قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۱۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

از بازار جهانی نفت چه خبر؟

میانگین ماهانه قیمت سبد نفتی اوپک در ماه نوامبر ۲۰۱۹، تحت تاثیر افزایش حجم خرید در بازار فیزیکی و بالا رفتن سطح اختلاف قیمت ها که بیش تر به دلیل تقاضای چشمگیر به ویژه از سوی خریداران فعال در بازار آسیا و بالا رفتن درصد بهره برداری از پالایشگاه ها در اکثر نقاط جهان برای تامین تقاضای زمستان بود، با سه دلار در هر بشکه افزایش به بالاترین رشد ماهانه قیمت از آوریل ۲۰۱۹ و قیمت ۶۲.۹۴ دلار در هر بشکه رسید.

از بازار جهانی نفت چه خبر؟

قیمت نفت خام در بازار آتی ها  در ماه میلادی گذشته به بالاترین سطح از ماه ژوئیه ۲۰۱۹ رسید. در این بازار، قیمت ها تحت تاثیر انتظارات خوشبینانه از کاهش تنش های تجاری بین آمریکا و چین و بهبود در چشم انداز تقاضای نفت جهان به دلیل تقویت شاخص های اقتصادی در برخی اقتصادهای بزرگ بود به طوری که قیمت نفت خام های شاخص برنت و دبلیوتی آی در قراردادهای آتی، به ترتیب در بازارهای بورس لندن و نیویورک با ۳.۰۸ و ۳.۰۶ دلار در هر بشکه افزایش به ۶۲.۷۱ و ۵۷.۰۷ دلار در هر بشکه رسید. متوسط قیمت این نفت خام ها از ابتدای سال ۲۰۱۹ به ترتیب با ۸.۷۹ و ۹.۴۸ دلار در هر بشکه کاهش نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸، معادل ۶۴.۰۸ و ۵۶.۷۹ دلار در هر بشکه بود.

طبق اعلام مدیریت کل اوپک و روابط با مجامع انرژی، خالص وضعیت خرید نفت خام های شاخص برنت و دبلیوتی آی توسط صندوقی های پوشش ریسک و سایر مدیران مالی، تحت تاثیر نظرات خوشبینانه از کاهش تنش های تجاری بین آمریکا و چین که تقویت اقتصاد جهان و رشد تقاضا را به دنبال خواهد داشت، با افزایش روبه رو شد. مدیران مالی بیشتر از قبل، خوش بین به بهبود عوامل بنیادین بازار و قیمت های نفت هستند.

قیمت نفت خام شاخص عمان در بازار بورس دبی در ماه نوامبر، با افزایش تقاضا از سوی خریداران آسیایی و افت عرضه نفت خام های متوسط ترش از نواحی مختلف با ۲.۷۹ دلار در هر بشکه افزایش به ۶۳.۰۵ دلار در هر بشکه صعود کرد. میانگین قیمت نفت خام شاخص عمان از ابتدای سال ۲۰۱۹ نیز مانند دو نفت خام ذکر شده، نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت به طوری که با ۷.۱۶ دلار در هر بشکه تنزل به ۶۳.۸۳ دلار در هر بشکه رسید.

ساختار بازارهای بورس لندن و دبی برای نفت خام های شاخص برنت و عمان در ماه نوامبر به دلیل تقویت قیمت ها در بازار تک محموله ها که بیشتر تحت تاثیر تقاضای چشم گیر برای نفت کاهش عرضه نفت خام های ترش و افت نرخ کرایه نفکش ها بود، با شیب بیشتری در حالت بکواردیشن قرار گرفت. ساختار بازار نایمکس نیز برای نفت خام شاخص دبلیوتی آی، تحت تاثیر کاهش انباشتگی در کوشینگ، اوکلاهاما و حوضه پرمیان و اختلاف قیمت بیشتر بین ماه های اول تا سوم در اواخر ماه نوامبر، برخلاف ماه گذشته به حالت بکواردیشن تغییر یافت.

اما در ماه نوامبر ۲۰۱۹، اختلاف قیمت نفت خام های سبک شیرین و سنگین ترش، در بازار آسیا و خلیج مکزیک تحت تاثیر تضعیف سودهای پالایشی برای فرآورده های نفتی پرگوگرد که بیشتر به دلیل نزدیک شدن به اجرای قوانین ایمو ۲۰۲۰ است، افزایش یافت. این در حالی بود که در بازار اروپا، اختلاف قیمت نفت خام های مذکور؛ به دلیل کاهش عرضه نفت خام های ترش کمتر از ماه قبل شد.

بررسی اقتصاد جهان

انتظار می رود رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸ با ۰.۱ واحد درصد کاهش به سه درصد خواهد رسید. علاوه بر این دبیرخانه اوپک پیش بینی می کند رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۰ نیز با ۰.۱ واحد درصد تجدید نظر نزولی به سه درصد برسد. کاهش فعالیت های صنعتی در آمریکا، نااطمینانی های مرتبط با خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، کاهش رشد اقتصادی هند، افزایش بدیهی در آرژانتین در کنار ادامه ی تنش تجاری بین آمریکا و چین مهم ترین موضوعاتی هستند که باعث کاهش برآوردهای رشد اقتصاد جهان شده اند.

علاوه بر این با توجه به انتظار ادامه روند کاهشی رشد اقتصادی در کشورهای عضو OECD، پیش بینی می شود رشد اقتصادی این کشورها در سال ۲۰۲۰ با تجدیدنظر نزولی ۰.۱ واحد درصد به ۱.۴ درصد برسد و این در حالی است که این رقم در سال ۲۰۱۹ معادل ۱.۶ درصد برآورد شده است. در این میان رشد اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۱۹ بدون تجدیدنظر ۰.۱ واحد درصدی معادل ۲.۳ درصد پیش بینی شده و انتظار می رود رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۲۰ با ۰.۱ درصد تجدیدنظر نزولی به ۱.۸ درصد برسد.

به دلیل وجود نااطمینانی در خصوص شرایط اقتصادی کشورهای اروپایی همچون آلمان و ایتالیا رشد اقتصادی کشورها حوضه اروپا در سال ۲۰۲۰ با کاهش ۰.۱ واحد درصدی مواجه خواهد شد و به ۱.۱ درصد خواهد رسید. از سوی دیگر انتظار می رود با توجه به تشدید تنش تجاری بین چین و آمریکا رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۲۰ با ۰.۳ واحد درصد کاهش به ۵.۹ درصد برسد.

طبق اعلام مدیریت کل اوپک و روابط با مجامع انرژی، رشد اقتصادی هند نیز در سال ۲۰۱۹ بدون تجدیدنظر برابر ۶.۱ درصد تخمین شده و انتظار می رود در سال ۲۰۲۰ با کاهشی ۰.۳ واحد درصدی به ۵.۹ درصد برسد. رشد اقتصادی برزیل در سال ۲۰۱۹ برابر ۰.۸ درصد برآورد شده است و پیش بینی می شود که در سال ۲۰۲۰ به ۱.۴ درصد برسد. در نهایت روند رشد اقتصادی در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ دارای میزان نااطمینانی بیشتری است، زیرا سیاست های انگیزشی مالی توسط دولت آمریکا متوقف خواهد شد.

روند کاهش رشد اقتصادی چین ادامه خواهد یافت، مشکلات اقتصادی منطقه یورو پابرجا خواهد بود و هند نیز به کانال رشد اقتصادی پایین تری منتقل خواهد شد. علاوه بر این عدم اطمینان های مرتبط با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، نگرانی های مالی در خصوص وضعیت بودجه اعضای اتحادیه اروپا و افزایش مالیات بر فروش در ژاپن نیز ریسک هایی است که باید در سال ۲۰۱۹ جدی گرفته شود.

عرضه جهانی نفت

رشد عرضه نفت کشورهای غیراوپک در سال ۲۰۱۹، معادل ۱.۸۲ میلیون بشکه در روز پیش بینی مشود که نسبت به گزارش ماه نوامبر تغییری نشان نمی دهد. به این ترتیب، عرضه نفت این کشورها ۶۴.۳۰ میلیون بشکه در روز پیش بینی می شود. در واقع بازنگری کاهشی در آمار تولید نفت انگلستان، هند، اندونزی و سایر کشورهای OECD اروپا، به طور کامل با بازنگری افزایشی در تولید نفت تایلند و روسیه جبران شده است.

تولید نفت آمریکا در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹، به دلیل تولید بیش از پیش بینی در ماه سپتامبر ۲۰۱۹، مورد بازنگری افزایشی قرار گرفت، ولی بازنگری کاهشی ۷۵ هزار بشکه در روز در پیش بینی عرضه نفت این کشور در سه ماهه چهارم، موجب شد تا رشد تولید سالانه آمریکا، معادل ۱.۶۲ میلیون بشکه در روز، بدون تغییر نسبت به گزارش ماه قبل باقی بماند.

انتظار می رود محرک های اصلی رشد تولید نفت در سال ۲۰۱۹، کشورهای آمریکا، برزیل، چین، کانادا، استرالیا و انگلستان باشند. در مقابل مکزیک و نروژ بیشترین مقدار افت تولید نفت را در این سال خواهند داشت.

افزایش عرضه نفت کشورهای غیر اوپک در سال ۲۰۲۰ بدون تغییر نسبت به گزارش ماه نوامبر، ۲۰۱۷ میلیون بشکه در روز پیش بینی می شود که به این ترتیب، عرضه نفت این کشورها ۶۶.۴۶ میلیون بشکه در روز خواهد بود. شایان ذکر است بازنگری افزایشی در عرضه نفت انگلستان با بازنگری کاهشی تولید نفت روسیه جبران شده است. آمریکا، برزیل، نروژ، کانادا، استرالیا، روسیه و قزاقستان بیشترین سهم در افزایش تولید نفت سال ۲۰۲۰ را دارا خواهند بود و مکزیک، اندونزی، مصر و کلمبیا بیشترین افت تولید را در این سال خواهند داشت.

عرضه نفت کشورهای غیراوپک در سال ۲۰۲۰، تحت تاثیر نااطمینانی های زیادی خواهد بود که از آن جمله می توان به ادامه ی اجرای انضباط مالی در سرمایه گذاری پروژه ها توسط شرکت های مستقل آمریکا، زمان بندی برای رفع محدودیت در خطوط لوله انتقال نفت در کانادا، سطح فعالیت های حفاری و تکمیل چاه ها در آمریکا، توقف های پیش بینی نشده در تولید نفت و تلاش های برزیل برای مقابله با افت تولید طبیعی اشاره کرد.

پیش بینی می شود تولید NGLs اوپک در سال ۲۰۱۹ با افزایش ۴۰ هزار بشکه در روز به ۴.۸۰ میلیون بشکه در روز برسد که در سال ۲۰۲۰ این رقم با افزایش ۳۰ هزار بشکه در روز به ۴.۸۳ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. براساس گزارش منابع ثانویه، تولید نفت خام اوپک در ماه نوامبر ۲۰۱۹، با ۱۹۳ میلیون بشکه در روز کاهش نسبت به ماه اکتبر، ۲۹.۵۵ میلیون بشکه در روز بود. در همین مدت، تولید نفت کشورهای غیراوپک و NGLs اوپک با ۶۱۰ هزار بشکه در روز افزایش، ۷۰.۲۲ میلیون بشکه در روز گزارش شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱.۲۸ میلیون بشکه در روز افزایش نشان می دهد.

بنابراین با استناد به اطلاعات اولیه در مورد تولید نفت در ماه نوامبر، برآورد می شود عرضه جهانی نفت در این ماه با افزایش ۴۱۰ هزار بشکه در روز، نسبت به ماه گذشته ۹۹.۷۸ میلیون بشکه در روز باشد.

تقاضای جهانی نفت

رشد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۹ برابر ۹۸۰ هزار بشکه در روز تخمین زده شده که در مقایسه با برآورد قبلی ۴۰ هزار بشکه در روز تجدیدنظر نزولی را نشان می دهد. لازم به ذکر است تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۹ معادل ۹۹.۸۰ میلیون بشکه در روز برآورد شده است.

انتظار می رود رشد تقاضای نفت کشورهای عضو OECD در سال ۲۰۱۹ و در مقایسه با سال ۲۰۱۸ با روند کاهشی مواجه شده و به ۲۰ هزار بشکه در روز برسد. رشد تقاضای نفت کشورهای غیر OECD نیز با روند کاهشی مواجه بوده و معادل ۹۶۰ هزار بشکه در روز برآورد شده است. کاهش رشد اقتصادی کشورهای چین و هند و اجرای سیاست جایگزینی مصرف گاز به جای نفت در برخی کشورهای آسیایی مهم ترین دلیل کاهش تقاضای نفت در آسیا است.

در این میان رشد تقاضای نفت خام چین و هند در سال ۲۰۱۹ به ترتیب ۱۴۰ و ۳۵۰ هزار بشکه در روز برآورد شده است. رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۰ معادل ۱.۰۸ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده که در مقایسه با گزارش قبلی تجدیدنظری را نشان نمی دهد. در این میان رشد تقاضای نفت خام آمریکا معادل ۱۵۰ هزار بشکه در روز برآورد شده است. علاوه بر این پیش بینی می شود تقاضای نفت کشورهای اروپایی عضو OECD نیز در سال ۲۰۲۰ با ۳۰ هزار بشکه در روز کاهش نسبت به سال ۲۰۱۹ به ۱۴.۲۷ میلیون بشکه در روز برسد.

رشد تقاضای نفت هند در سال آینده نیز با ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش نسبت به سال جاری معادل ۱۶۰ هزار بشکه در روز برآورد شده اما رشد تقاضای نفت چین علی رغم گسترش فعالیت های بخش پتروشیمی در سال آینده به علت تنش تجاری چین با آمریکا ۴۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت و به ۳۱۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

تجارت نفت

براساس گزارش ماه دسامبر ۲۰۱۹ دبیرخانه اوپک، واردات نفت خام آمریکا در ماه نوامبر ۲۰۱۹ نسبت به ماه قبل حدود چهار درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد کاهش یافت و به شش میلیون بشکه در روز رسید. صادرات نفت خام این کشور در ماه نوامبر ۲۰۱۹ برای سومین ماه متوالی بالاتر از سه میلیون بشکه در روز باقی ماند و معادل سه میلیون بشکه در روز شد که نسبت به ماه قبل ۰.۲ میلیون بشکه در روز کاهش داشت. رقم مذکور تقریبا ۰.۶ میلیون بشکه در روز از مدت مشابه سال ۲۰۱۸ بالاتر بود.

واردات نفت خام چین در ماه اکتبر ۲۰۱۹ معادل ۱۰.۷ میلیون بشکه در روز بود که نسبت به ماه قبل ۰.۷ میلیون بشکه در روز افزایش یافت. در نتیجه میانگین سالانه واردات نفت خام این کشور در ۱۰ ماه اول سال ۲۰۱۹ بالاتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل یک میلیون بشکه در روز افزایش داشت. صادرات فرآورده های نفتی این کشور در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ به ۱.۴ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. عمده کاهش صادرات فرآورده های نفتی شامل دیزل، نفت کوره و همچنین گاز مایع بود.

واردات نفت خام هند در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ معادل ۴.۶ میلیون بشکه در روز بود که نسبت به ماه قبل حدود ۰.۵ میلیون بشکه در روز افزایش یافت. با این حال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰.۴ میلیون بشکه در روز کاهش داشت. واردات فرآورده های نفتی هند در ماه اکتبر ۲۰۱۹ نسبت به ماه قبل ۲۰۴ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۹۹۶ هزار بشکه در روز رسید. خالص صادرات فرآورده های نفتی این کشور در مدت مذکور نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰ درصد کاهش یافت و به ۳۵۲ هزار بشکه در روز رسید.

واردات نفت خام ژاپن در ماه اکتبر ۲۰۱۹ نسبت به ماه سپتامبر ۲۰۱۹ بدون تغییر بود و در سطح ۲.۸ میلیون بشکه در روز باقی ماند. این رقم در ماه مذکور نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰.۳ میلیون بشکه در روز کاهش یافت. میانگین واردات نفت خام این کشور در ۱۰ ماه اول سال ۲۰۱۹ معادل سه میلیون بشکه در روز بود که نسبت به ۱۰ ماه اول سال ۲۰۱۸ حدود ۱.۵ درصد کاهش یافت. در ماه اکتبر ۲۰۱۹، واردات فرآورده های نفتی ژاپن شامل گاز مایع، معادل ۸۹ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۸۴۵ هزار بشکه در روز رسید.

واردات نفت خام کشورهای اروپایی عضو OECD در ماه اوت سال ۲۰۱۹ معادل ۱۲ میلیون بشکه در روز بود که نسبت به ماه قبل ۲۰۱۹ هزار بشکه در روز و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۹۱ هزار بشکه در روز افزایش یافت همچنین این رقم در هشت ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود یک درصد افزایش یافت و به ۱۱.۴ میلیون بشکه در روز رسید.

واردات فرآورده های نفتی کشورهای اروپایی عضو OECD، در اوت سال ۲۰۱۹ معادل ۷.۸ میلیون بشکه در روز بود که نسبت به ماه قبل ۲۷۸ هزار بشکه در روز افزایش یافت که این افزایش شامل گازوئیل و بنزین نیز بود، در حالی که نفتا و نفت سفید کاهش یافتند.

بازار نفتکش ها

در ماه نوامبر ۲۰۱۹، نرخ کرایه نفتکش های مخصوص حمل نفت خام نسبت به ماه گذشته که بالاترین رقم در سال ۲۰۱۹ بود، کاهش یافت ولی با این حال در مقایسه با اکثر ماه های سال در سطح بالاتری قرار گرفت. در انتهای ماه سپتامبر ۲۰۱۹، اعلام تحریم دو شرکت تابعه شرکت بزرگ کشتیرانی چین «کوسکو»، در زمانی که تقاضای فصلی برای ارسال محموله ها به مسیرهای طولانی با افزایش روبه رو بود و تعداد نفتکش های در دسترس نیز به دلیل مهیا شدن آنها برای اجرای مقررات ایمو ۲۰۲۰ کاهش یافته بود، بازار با شوک مواجه شد و این امر نرخ کرایه نفتکش ها را به شدت افزایش داد.با این حال، در ماه نوامبر ۲۰۱۹، بازار نفتکش ها به تراز نسبی رسید و به همین دلیل قیمت ها کاهش یافتند و به سطح قیمت های مشاهده شده در مدت مشابه سال قبل نزدیک شدند. نرخ کرایه نفتکش ها حمل فرآورده های نفتی نیز از روندی مشابه برخوردار بود و حتی در سطحی فراتر از سطح قیمت سال گذشته نیز قرار گرفت.

بازار فرآورده های نفتی و عملیات پالایشی

با پایان یافتن فصل تعمیرات دوره ای در برخی پالایشگاه ها و از سرگیری عملیات پالایشی در آنها، بازار فرآورده های نفتی در ماه نوامبر ۲۰۱۹، رونق گرفت ولی از آنجایی که این امر افزایش عرضه انواع فرآورده های نفتی را به دنبال داشت، باعث کاهش سودهای پالایشی شد. در آسیا، نرخ بالای اجاره نفتکش های مخصوص حمل نفت خام، باعث افزایش قیمت خوراک وارد شده به پالایشگاه ها و در نتیجه کاهش اختلاف قیمت نفت کوره با نفت خام شد که این امر، سودهای پالایشی در این منطقه را با کاهش چشمگیری روبه رو کرد.

در ماه نوامبر ۱۲۰۱۹، سودهای پالایشی برای نفت خام های شاخص دبلیوتی آی و برنت به ترتیب در خلیج مکزیک و رتردام با ۳.۵۱ و ۲.۶۹ دلار در هر بشکه کاهش رسید. سودهای پالایشی برای نفت خام شاخص عمان در آسیا با ۳.۰۵ دلار در هر بشکه کاهش به (۰.۵۹) دلار در هر بشکه تنزل یافت. سودهای پالایشی برای نفت خام های شاخص دبلیوتی آی، برنت و عمان به ترتیب ۱.۶۳، ۲.۶۹ و ۵.۲۸ دلار در هر بشکه پایین تر از مدت مشابه سال قبل قرار گرفتند.

در آمریکا، در ماه اکتبر ۲۰۱۹ بهره برداری از پالایشگاه ها با ۳.۷ واحد درصد، معادل ۷۰۲ هزار بشکه در روز افزایش خوراک نسبت به ماه اکتبر به ۸۹.۲۰ درصد، برابر ۱۶.۷۷ میلیون بشکه در روز خوراک پالایشگاهی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴.۵۷ واحد درصد افزایش بهره برداری و ۳۹ هزار بشکه در روز افزایش خوراک نشان داد.

اما در اروپا در ماه مذکور، بهره برداری از پالایشگاه ها به ۸۳.۶۶ درصد، برابر ۱۰.۳۷ میلیون بشکه در روز خوراک پالایشگاهی، افزایش یافت که این ارقام به ترتیب ۳.۷ واحد درصد و ۴۶۰ هزار بشکه در روز بیشتر از ارقام مشابه ماه اکتبر بودند. این در حالی بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۰.۱۸ واحد درصد و ۲۲ هزار بشکه در روز، به ترتیب کاهش درصد بهره برداری و خوراک پالایشی نشان داد.

در آسیا، میانگین بهره برداری از پالایشگاه ها در چهار کشور ژاپن، چین، هند و سنگاپور به ۹۱.۹ درصد، معادل ۲۶.۰۴ میلیون بشکه در روز خوراک پالایشگاهی افزایش یافت که به ترتیب یک واحد درصد و ۲۸۰ هزار بشکه در روز بالاتر از ارقام مشابه ماه اکتبر ۲۰۱۹ بودند. ارقام مذکور از ارقام مشابه ماه نوامبر سال ۲۰۱۸، به ترتیب ۲.۲۱ واحد درصد و ۱.۴ میلیون بشکه در روز بالاتر بودند.

تراز عرضه و تقاضای جهانی نفت سال ۲۰۱۹

تقاضا برای نفت خام اوپک در سال ۲۰۱۹، بدون تغییر نسبت به گزارش ماه نوامبر و ۰.۸۸ میلیون بشکه در روز تنزل نسبت به سال ۲۰۱۸، معادل ۳۰.۷۱ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده است.

تقاضا برای این نفت خام در سه ماهه های اول و دوم سال ۲۰۱۹، به ترتیب ۳۰.۱۶ و ۳۰.۱۴ میلیون بشکه در روز برآورد شده است که ۳۳۰ هزار بشکه در روز کمتر و ۱۶۰ هزار بشکه در روز بیشتر از تولید نفت خام اوپک اعلام شده از سوی منابع ثانویه هستند. تقاضا برای نفت خام اوپک در سه ماهه سوم سال جاری، ۳۱.۷۳ میلیون بشکه در روز بود که ۲.۳۴ میلیون بشکه در روز بود که ۲.۳۴ میلیون بشکه در روز بالاتر از تولید اوپک در همین سه ماهه است. تقاضا برای نفت خام اوپک در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹، معادل ۳۰.۷۹ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده است.

سال ۲۰۲۰

تقاضا برای نفت خام اوپک در سال ۲۰۲۰، بدون تغییر نسبت به گزارش ماه گذشته برابر ۲۹.۵۸ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده است که ۱.۱۲ میلیون بشکه در روز کاهش نسبت به سال ۲۰۱۹ خواهد داشت.

مطابق پیش بینی دبیرخانه اوپک، تقاضا برای نفت خام اوپک در سه ماهه های اول و چهارم سال ۲۰۲۰ هر دو با یک میلیون بشکه در روز کاهش نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹، معادل ۲۹.۱۳ و ۲۹.۸۱ میلیون بشکه در روز خواهد بود. این ارقام برای سه ماهه های دوم و سوم سال ۲۰۲۰ به ترتیب ۲۸.۸۸ و ۳۰.۵۰ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده است که به ترتیب ۱.۳ و ۱.۲ بشکه در روز کمتر از مدت مشابه سال ۲۰۱۹ هستند.

مروری بر سال ۲۰۱۹ و چشم انداز سال ۲۰۲۰

اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹، تحت تاثیر انواع چالش ها با رشد آرامی همراه بود. مسائل مربوط به تجارت در سال مذکور، نه تنها منجر به کاهش مصرف در سطح جهان شد، بلکه رشد سرمایه گذاری را نیز با کاهش روبه رو کرد. انتظار می رود روند نزولی فعالیت های تجاری جهان در سال ۲۰۱۹، کمتر شده و این روند نزولی در سال ۲۰۲۰ برعکس شود. به این ترتیب پیش بینی می شود رشد اقتصادی جهان در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ معادل سه درصد باشد.

کارشناسان بر این عقیده اند پیشرفت های اخیر در برخی توافق نامه های تجاری مانند مشارکت اقتصادی، کشورهای منطقه آسیا – پاسفیک، زمینه را برای تحرک مجدد فعالیت های تجاری فراهم کند. این در حالی است که برخی چالش ها به ویژه در رابطه با ادامه ی مذاکرات تجاری بین آمریکا و شرکای تجاری اش علی الخصوص چین باقی خواهد ماند.

در حالی که سیاست های پولی جهان همچنان تسهیل کننده هستند، سطح بالای بدهی ها در اغلب اقتصادهای بزرگ، ریسک هایی را به دنبال خواهد داشت. مشکلات مالی در برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و افت رشد اقتصادی ژاپن، جهان را با چالش های بیشتری روبه رو خواهد کرد. عدم تراز مالی دراقتصادهای نوظهور و در حال توسعه نیز ممکن است تاثیر منفی بر رشد اقتصادی جهان داشته باشد. این در حالی است که مسائل ژئوپلتیک در برخی اقتصادها ممکن است فشار نزولی بیشتری را وارد کند.

تقاضای نفت جهان در سال ۲۰۱۹ با ۹۸۰ هزار بشکه در روز افزایش روبه رو می شود که این امر، بیشتر به دلیل ضعیف شدن شاخص های کلان اقتصادی در اقتصادهای بزرگ است. پیش بینی می شود تقاضای نفت در کشورهای عضو OECD به دلیل رشد تقاضای کمتر از انتظار در آمریکا و آسیا با رقم ناچیز ۲۰ هزار بشکه در روز مواجه شود.

تقاضای کمتر از انتظار سوخت دیزل در آمریکا که بیشتر به دلیل سرعت کند فعالیت های تولیدی و ساختمانی است، رشد تقاضا را در سال جاری محدود کرده است. در آسیا کاهش چشمگیر فعالیت کارخانجات پتروشیمی، باعث افت تقاضا برای خوراک این کارخانجات در نیمه اول سال ۲۰۱۹ شد.

در کشورهای غیر OECD، پیش بینی می شود تقاضای نفت در سال ۲۰۱۹ معادل ۹۶۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد که این امر بیشتر به دلیل تقاضای کمتر از انتظار در هند به دلیل کاهش تقاضای سوخت از سوی مراکز صنعتی و بخش حمل و نقل این کشور در سه ماهه های اول و سوم سال خواهد بود.

برای سال ۲۰۲۰ پیش بینی می شود، تقاضای نفت ۱.۰۸میلیون بشکه در روز افزایش یابد که ۷۰ هزار بشکه در روز از آن مربوط به کشورهای عضو OECD خواهد بود. در میان کشورهای عضو OECD، آمریکا، تنها کشوری است که در سال آتی با افزایش تقاضا روبه رو خواهد شد که این افزایش بیشتر به دلیل بالا رفتن فعالیت کارخانجات پتروشیمی فعال در آن منطقه است.

برای کشورهای غیر OECD پیش بینی می شود تقاضا به میزان ۱.۰۱ میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد که این رشد به دلیل بهبود تقاضای نفت از سوی کشورهای آمریکای لاتین، خاورمیانه و سایر کشورهای آسیایی خواهد بود. در واقع بخش های حمل و نقل و پتروشیمی عوامل اصلی رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۰ خواهند بود.

عرضه نفت کشورهای غیراوپک در سال ۲۰۱۹، نسبت به برآوردهای اولیه با رشد کمتری روبه رو خواهد شد و رقم ۱.۸۲ میلیون بشکه در روز برای آن ثبت خواهد شد. شایان ذکر است این رقم در ژوییه سال ۲۰۱۸ معادل ۲.۱۰ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده بود. رشد تولید کمتر از انتظار در کانادا، برزیل، نروژ، قزاقستان، چین و روسیه عوامل اصلی بازنگری کاهشی در رشد تولید نفت به شمار می روند.

در مقابل عملکرد آمریکا در عرضه نفت در این سال بیشتر از انتظار بود. رشد عرضه نفت آمریکا در سال ۲۰۱۹ معادل ۱.۶۲ میلیون بشکه در روز بود. انتظار می رود در سال ۲۰۲۰ به دلیل کاهش سرمایه گذاری و فعالیت های حفاری در نفت تایت آمریکا، روند کاهشی رشد تولید نفت کشورهای غیراوپک ادامه داشته باشد.

در حال حاضر پیش بینی می شود رشد تولید نفت این کشورها در سال ۲۰۲۰ معادل ۲.۱۷ میلیون بشکه در روز باشد که حاکی از بازنگری کاهشی به میزان ۲۷۰ هزار بشکه در روز نسبت به پیش بینی به عمل آمده در ژوییه سال ۲۰۱۹ است. علت اصلی آن بازنگری کاهشی در عرصه نفت آمریکا است. با وجود این افزایش تولید از منابع تایت آمریکا، به ویژه حوضه «پرمیان» و میادین فراساحلی نروژ، برزیل، استرالیا و احتمالا کشور «گویان» در عرضه نفت کشورهای غیراوپک در سال ۲۰۲۰ نقش موثر خواهند داشت.

تلاش های مهم و موفق کشورهای مشارکت کننده در «بیانیه همکاری»، در ایجاد تعادل نسبی در بازار جهانی نفت در سال ۲۰۱۹ موثر بوده است. کشورهای مشارکت کننده در این بیانیه، با تاکید بر تعهد خود برای حفظ ثبات بازار جهانی نفت، در ماه دسامبر برای کاهش تولید ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزون بر توافق قبلی بر کاهش تولید معادل ۱.۲ میلیون بشکه در روز توافق کردند. بدین ترتیب تولید نفت این کشورها با ۱.۷ میلیون بشکه در روز از ژانویه ۲۰۲۰ کاهش خواهد یافت. این عمل در راستای تضمین منافع مصرف کنندگان و تولید کنندگان نفت و همچنین سلامت اقتصاد جهان صورت پذیرفته است.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha