قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۰۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خبرنگاران تاکتیک اقناع مخاطب را فراگیرند

حسن شمشادی با تأکید بر اینکه باید تاکتیک های اقناع مخاطب را آموخت و آن را به کار بست، اعتماد مخاطب به رسانه و خبرنگار را بزرگترین سرمایه آن عنوان کرد و گفت: اعتماد یک شبه حاصل نمی شود اما ممکن است یک شبه ویران شود.

خبرنگاران تاکتیک  اقناع مخاطب را فراگیرند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از همدان حسن شمشادی عصر امروز در کارگروه «آموزش خبرنگاری در بحران» که به همت مجمع فعالان رسانه های انقلاب اسلامی در استان همدان برگزار شد اظهار کرد: عصر ارتباطات شرایطی را ایجاد کرده که از کودک چندساله تا سالخوردگانی که شاید بی سواد و یا کم سواد باشند بخش زیادی از ساعات خود را در فضای مجازی می گذرانند.

وی با بیان اینکه کاربران فضای مجازی به دو بخش «منفعل» و «فعال» تقسیم می شوند گفت: قاعدتاً خبرنگاران به عنوان بخش نخبه و جریان ساز در جامعه باید در فضای مجازی نقش فعالی را ایفا کنند نه اینکه «کاربر فضای مجازی» باشند و یا «کارگر آن».

این پیشکسوت رسانه تأکید کرد: خبرنگاران باید با رصد اتفاقات پیرامون، هوشمندانه در تولید محتوا به صورت هدفمند، فعالانه، جریان ساز و موج آفرین نقش آفرینی کنند.

خبرنگار باید صاحب ایده و نظر باشد

وی خبرنگاری را یک «هنر» قلمداد کرد و با بیان اینکه نگاه به این حرفه در قالب کارمندی یک آفت است گفت: خبرنگار باید صاحب ایده و نظر بوده و در راه خدمت به مردم و آرمان های نظام دغدغه مند باشد.

شمشادی «چشم گفتن صرف» بدون توجه به تبعات آن برای اجتماع و اعتماد جامعه را آفت دیگر در این حرفه عنوان کرد و اظهار کرد: در برخی مواقع شاهد برخی خطوط قرمز ساختگی از سوی عده ای در رسانه ها هستیم که باید خود را از این مسیر دور کرد.

وی گفت: معتقدم در جایی که یقین داریم حرف ما در حوزه رسانه و با نگاه به رعایت اصول اخلاقی و آرمان ها درست است باید موضوع را جسورانه مطرح کرد.

این خبرنگار پیشکسوت افزود: اگر در مجموعه ای که کار می کنیم اختلاف نظر وجود دارد ابتدا باید ایده ها را با مسوولان بالادستی رسانه برای بهبود کار در میان گذاشت و اگر کارساز نیفتاد به دور از نگاه جناحی ـ حزبی موضوع را با رویکرد اصلاحی در فضای مجازی مطرح کرد که البته باید پای تبعات و هزینه های بعدی آن نیز ماند.

خبرنگار باید در فضای مجازی فعال و مرجع باشد 

این پیشکسوت رسانه با تأکید بر اینکه خبرنگار باید در فضای مجازی فعال و مرجع باشد گفت: نگاه صفر و صدی به رصد مسائل و یا تحلیل شرایط بزرگترین مشکل کشور است در صورتی که باید در تحلیل وقایع و رفتار شخصیت ها نگاه همه جانبه گر و «از صفر تا صد» داشت.

وی تولید محتوای ارزشمند در فضای مجازی با هدف روشنگری را یکی از وظایف خبرنگاران دانست و گفت: باید خود را برای خبررسانی درست در جریان اتفاقات مختلف و یا مواقع وقوع بحران آماده کنیم.

شمشادی اعتماد مخاطب به رسانه و خبرنگار را بزرگترین سرمایه آن عنوان کرد و افزود: اعتماد یک شبه حاصل نمی شود اما ممکن است یک شبه ویران شود، بنابراین باید نسبت به این سرمایه اجتماعی، حفظ و رشد آن حساس بود.

اقناع مخاطب و توجه به اعتمادسازی در جامعه رسانه را رشد می دهد

وی با تأکید بر اینکه باید تاکتیک های اقناع مخاطب را آموخت و آن را به کار بست گفت: تسلط بر حرف خبرنگاری با مطالعه، توجه به اصل آموزش، برقراری ارتباط، در بطن جامعه بودن، تمرکز بر اصول جامعه شناختی و روانشناختی میسر می شود.

این خبرنگار پیشکسوت تأکید کرد: اقناع مخاطب و توجه به اعتمادسازی در جامعه نه تنها رسانه را رشد می دهد که زمینه فعالیت راحت رسانه های معاند که دنبال تزریق خوراک فکری دلخواه خود به مردم هستند را می گیرد.

وی تأکید کرد: معتقدم خبرنگاران ضمن اینکه باید اطلاعات کافی از حوزه های مختلف داشته باشند بهتر است بر یک یا دو حوزه مسلط بوده و خود را متخصص و خبره آن بخش کنند تا به رشد و پویایی برسند.

شمشادی در ادامه گریزی به حرفه خبرنگاری در شرایط بحرانی و جنگ زد و با بیان اینکه خبرنگار این حوزه باید به لحاظ جسمی و روحی آمادگی بحران و مدیریت آن را داشته باشد گفت: شرایط سخت و عجیب و مشاهده برخی صحنه های زجرآور نباید خبرنگار را از رسالت اصلی او که خبررسانی درست، بهنگام و سریع است بازدارد.

وی آموزش به خبرنگاران را یک اصل اساسی عنوان کرد و افزود: برخی از اهالی رسانه از عدم برگزاری کارگاه های آموزشی گلایه می کنند، هرچند بنده برگزاری این دوره ها را لازم می دانم اما معتقدم اگر خبرنگاری دنبال رشد و پیشرفت باشد می تواند با مطالعه و یا بهره برداری از مطالب خوب در اینترنت و... خود را تقویت کند.

این خبرنگار پیشکسوت مطالبه گری را مهمترین کار خبرنگار دانست و با بیان اینکه در جریان تحقق این اصل مهم نباید از هیچ کس واهمه داشت گفت: جهت دهی و مدیریت افکار عمومی از دیگر رسالت های رسانه است که باید نسبت به این موضوع نیز حساس بود.

انتهای پیام/ 3140/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha