قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۹۰۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مبارزه با قاچاق کالا و ارز به گفتمان تبدیل شود

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاجاق کالا و ارز استان همدان گفت: مبارزه با قاچاق کالا و ارز به گفتمان تبدیل شود.

مبارزه با قاچاق کالا و ارز به گفتمان تبدیل شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از همدان ظهر امروز نشستی به منظور بررسی مسائل فرهنگی قاچاق کالا و ارز با حضور متولیان فرهنگ و اصحاب رسانه استان برگزار شد.

در این مراسم دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان همدان با بیان اینکه قاچاق کالا در کشور سابقه طولانی دارد و در مبارزه با این مسئله بسیار توجه شده است اظهار کرد: متاسفانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز به باور عمومی تبدیل نشده و قبحی نسبت به آن وجود ندارد.

حبیب مومیوند با اشاره به اینکه در حوزه قاچاق کالا و ارز مقابله و پیشگیری حائز اهمیت است گفت: اگر در حوزه پیشگیری به مسئله فرهنگی توجه داشته باشیم قدم های مهمی برمی داریم و در نتیجه نقش ها در حوزه مقابله کمرنگ خواهد شد.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان همدان با بیان اینکه در حوزه مقابله اقدامات خوبی در استان انجام می گیرد افزود: نقش نیروی انتظامی همواره حائز اهمیت بوده و اقدامات اثرگذاری در استان انجام داده که می توان به کشفیات ۱۶۷ میلیارد تومانی کالا و ارز در هشت ماه امسال و رشد ۱۶ درصدی نسبت به مشابه سال قبل اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگی موضوع قاچاق کالا و ارز به گفتمان تبدیل شود تاکید کرد: ایران با ۱۶ کشور مرز مشترک دارد و اگر تمام راه ها را محدود کنیم و اجازه ورود کالا ندهیم که امکانپذیر نیست بنابراین باید در حوزه فرهنگی نقش پررنگ داشت.

مومیوند به نقش دستگاه های مرجع نظیر دانشگاه ها، اهالی فرهنگ و هنر و روحانیت در این حوزه مهم عنوان کرد و گفت: باید از طریق فرهنگسازی مردم را به استفاده از کالاهای ایرانی سوق دهیم.

وی بیان کرد: متاسفانه امروزه کالاهای بنجول خارجی جای کالاهای ایرانی را گرفته است در حالی که کارگاه های تولیدی خوبی در کشور و حتی استان داریم که می توانند پوشاک کشور را تامین کنند.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان همدان نقش اصحاب رسانه را در فرهنگسازی مهم دانست و افزود: ما دستگاه های فرهنگی می توانیم مصرف کالاهای ایرانی را پررنگ کنیم و جامعه را به سمت مصرف کالاهای داخلی سوق دهیم.

وی با اشاره به اینکه ما در جنگ اقتصادی دشمن به دنبال احیای واحدهای تولیدی هستیم و متاسفانه بیکاری به عنوان یک ابرچالش مطرح است خاطرنشان کرد: با رفع موانع تولید اگر واحدهای تولیدی به تولید هم برگردند اما آنها با ورود قاچاق کالا و ارز باز هم با شکست مواجه خواهند شد.

مومیوند با بیان اینکه وقتی کالای ارزان قیمت با کیفیت نامعلوم وارد کشور می شود واحدهای تولیدی نمی توانند با آنها رقابت کنند گفت: متاسفانه چون گردش مالی در حوزه قاچاق کالا و ارز رقم بالایی دارد، تمایل به سمت قاچاق بیشتر است بنابراین باید مدیریت اساسی کار مد نظر باشد.

وی بیان کرد: مبلغ ریالی قاچاق کالا و ارز ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده که اگر بخشی از این مبلغ با تولید کالاهای داخلی تامین شود، بخشی از مشکلات کشور حل خواهد شد.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان همدان با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالا و ارز مکمل تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید است افزود: آمادگی برگزاری جلساتی با انجمن های فرهنگی و هنری در راستای همفکری به منظور مبارزه با قاچاق کالا و ارز را داریم و در این راستا انعقاد تفاهمنامه هایی حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه نخریدن کالای خارجی به گفتمان عمومی تبدیل شود گفت: کمیسیون قاچاق کالا و ارز ۵ کارگروه فعال دارد که ماهانه جلساتی را برگزار می کند و در راستای همفکری و طرح ایده ها تلاش می شود.

مومیوند با بیان اینکه سوال است که کشفیات قاچاق کجا می رود در حالی که این مسئله واضح است خاطرنشان کرد: کشفیات تحویل سازمان املاک تملیکی می شود  و برخی از آنها نیز به شرط صادرات معکوس فروخته می شود و بخشی هم امحا می شود؛ هزینه جرایم نیز به خزانه دولت وارد می شود و در استان گردش مالی وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه قاچاق کالا و ارز مربوط به یک دولت و چند دولت نیست و ماهیت سیاسی هم ندارد گفت: همه باید در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز تلاش کنیم.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در همدان از افزایش ۲۱۲ درصدی کشفیات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در حوزه قاچاق کالا و ارز خبر داد و افزود : بیشترین کشفیات را در حوزه پوشاک داریم و در استان همدان کوچک ترین رانتی در زمینه قاچاق نداشته ایم.

معاون فرهنگی سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان نیز با بیان اینکه در حوزه فرهنگسازی از ریشه ها نباید غافل شد اظهار کرد: با اقدامات سطحی کار به جایی نخواهیم برد و در این راستا اینکه مردم چرا به سمت قاچاق می روند حائز اهمیت است و شور مشورت است.

وحید خادمی با اشاره به اینکه اعتماد مردم نسبت به کالاهای ایرانی کاهش یافته که باید این اعتماد را برگرداند گفت: متاسفانه در کشور چیزی به نام ضمانت و گارانتی معنا ندارد در حالی که باید در این زمینه فرهنگسازی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه صرف گفتن کالای داخلی بخریم کار به جایی نخواهیم برد تاکید کرد: نباید از واحدهای تولیدی هم غافل شد چراکه عرضه کالاهای باکیفیت و دارای استاندارد در بین مردم بسیار مهم است. 

معاون فرهنگی سپاه انصارالحسین(ع) همدان با اشاره به اینکه برای فرهنگسازی و الگوسازی باید زمینه ها فراهم شود گفت: متاسفانه محصولات داخلی کشور تنوع ندارند تا مردم نیازهای خود را برطرف کنند.

وی خاطرنشان کرد: از عفاف و حجاب می گوییم اما محصولی پیدا نمی کنیم که نیاز ما را در این زمینه برطرف کند و متاسفانه تنوع نو وجود ندارد.

خادمی با اشاره به اینکه ارتباط کمیته ها بسیار حائز اهمیت است و نباید جزیره ای کار کرد  تاکید کرد: باید از اصحاب رسانه حمایت مادی و معنوی شود و اطلاعات بخشی از جرایم مربوط به کشفیات در اختیار رسانه ها و کار فرهنگ سازی قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز اظهار کرد: حوزه قاچاق کالا و ارز ساز و کار خود را دارد و قطعاً در آسیب شناسی بخشی به خلأ قانونی برمی گردد و بخشی هم به مسائل فرهنگی. 

احمدرضا احسانی با بیان اینکه باید در آسیب شناسی به مسئله فرهنگی توجه خاصی داشت گفت: متاسفانه این موضوع که قاچاق تبعات منفی دارد نهادینه نشده است و همین اعتقاد نداشتن به قاچاق به مسئله اقتصادی هم ضربه می زند.

وی با اشاره به اینکه باید ریشه ها و ارتباط فرهنگی قاچاق در راستای توسعه اقتصادی در جامعه بررسی شود افزود: باید تفاهم نامه ای با انجمن های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیته قاچاق کالا و ارز منعقد شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان انعقاد تفاهمنامه ای در راستای حمایت از رسانه هایی که در حوزه قاچاق کالا و ارز فعالیت دارند را مهم دانست.

انتهای پیام/۸۹۰۲۶/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha