قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۰۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آلودگی هوا انسان را گیج می کند

گروهی از محققان دانشگاه "کلرادو بولدر" و دانشگاه "پنسیلوانیا" در مطالعه جدیدی به این نتیجه رسیدند که سطح بالای کربن دی اکسید در هوا می تواند تفکر انسان را به هم بریزد و وی را گیج کند.

آلودگی هوا انسان را گیج می کند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، گروهی از محققان دانشگاه "کلرادو بولدر" و دانشگاه "پنسیلوانیا" در مطالعه جدیدی به این نتیجه رسیدند که سطح بالای کربن دی اکسید در هوا می تواند تفکر انسان را به هم بریزد و وی را گیج کند.

 گروهی از محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه "کلرادو بولدر" و دانشگاه "پنسیلوانیا" به شواهدی دست پیدا کرده اند که نشان می دهد سطح بالای CO۲ در آینده ممکن است بر توانایی های شناختی دانشجویان در کلاس های درس تأثیر منفی بگذارد.

این گروه در جلسه امسال اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا به تشریح تحقیقات خود پرداخت و مقاله حاصل از آن را در پایگاه EarthArXiv منتشر کرده است.

انسان ها در حال حاضر به گونه ای در حال انتشار CO۲ هستند که جو زمین را گرم می کند. اما با بالا رفتن سطح این گاز در هوا، ممکن است ما با مشکل گیجی یا تفکر مبهم روبرو شویم.

تحقیقات قبلی نشان داده است که سطوح بالاتر از حد طبیعی CO۲ می تواند منجر به مشکلات شناختی شود. محققان در مطالعه جدید به مسئله افزایش سطح CO۲ در جو و تأثیر آن بر یادگیری دانش آموزان و دانشجویان در کلاس درس پرداختند.

محققان خاطرنشان کردند که مطالعات قبلی نشان داده بود که آلودگی هوای داخل کلاس (از جمله CO۲) می تواند منجر به بروز مشکلات شناختی شود و راه حل این مشکل را باز کردن پنجره ها برای جریان یافتن هوای تازه عنوان کرده بودند. اما محققان به این نکته توجه کردند که چه اتفاقی می افتد وقتی هوای تازه دارای میزان بالایی از گاز CO۲ باشد.

برای فهمیدن این موضوع، آنها مدلی را با دو نتیجه ایجاد کردند. در نتیجه اول، انسان مقدار CO۲ آزاد شده در جو را کاهش می دهد. در حالت دوم اما اینطور نیست.

محققان گزارش دادند که در سناریوی اول، دانش آموزان هنوز آنقدر در معرض CO۲ بودند که توانایی های شناختی آنها تا سال ۲۱۰۰ به میزان ۲۵ درصد کاهش یابد. در حالت دوم نیز در هنگام باز شدن پنجره ها کاهش اسفناک ۵۰ درصدی توانایی شناختی دانش آموزان دیده شد.

محققان خاطرنشان کردند که این مطالعه نخستین مطالعه آنها در مورد تأثیر بر افرادی است که میزان کربن دی اکسید بالاتر از حد معمول تنفس می کنند. آنها همچنین متذکر شدند که با پایان دادن به انتشار گاز CO۲ می توان از این مشکل جلوگیری کرد.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha