحریم ها و کمک به محور مقاومت دشوارتر می شود ولی باید مهارت هایمان را افزایش دهیم. آمریکایی ها منتظرند ایران در مدت باقیمانده، اقدامی نکند و وارد لیست سیاه شود. ورود به لیست سیاه فشاری که امروز به ایران وارد می شود را تشدید می کند و آمریکا، ایران را به عنوان ناقض نرم های جهانی به تصویر می کشد.
حسینی اضافه کرد: این مساله همان حمایت های اندک و ناچیز از ایران را هم می کاهد و کار را برای طرفین جهت فرار از مسئولیت هایشان آسان می کند و بر بازارهای مالی فشار وارد می کند.
وی با بیان اینکه امروز بدترین زمان برای تصویب لوایح FATF است ولی بدترین زمان برای ورود به لیست سیاه هم است، عنوان کرد: هر تصمیمی برای FATF بپذیریم، حتما سخت است ولی باید دید در بلندمدت چه جایگاه و شرایطی داریم. من فکر می کنم اگر مصلحت اندیشانه فکر کنیم جنگ تبلیغاتی با آمریکای ترامپ حیاتی است و اگر قبول نکنیم، فشار روانی و آسیب های زیادی را می پذیریم پس لوایح FATF در کوتاه مدت به مصلحت است.
 

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha