قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۰۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حباب سهم های کوچک، عامل رشد شاخص کل بورس / سهام داران محتاطانه عمل کنند

بسیاری از شرکت ها و صنایعی که در معرض بحران رکود و کاهش فروش داخلی قرار دارند، بعضا مشاهده می شود که همچون امروز با رشدی عجیب در بورس مواجه می شوند. آیا رشد شاخص بورس حبابی است؟

حباب سهم های کوچک، عامل رشد شاخص کل بورس / سهام داران محتاطانه عمل کنند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، تجارت نیوز: بورس تهران از صبح امروز شاهد نوسانات و رفتار های هیجانی سهام داران بود؛ در یک ساعت ابتدایی، شاخص کل توانست روند رکوردشکنی خود را ادامه دهد و افزایشی بیش از شش هزار واحد داشته باشد، اما در ادامه، به گفته برخی از فعالان بازار، شایعاتی مبنی بر تعطیلی بورس به علت آلودگی هوا، این رویه را معکوس کرد و نماد هایی که از صبح در صف خرید بودند، وارد صف فروش شدند.

در ادامه هم با تکذیب شدن این شایعات، روند ریزشی بازار نسبتا متوقف شد و بازار به تعادلی نسبی دست یافت. اما در خصوص رفتار های امروز بازار و بررسی چرایی رشد امروز، حمید کوشکی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه به تجارت نیوز گفت: «برخی از صنایع دارای حباب هستند، اما اسمی از آن ها نمی برم تا سهام داران با تحلیل خود بتوانند آن ها را شناسایی کنند؛ این دسته از گروه ها صرفا به این دلیل معامله می شوند که بازار در جریان صعودی است.»

وی تصریح کرد: «این نماد ها در دسته صنایع کوچک هستند و همچون گروه های دلاری مثل پتروشیمی ها، کانی ها و فلزی ها، با افزایش نرخ ارز رشدی نخواهند کرد.»

کوشکی با تصریح این نکته که وقتی چشم انداز افزایش نرخ دلار وجود دارد، صنایع دلاری و صادراتی به مراتب جذاب تر هستند، عنوان کرد: «این شرکت ها در گیر و دار رکود داخلی، با مشکل مواجه نیستند. اما در خصوص مشکلاتی که این شرکت ها را تهدید می کند، مساله تحریم است. اما هرچه که از آغاز برقرار مجدد تحریم ها جلو می رویم، مشاهده می شود که در فروش مقداری شرکت ها اختلالی به وجود نیامده است.»

وی در ادامه افزود: «اما اوضاع داخلی اقتصاد کشور در وضعیتی مناسبی به سر نمی برد و اگر این روند بخواهد به مرور رسوب کند، به یکباره شاهد بحرانی تر شدن فضا خواهیم بود. شاید بسیاری از افراد با این استدلال مخالف باشند، اما در پاسخ به آن ها باید گفت که ما در مرحله اول شوک اقتصادی قرار داریم و اگر گشایش سیاسی رخ ندهد، این بحران رفته رفته در اقتصاد کشور رسوب می کند.»

این تحلیلگر بازار سرمایه خاطرنشان کرد: «حال بسیاری از شرکت ها و صنایعی که در معرض این بحران و کاهش فروش داخلی قرار دارند، بعضا مشاهده می شود که همچون امروز با رشد بی پشتوانه مواجه می شوند. حتی می توان گفت قیمت روی تابلوی این شرکت ها از سودی که در سال بعد محقق خواهند کرد، پشتیبانی نمی کند.»

کوشکی گفت: «بنابراین سهام داران باید روی اینگونه سهم ها محتاطانه عمل کنند و اگر چشم اندازی برای رشد نرخ ارز وجود دارد، روی صنایعی سرمایه گذاری کنند که رشد نرخ ارز واقعا برای آن ها مزیتی ایجاد کند.»

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha