قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۹۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

در جلسه شورای شهر تبریز مطرح شد؛

توسعه شهر تبریز به سمت گسل است/ مردگان مهمان مناطق امن شهر

تبریز- اعضای شورای اسلامی شهر تبریز از روند توسعه شهر به سمت گسل انتقاد کرده و خواستار تغییراتی در جهات این توسعه شدند.

توسعه شهر تبریز به سمت گسل است/ مردگان مهمان مناطق امن شهر

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، یکصد و پنجاه و سومین جلسه شورای شهر تبریز امروز در حالی برگزار شد که یکی از مهم ترین موضوعات مورد بحث در آن، ایمنی شهر تبریز و اتخاذ سیاست های غلط برای توسعه این شهر بوده و اعضا نظرات خود را در این زمینه بیان کردند.

فریدون بابایی اقدم در این جلسه گزارش وضعیت گسل تبریز را تکان دهنده دانست و گفت: اگر کمی دقت کنیم به خوبی متوجه خواهیم شد که در سال های گذشته توسعه شهر تبریز به سمت گسل ها انجام شده که این امر جای نگرانی دارد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز ادامه داد: مسئولان استانی و شهری تبریز باید پای کار آمده و بیش از پیش روی این موضوع حساس شوند و با همکاری یکدیگر فکری برای تغییر جهات توسعه شهر کنند.

وی میزان آمادگی و تاب آوری شهر تبریز در مقابل حوادث مختلف از جمله زمین لرزه هایی با قدرت بالا را کم دانسته و گفت: هرچند بخشی از موضوع توسعه شهر از اختیار شورای شهر خارج است اما باید نسبت به آگاه سازی تمامی مسئولان اقدام شود چرا که با این وضع، خطر در کمین است.

اموات در جاهای امن شهر خفته اند

غلامحسین مسعودی ریحان نیز در این جلسه با نام بردن برخی مناطق واقع شده بر روی گسل در تبریز گفت: مناطقی چون باغمیشه، مرزداران، رشدیه و کوی نصر بر روی گسل واقع شده اند که در سال های اخیر شاهد روی آوردن شهروندان تبریزی به زندگی در این محلات بوده ایم.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: مردم خود به خوبی از این جریان خبر دارند و نسبت به نقاط حادثه خیز شهر اطلاع یافته اند؛ تغییر جهت توسعه شهر یک مطالبه مردمی است اما متأسفانه سیاست گذاران امر، توسعه شهر را به سمت گسل تبریز پیش برده اند.

وی با انتقاد از قرار گرفتن گورستان ها در مناطق امن شهر گفت: منطقه ای که وادی رحمت در آن قرار گرفته، هیچ خطری از بابت گسل ندارد اما عجیب است که این منطقه برای دفن اموات استفاده شده و مناطقی با ایمنی کم به زندگی مردم اختصاص یافته است.

مسعودی ریحان ادامه داد: گزارش گسل تبریز باید مستند شده و در اختیار تصمیم گیرندگان قرار گیرد؛ شهرداری نیز نباید برای احداث ساختمان در محل هایی که بر روی گسل واقع شده اند، مجوز صادر کند.

خطر زلزله بزرگ در تبریز را جدی بگیریم

کارشناس تکتونیک زمین شناسی شمالغرب نیز مهمان این جلسه از شورای شهر تبریز بود که از خطرات گسل تبریز سخن گفت.

سیروس اسماعیلی، گسل تبریز را جزو ۲۰ گسل مطرح جهان دانسته و گفت: بیش از ۲۴۰ سال از آخرین زلزله بزرگ تبریز می گذرد؛ زلزله ای که در سال ۱۷۸۰ میلادی در تبریز اتفاق افتاده و جان ۲۰۰ هزار نفر از مردم این شهر را گرفته است.

وی ادامه داد: تحرکات ۲۵ ساله گذشته زمین نشان می دهد گسل تبریز در حال فعال شدن است که لزوم آمادگی همه جانبه شهر برای این حادثه را نشان می دهد تا خطر آن به کمترین میزان کاهش یابد.

اسماعیلی افزود: طبق پیش بینی ها در صورت وقوع زلزله ای بزرگ در تبریز، کوه عون بن علی به ارتفاع یک متر و عرض ۴ متر جابه جا خواهد شد.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha