قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۹۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پروژه توانمندسازی و برندسازی فرش در کشور اجرا می شود

استان ها خراسان جنوبی بیرجند مشاور دفتر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی ثبت مالکیت معنوی (WIPO) از اجرای پروژه توانمندسازی و برندسازی فرش در کشور خبر داد و گفت: هدف از اجرای این…

پروژه توانمندسازی و برندسازی فرش در کشور اجرا می شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمود اصفهانی نژاد روز یکشنبه در نشست بررسی روند برند ثبت جهانی فرش امداد که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی برگزار شد افزود: دفتر مالکیت معنوی کره جنوبی نیز در این مسیر کمک خوبی کرده است و نسبت به سایر کشورها در اجرای پروژه برندسازی بسیار جلوتر حرکت می کنیم.

وی گفت: ماموریت در خراسان جنوبی نیز تعریف ۲ برند برای کمیته امداد و علامت تاییدیه فرش ایرانی است که با مرکز ملی فرش ایران دنبال می شود.

وی بیان کرد: سه محصول در این پروژه شناسایی شده که فرش، زعفران و پسته بوده اما تمرکز در مرحله اخیر موضوع فرش است.

نماینده موسسه توسعه و نوآوری کره جنوبی کیپا (KIPO) هم گفت: فرش دستباف ایرانی علیرغم طرح های زیبا که سابقه تاریخی دارد اما استراتژی برندسازی نداشته لذا باید این موضوع به نوعی جبران شود.

آن کوانگ مین افزود: موسسه KIPO در ۱۲ سال گذشته ۱۰ برند را برای کشورهای مختلف به اجرا گذاشته و امسال با همکاری مرکز مالکیت معنوی جمهوری اسلامی ایران تلاش دارد در حوزه برندسازی فرش ایرانی ۲ پروژه را دنبال کند.

وی با اشاره به موفق بودن برخی طرح ‎های برندسازی کشورهای مختلف اظهار داشت: به طور مثال پروژه ای که برای کشور مغولستان در حوزه برندسازی اجرا شد باعث چهار برابر شدن درآمد آن کالا شده است.

نماینده موسسه KIPO کره جنوبی هدف از استراتژی برندسازی را ارتقای بازار کالاهای مدنظر اعلام کرد و گفت: برای موضوع فرش ایران با همکاری کمیته امداد اوایل سال آینده بحث برندسازی نهایی خواهد شد که در کنار آن استراتژی برندسازی نیز معرفی می شود.

وی با ابراز امیدواری از اینکه پروژه برندسازی فرش ایران با موفقیت اجرا شود گفت: ۲ روز گذشته از کارگاه های فرش در خراسان جنوبی بازدیدهایی داشتیم و تحت تاثیر طرح های بافته شده قرار گرفتیم.

کوانگ مین قدمت طرح فرش ایران و مواد اولیه طبیعی را از جمله مزایای این اثر دستباف عنوان کرد و افزود: اما نداشتن استراتژی برندسازی فرش ایرانی باید به نوعی جبران شود.

وی اظهار داشت: برای مثال هند برای فرش خود، استراتژی برندسازی را در کنار سابقه تاریخی، نحوه تولید و شخص بافنده، معرفی و به نوعی حقوق بشری را وارد موضوع کرده تا خریدار بیشتر تحت تاثیر قرار گیرد.

نماینده موسسه توسعه و نوآوری کره جنوبی ادامه داد: با این استراتژی کشور هند توانسته بازارهای بین المللی را به خود جلب کند و بخش قابل توجهی از بازار فرش دنیا را به دست آورد.

وی گفت: برخی فرش های ایرانی از حیث نشان جغرافیایی ثبت جهانی شده ولی از ظرفیت این نشانه های جغرافیایی استفاده نمی شود.  

کوانگ مین افزود: سایر رقبای ایران در واقع از راه های ارتباطی با مشتریان مثل شبکه های مجازی استفاده کرده اند ولی در ایران بر بازاریابی براساس شهرت فرش ایرانی تکیه شده که صدمه قابل توجهی به این بازار می زند.

وی ابراز امیدواری کرد: از اجرای پروژه برندسازی فرش ایران با مشارکت مرکز مالکیت معنوی جهموری اسلامی ایران و کمیته امداد امام خمینی (ره) نتایج خوبی حاصل شود.

نماینده موسسه KIPO کره جنوبی با اشاره به استفاده از طرح ریزماهی در فرش های بافته شده خراسان جنوبی گفت: بسیار تحت تاثیر این طرح قرار گرفتم و وقتی فرش ریزماهی پهن می شود انعکاس جالبی دارد.

استان خراسان جنوبی از قطب های تولید فرش دستباف در کشور است و دستباف های این منطقه بازار صادراتی خوبی دارد.

فرش این دیار در دهه ۷۰ تا ۸۰ آوازه جهانی داشته و در این برهه زمانی سالانه بیش از ۲۰۰ هزار مترمربع فرش در خراسان جنوبی تولید و ۹۷ درصد آن به کشورهای اروپایی صادر می شد.

 فرش خراسان جنوبی بخصوص منطقه قهستان و مود دارای برند بین المللی است.

در حال حاضر سه هزار و ۱۰۰ بافنده فرش زیرپوشش کمیته امداد استان خراسان جنوبی قرار دارند که در ۲ هزار و ۵۰ کارگاه خانگی و ۱۴ کارگاه تجمیعی مشغول به فعالیت هستند.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha