قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۹۲۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مرغ گران می شود؟

حجت گفت: با توجه به واریز حقوق کارمندی و کارگری پیش بینی می شود که قیمت مرغ با نوسان ۲ تا ۳ درصدی در بازار روبرو شود.

مرغ گران می شود؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، باشگاه خبرنگاران: عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه ثبات قیمت مرغ در بازار ادامه دارد، اظهار کرد: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۵۰۰ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان است.

وی افزود: با وجود کاهش تقاضا بعد از شب یلدا، اتفاق خاصی مبنی بر افزایش یا کاهش قیمت مرغ در بازار رخ نداده است.

حجت قیمت مرغ در بازار را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به ورود به ماه جدید و واریز حقوق های کارمندی و کارگری پیش بینی می شود که نوسان مشهودی در بازار رخ ندهد به طوریکه حداکثر نوسانات تا پایان هفته از ۲ تا ۳ درصد بیشتر نخواهد بود.

این مقام مسئول قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: هم اکنون مرغ هایی که در حال عرضه به بازار است، تولیدکنندگان با نرخ ۳ هزار و ۳۰۰ تومان اقدام به جوجه ریزی در واحد های مرغداری کردند که این امر بیانگر اختلاف یک هزار تومانی نرخ جوجه با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار است که بر قیمت تمام شده تاثیر منفی دارد.

به گفته وی، با توجه به شرایط فعلی عرضه و تقاضا، بازار کشش افزایش قیمت و عرضه مرغ به نرخ واقعی را ندارد.
التهاب بازار جوجه یکروزه در سایه کمبود نظارت دستگاه های مسئول

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با تاکید بر نظارت ویژه دستگاه های مسئول بر بازار جوجه یکروزه گفت: براساس سنوات گذشته، قیمت جوجه یکروزه از اوایل دی همزمان با ازدیاد تقاضا برای جوجه ریزی شب عید با نوساناتی در بازار روبرو می شود که اگر امسال هم نظارتی بر بازار جوجه یکروزه نباشد، بدون تردید روند التهاب قیمت جوجه همانند سال های قبل استمرار خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه نبود مدیریت در امر جوجه ریزی در ماه های پایانی سال منجر به زیان مرغداران در سال جدید می شود، بیان کرد: اگرچه اکثر مرغداران به امید بازار شب عید به دنبال افزایش جوجه ریزی برای جبران زیان خود در فصل پاییز هستند، اما ازدیاد جوجه ریزی در ایام پایانی سال برای ماه های فروردین و اردیبهشت به سبب افت کشش بازار، نابه سامانی قیمت برای تولیدکنندگان را به همراه دارد.

حجت ادامه داد: مدیریت تولید جوجه در ایام پایانی سال باید همانند ماه های مهر و آبان باشد، به سبب افزایش تولید جوجه و جوجه ریزی در واحد های مرغداری انتظار می رود که پشتیبانی امور دام از فروردین اقدام به خرید تضمینی مرغ به منظور تامین ذخایر استراتژیک خود کند، در غیر این صورت تولیدکنندگان به سبب خرید جوجه با نرخ بالا و نبود تقاضا در ایام پس از عید متحمل زیان خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه در فصل زمستان تولید جوجه یکروزه به بیش از ۱۳۰ میلیون قطعه می رسد، بیان کرد: ازدیاد تولید جوجه یکروزه و تولید در واحد های مرغداری برای تولیدکنندگان خطرآفرین است.
کمبودی در عرضه مرغ شب عید نداریم

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ وجود ندارد، افزود: با توجه به ازدیاد تقاضا برای جوجه ریزی شب عید از سوی مرغداران، کمبودی در عرضه وجود ندارد که بخواهیم تنظیم بازار را از طریق واردات انجام دهیم.

حجت با بیان اینکه واردات مرغ به تولید داخل آسیب جدی وارد می کند، تصریح کرد: با وجود برنامه ریزی صورت گرفته برای تامین نهاده های دامی از ابتدای سال، تولید جوجه یکروزه و جوجه ریزی ماهانه حداقل ۱۰۰ میلیون قطعه برای تولید مرغ، واردات مرغ توجیه اقتصادی ندارد چرا که چنین اقدامی منجر لطمه زدن به تولید داخل می شود.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه نهاده های دامی به بازار وجود ندارد، بیان کرد: در حال حاضر بازار نهاده های دامی از لحاظ قیمت، حجم و توزیع از سوی بخش دولتی و خصوصی در آرامش به سر می برد و همانند گذشته کمبودی در عرضه وجود ندارد.

وی قیمت کنونی هر کیلو ذرت در بنادر را یک هزار و ۳۵۰ تومان، کنجاله سویا ۲ هزار و ۳۵۰ تا ۲ هزار و ۴۵۰ تومان و ذرت در انبار های استانی یک هزار و ۶۰۰ و کنجاله سویا ۲ هزار و ۵۵۰ تومان اعلام کرد.
تکذیب گرانی مرغ در بازار شب عید

حجت گرانی مرغ در بازار مرغ شب عید را تکذیب کرد و افزود: بنابر برنامه ریزی صورت گرفته جهت تامین مرغ شب عید حداقل ۳۰ درصد تولید جوجه یکروزه افزایش می یابد که بدین ترتیب گرانی برای تامین مرغ گرم برای ایام پایانی سال نخواهیم داشت.

به گفته وی، طبق روال همه ساله تقاضا برای جوجه ریزی از اوایل دی به منظور تامین مرغ شب عید افزایش می یابد که بنابر برنامه ریزی صورت گرفته مبنی بر رشد ۳۰ درصدی تولید جوجه بعید است که نوسان قیمتی در بازار رخ دهد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در پایان تصریح کرد: برای مدیریت بازار جوجه یکروزه قرار است که ۳۰ درصد جوجه تولیدی با نرخ مصوب از سوی تشکل های تولیدی با مدیریت اتحادیه سراسری عرضه شود که در صورت رعایت سهمیه بندی قبل از گران شدن نامتعارف قیمت، مرغداران همانند سال های اخیر مجبور به خرید جوجه با نرخ های بالا نیستند.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha