قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۷۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پارلمان ترکیه به توافق نظامی با لیبی رسمیت داد

جهان آسیای غربیتهران پارلمان ترکیه روز شنبه توافق همکاری امنیتی و نظامی میان این کشور و دولت وفاق ملی لیبی را تصویب کرد. بر اساس این توافق در صورتی که دولت لیبی درخواست کند، ترکیه…

پارلمان ترکیه به توافق نظامی با لیبی رسمیت داد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، این توافقنامه شامل کمک نظامی ترکیه به لیبی در صورت درخواست طرابلس است.

ترکیه و لیبی ششم آذر ماه و در جریان سفر «فایز السراج» رییس دولت وفاق ملی لیبی به آنکارا و دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، دو قرارداد مهم امضا کردند.

توافق نخست در مورد حریم دریایی ترکیه و لیبی در دریای مدیترانه و توافق دوم درباره توسعه همکاری های امنیتی و نظامی میان دو طرف است.

با وجود اینکه تفاهم نامه دریایی برای موافقت به سازمان ملل ارسال شده، اما تصویب تفاهم نامه نظامی به عهده پارلمان ترکیه است.

طبق این توافق، ترکیه می تواند در صورت درخواست طرابلس به ارتش و پلیس لیبی کمک نظامی است، این اقدام جدید ترکیه در شرق مدیترانه باعث ایجاد تنش با یونان و سایر کشورها شده است.

در متن این توافقنامه آمده است که «طرابلس ممکن است درخواست استفاده از تجهیزات و نیروهای نظامی در عملیات های زمینی، دریایی و هوایی و نیز تبادل اطلاعات در این باره بدهد».

این در حالی است که مصر، توافق میان ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی را رد و آن را مغایر با قرارداد صخیرات دانست، چرا که طبق توافق «صخیرات» این اقدام فراتر از اختیارات فایز السراج است و تاکید کرد که این توافق هیچ تاثیر قانونی ندارد.

یونان و قبرس نیز در بیانیه ای مشترک تاکید کردند که امضای ۲ یادداشت تفاهم درباره همکاری امنیتی و مناطق دریایی بین ترکیه و دولت وفاق لیبی هیچ اثر قانونی ندارد.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha