قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۱۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

افزایش ۸۰ درصدی کالری مورد نیاز جهان تا پایان قرن

یک مطالعه جدید نشان می دهد که میزان کالری مورد نیاز برای تغذیه جمعیت جهان تا پایان قرن حدود ۸۰ درصد افزایش می یابد.

افزایش ۸۰ درصدی کالری مورد نیاز جهان تا پایان قرن

طبق محاسبات کارشناسان آلمانی روند افزایش شاخص توده بدنی (BMI) منجر به این می شود که افراد نیاز به کالری بیشتری داشته باشند.

کارشناسان هشدار داده اند که عدم موفقیت در تأمین نیاز به کالری بیشتر می تواند منجر به نابرابری جهانی شود.

این مطالعه که توسط تیمی از دانشگاه گوتینگن آلمان صورت گرفته، محاسبه کرده که ۶۰ درصد از این افزایش کالری مورد نیاز در جهان ناشی از افزایش رو به رشد جمعیت جهان خواهد بود.

بر اساس پیش بینی های جمعیت جهانی سازمان ملل، جمعیت جهان از حدود هفت میلیارد نفر در سال ۲۰۱۰ میلادی به ۱۱ میلیارد نفر در سال ۲۱۰۰ میلادی افزایش خواهد یافت.

با این حال بیش از ۱۸ درصد افزایش کالری مصرفی از سال ۲۰۱۰ میلادی تاکنون ناشی از افزایش برنامه ریزی شده در قد و وزن جمعیت جهانی است.

"لوتز دپنبوش" از "مرکز جهانی سبزیجات" که یکی از مولفان این مطالعه است در این رابطه توضیح داد که بر اساس برآوردهای کارشناسان با فرض افزایش BMI و قد افراد، میانگین انرژی مورد نیاز روزانه بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۱۰۰ میلادی به ازای هر فرد ۲۵۳ کیلو کالری افزایش می یابد. 

وی در ادامه اظهار داشت: در مقیاس جهانی، اثر BMI و افزایش قد در مدل های کارشناسان  به کالری اضافی منجر می شود که مطابق با مجموع نیازهای ۲۰۱۰ هند و نیجریه است.

هم چنین از این نظر که چه غذایی افزایش ۲۵۳ کالری در رژیم غذایی روزانه فرد را تامین می کند، دکتر دپنبوش اعتقاد دارد که دو موز بزرگ اضافی یا یک وعده سیب زمینی سرخ کرده می تواند به رژیم غذایی افراد اضافه شود.

مدل سازی کارشناسان حاکی از آن است که کشورهای آفریقای سیاه احتمالاََ بیشترین تأثیر را از این افزایش میزان کالری مورد نیاز جهانی در آینده داشته باشند. به گفته کارشناسان این منطقه در حال حاضر نیز با توجه به رشد سریع جمعیت، شاهد افزایش شدید نیاز به کالری بوده است.

کارشناسان هشدار دادند که عدم موفقیت در سیاست جهانی غذا جهت تأمین این افزایش تقاضا برای انرژی بیشتر می تواند باعث تشدید نابرابری غذایی و اقتصادی شود.

بنا بر گزارش شبکه خبری بی بی سی، آن ها هم چنین هشدار داده اند که افزایش تقاضا برای مواد غذایی منجر به افزایش قیمت مواد غذایی می شود. در حالی که کشورهای ثروتمند قادر به پاسخگویی به این افزایش و تامین نیازهای خود خواهند بود، کشورهای فقیر با مشکل در این زمینه مواجه شده که این موضوع منجر به سوء تغذیه بیشتر میان جمعیت های آن ها خواهد شد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha