قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۷۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

«یلدا» بهانه ای برای صله رحم/ زمینه سازی ایرانی ها برای دورهمی

رئیس مرکز کرمان شناسی گفت: در گذشته، ایرانی ها به بهانه های مختلف زمینه سازی می کردند، بتوانند این اتفاق مبارک را به وجود بیاورند و خانواده ها بتوانند در کنار هم با دیدار هم مقداری انس و الفت ها را بیشتر کنند.

«یلدا» بهانه ای برای صله رحم/ زمینه سازی ایرانی ها برای دورهمی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از کرمان، قریب به چندین هزار سال است که شب انتهایی پاییز، طولانی ترین شب سال به وسیله مردم ایران به دورهمی و صله رحم و به شادی می گذرد شب یلدا نامگذاری شده و از دیرباز این سنت حسنه در بین ایرانیان رایج بوده است.

شب یلدا که از باستانیان برای ما به ارث رسیده نتنها از گذشته کم فروغ تر نشده بلکه امروز مقام ویژه ای نزد مردم خونگرم و باصفای ایران دارد.

شب یلدا نوع امروزی آن اینگونه است که مردم با شب نشینی قوم و خویش وخانواده در کنار هم تا پاسی از شب را کنار هم می گذرانند و افراد کهنسال خانواده برای کوچک ترها داستان های قدیمی تعریف می کنند و خوردن تنقلات، میوه، هندوانه و انار که هر کدام از این میوه ها دارای نماد خاصی در بین مردم هستند از جمله نشانه های این شب است.

ایرانیان باستان تاریکی را شوم می دانستند به همین دلیل  در طولانی ترین شب آتش روشن می کردند و آتش را نماد روشنی و خوشبختی و نجات از دست اهریمن می دانستند امروزه در بعضی از مناطق کشور هنوز هم نماد آتش روشن کردن مشاهده می شود.

طبق روایات صله رحم و دید و بازدید باعث افزایش عمر، رزق و برکت در زندگی می شود شب یلدا یکی از این ایام خوب سال است که مردم صله رحم انجام می دهند.

بخشی از آداب و رسوم مردم کرمان

سیدمحمدعلی  گلاب زاده رئیس مرکز کرمان شناسی از آداب و رسوم مردم کرمان در شب یلدا گفت و اظهار داشت: بخشی از آداب و رسوم مردم کرمان در طول تاریخ همان هایی بوده که در دیگر استان های کشور هم مرسوم است، رسومی مانند خوردن میوه های تازه در این شب دیوان حافظ، شاهنامه خوانی، اجتماع در خانه بزرگان فامیل این بخش ها تقریبا به صورت مشابه و یکسان در همه کشور با یک مختصر تغییری صورت می گرفته است.

وی با اشاره به بخشی که مربوط به کرمان بوده است، عنوان کرد: مردم کرمان معتقد بودند در این شب نماینده ای از سوی قارون یا متمکل دیگری به در خانه ها می رفته و در می زده و هر کدام که جواب می دادند کلید و هدیه ای ارزشمند به آنها می داده و این باور همچنان برای مردم کرمان وجود داشته است، البته برداشتم این است که این نوعی ترغیب و تشویق مردم کرمان بوده به اینکه در این شب بیدار بمانند و این گردهمایی را رونق ببخشند.

رئیس مرکز کرمان شناسی با تاکید بر اینکه خود وجود شب یلدا مبنای اسلامی و مبنای شرعی و عرفی و اجتماعی دارد، گفت: تمام تلاش جامعه ایرانی بر این بوده که اصالت های خانوادگی و فامیلی و عشایری تا آنجایی که مقدور است حفظ و این ارتباطات را محکم و محکم تر کند و از هر گونه پراکندگی یعنی آنجه که امروز بلای جان جوامع بشری شده جلوگیری کند.

بی خبری رهاورد زندگی ماشینی برای خانواده ها

گلاب زاده خاطرنشان کرد: با کمال تاسف ما امروزه مشاهده می کنیم که فاصله خانواده ها به گونه ای شده که گاه پدر و فرزند با خویشان سال تا سال همدیگر را نمی بینند و با هم نشست و برخواست ندارند.

وی اظهار کرد: در گذشته، ایرانی ها به بهانه های مختلف زمینه سازی می کردند، بتوانند این اتفاق مبارک را به وجود بیاورند و خانواده ها بتوانند در کنار هم با دیدار هم مقداری انس و الفت ها را بیشتر کنند.

رئیس مرکز کرمان شناسی افزود: این همان اصلی است که ما در اسلام از آن به عنوان صله رحم نام می بریم پیامبر اسلام (ص) برآن بسیار تاکید کرده اند بنابراین اگر ما مراسمی از این دست در جای جای کشور یا کرمان گرامی می داریم به خاطر ارزش های نهفته در این پدیده ها و مراسم مختلف است.

گلاب زاده اظهار کرد: این بی خبری و فاصله گرفتن خانواده ها و خویشان از یکدیگر بلایی است که زندگی ماشینی بر سر مردم آورده و مبادا اینکه جامعه ما به آن سمت سو برود امروز در دنیای غرب همه امکانات فراهم است، رفاه وجود دارد، آسایش است ولی یک چیز نیست و آن انس و الفت ارتباط و پیوند با یکدیگر است یعنی انسان هایی هستند که خودشان تنها زندگی می کنند.

وی بیان کرد: بنابراین اعتقاد من بر این است اگر ما بخواهیم آن اصالت های خودمان را حفظ کنیم باید همه حتی بزرگان دین و نظام مقدس جمهوری اسلامی جامعه را ترغیب کنند به سمت و سوی گرامیداشت شب هایی مانند یلدا، نوروز و یا مراسم دیگری که در طول سال هستند.

انتهای پیام/3388/ق

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha