قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۹۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حمایت های خانواده عاملی برای کاهش اعتیاد

یک متخصص روانشناسی یکی از عوامل مهم در کاهش اعتیاد را خانواده و حمایت های خانواده دانست و گفت: اگر فردی از حمایت های خانواده برخوردار باشد و یا خانواده ای منسجم و پایدار داشته باشد و در حقیقت همدلی و عاطفه در آن وجود داشته باشد، به طور قطع احتمال کمتری وجود دارد که به سمت مواد مخدر برود.

حمایت های خانواده عاملی برای کاهش اعتیاد

 علی شیخ الاسلامی یکی از عوامل مهم در کاهش اعتیاد را خانواده و حمایت های خانواده دانست و عنوان کرد: اگر فردی از حمایت های خانواده برخوردار باشد و یا خانواده ای منسجم و پایدار داشته باشد و در حقیقت همدلی و عاطفه در آن وجود داشته باشد، به طور قطع احتمال کمتری وجود دارد که به سمت مواد مخدر برود.

این متخصص روانشناسی تصریح کرد: هر چقدر خانواده از نظر انسجام درونی مشکلات بیشتری داشته باشد، همدلی ها کمتر باشد و روابط عاطفی سردتر باشد و همچنین فرد از حمایت هایی که اعضای یک خانواده باید از یکدیگر داشته باشند، کمتر برخوردار باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که فرد در گرداب اعتیاد گرفتار شود.

وی که در برنامه ای رادیویی صحبت می کرد، افزود: همچنین تحقیقات علمی نشان داده است فرزندان خانواده هایی که در آن والدین اعتیاد داشته اند، گرایش آنها به سمت مواد مخدر و اعتیاد بسیار بیشتر بوده است و این نشان دهنده نقش خانواده در موضوع اعتیاد است.

در ادامه میثم یاوری-دانشجوی دکترای جامعه شناسی فرهنگی با تصریح بر اینکه اعتیاد حالت انقطاع از واقعیت است، گفت: کسی که به سمت مواد مخدر گرایش پیدا می کند، قصد دارد لحظه یا زمانی را از آن چیزی که هست، دور شود. دلیل این کار آن است که فرآیند هویت یابی به درستی صورت نگرفته است یعنی فرد در جایی که باید باشد، نیست یا نقش آفرینی مفیدی که باید انجام دهد را نمی تواند انجام دهد، در نتیجه با گرایش به اعتیاد از هویت خود فرار می کند.

دانشجوی دکترای جامعه شناسی فرهنگی درباره دور شدن افراد از هویت خود اظهار کرد: این موضوع دلایل گوناگونی دارد؛ از عوامل تربیتی که ناشی از خانواده و آموزش و پرورش است تا جایی که جامعه باید فرصت نقش آفرینی مفید به فرد را ایجاد کند که شامل نقش آفرینی شغلی و اجتماعی می شود، همه این عوامل زمانی که به درستی و مطلوب در کنار هم قرار نمی گیرد، فرد از هویت خود دور می شود و در نتیجه تلاش می کند از خود فرار کند.

وی تصریح کرد: پدیده پیچیده اعتیاد و عوامل اجتماعی شبکه ای که باعث اعتیاد می شود را باید بسیار جدی تحلیل کرد و ریشه های این موضوع را برای جامعه تبیین کرد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha