قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۰۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آیت الله اعرافی:

نیروهای مسلح ایران جزو نیروهای مقتدر جهان هستند

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور گفت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران امروز در ارزیابی های جهانی جزو نیروهای مقتدر جهان است.

نیروهای مسلح ایران جزو نیروهای مقتدر جهان هستند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور عصر امروز در مراسم اختتامیه تعالی معنویت و فرهنگ دفاعی که در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش برگزار شد، اظهار داشت: همه ما باید از ارتش جمهوری اسلامی در مجاهدت هایی که در تعالی کشور و برقراری امنیت صرف کردند قدردان باشیم.

وی با بیان اینکه مقوله دعا در فرهنگ اسلام ریشه دارد، افزود: البته دعا با تاریخ بشریت گره خورده است و در مناسک و آئین های مختلف ادیان الهی دعا از جایگاه رفیعی برخوردار است.

اعرافی با اشاره به اینکه دعا برآمده از فطرت آدمی است که با ذات الهی ارتباط دارد، گفت: انسان در فرایند نیایش در یک ارتباط ویژه ای با پروردگار قرار می گیرد، از اینرو دعا در همه ادیان عمومیت دارد، اما عمق و کیفیت آن متفاوت است.

وی افزود: گنجینه فاخر معارف دعا در قرآن کریم گنجینه عظیم است.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با اشاره به تقسیمات دعا گفت: در برخی دعاها فرد گاهی نگاه به خواسته ها و حاجات دارد، لذا چون رویکرد مادی است، این دعا از درجه و مرتبه اندکی برخوردار است چراکه خدا را واسطه رسیدن به اهداف مادی قرار داده است.

وی تصریح کرد: در دومین رتبه از دعا، انسان دست یابی به خواسته های معنوی و ربوبی را دست مایه دعا قرار می دهد و این دعا یک گام بالاتر از مرتبه قبلی است.

آیت الله اعرافی گفت: در مرحله بعدی از تقسیمات دعا انسان سعادت ابدی و رهایی از جهنم را در فرایند دعا از پروردگار مطالبه می کند که این نیز شکل دیگری از دعا است.

وی گفت: در مرحله چهارم، انسان در دعا پروردگار و قرب الهی را مطالبه می کند که این دعا در رتبه بالایی قرار دارد.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور افزود: در مرحله پنجم دعا انسان به مرحله ای می رسد که خواسته های خود را وسیله برای رسیدن به خدا قرار می دهد و در مقام ارتباط با خدا، به قله وحدانیت می رسد، چرا که خواسته ها یک بهانه ای برای نیایش با خدا می شود که این مرحله برای اهل عرفان و افرادی که درجات ایمانی بالا دارند محقق می شود.

وی افزود: عبادت های ما نیز مراتب دارد، عبادت مادی، عبادت برای رهایی از جهنم و رسیدن به بهشت، عبادت برای پیشرفت های معنوی، و اوج عبادت، عبادت حب، عشق، دلدادگی و شیدایی است.

آیت الله اعرافی گفت: دعا با همه ابعاد و اضلاعی که در قرآن و روایات دارد، به شکل برجسته در اسلام عنوان شده و در مکتب اهل بیت به اوج و غنا می رسد.

وی خاطرنشان کرد: شکوه و فروغ دعا در مکتب اهل بیت به قله می رسد، گنجینه دعای اهل بیت بخشی از آن در صحیفه سجادیه، مفاتیح الجنان، اقبال الاعمال و... آمده است که در اوج زیبایی، جذابیت، عمق معنوی و جامعیت قرار دارد و به طور کلی دعا در منطق شیعه کاملا متفاوت از دیگر مذاهب است.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور گفت: مجموعه دعاهای کوتاه و بلند شیعی یک گنج پنهانی است که راز وحدت اسلامی و حتی وحدت ادیان است.

وی افزود: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران امروز در ارزیابی های جهانی جزو نیروهای مقتدر جهان است با این تفاوت که نظام دفاعی ما از شاخصه های متصل بودن به ملت و فداکاری در عقیده برخوردار است و همچنین در حوزه صنایع و فناوری نظام ما از تجهیزات بومی و مستقل برخوردار است که به سادگی نمی توانند بر آن فائق شوند.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha