قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۷۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گرمای دورهمی خانوادگی را به سفره نیازمندان هدیه کنیم

استاد حوزه و دانشگاه گفت: یکی از خصوصیات خوبی که می توان در این شب ها اجرا کرد این است که همین طور که سفره و کانون خانواده گرمی داریم، کانون خانواده ای را هم گرم کنیم، چه ایرادی دارد مقداری میوه برای نیازمندان و ایتام فراهم کنیم و به صورت آبرومندانه و با حفظ کرامت ایشان در اختیار آن ها قرار دهیم.

گرمای دورهمی خانوادگی را به سفره نیازمندان هدیه کنیم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، حجت الاسلام مهدی گرجی امروز در اصفهان، سنت های ارزشمند ملی مانند شب یلدا را فرصتی برای احیای فضیلت های اخلاقی و انسانی دانست و اظهار کرد: موضوع شب یلدا که در زبان عامه مردم ما شب چله نام دارد از وقایع زیبای تاریخی ملت ما است که هم یک جنبه تاریخی و هم جنبه دینی، اخلاقی، اجتماعی، ملی و تربیتی دارد.

کارشناس مسائل خانواده ادامه داد: ازنظر ملی، ایرانیان مردمانی فوق العاده بانشاط و اهل رشد و رفت وآمد بوده اند و اساساً زندگی خود را بر اساس تقویم طبیعت برنامه ریزی می کردند و جالب است بدانیم که همین دقت و ظرافت ایرانیان عامل پیشرفت و شکوفایی علم ایشان در گستره تاریخ بوده است.

احترام به بزرگ ترها و محبت به کوچک ترها در فرهنگ ایرانیان

وی با بیان اهمیت موضوع خانواده و احترام به بزرگ تر و محبت به کوچک تر در فرهنگ ایرانیان و آداب ورسوم گذشته تصریح کرد: با اینکه چیزی تحت عنوان ساعت، در زمان گذشته وجود نداشته، اما با محاسبات تحقیقی دقیق می دانستند که این شب یک مقدار از شب های دیگر طولانی تر است اما به هرحال اصولاً این چیزها و کارها را با رفت و آمد و برپایی های خانوادگی با نشاط و دید بازدید و احترام به بزرگ ترها و محبت به کوچک ترها توأم می کردند.

گرجی تأکید کرد: این سابقه کهن و ملی ما است که فوق العاده زیبا، شیرین و جذاب بوده اما به لحاظ اخلاقی و مذهبی هم قابل بررسی است چراکه اصل دورهم بودن و صله ارحام بهانه خوبی برای زدودن کدورت ها و  نزدیک کردن قلب ها به یکدیگر است و این نزدیک کردن دل های انسان ها به یکدیگر ازجمله مباحث ارزشمندی است که ایرانیان به آن توجه جدی داشته اند.

سادگی و فرهنگ، شیرینی سفره های ایرانی بود

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آداب ارزشمند گذشتگان در شب یلدا خاطرنشان کرد: توجه و عنایت گذشتگان و به اصطلاح، قدیمی ها این بوده که کام خود را با شیرینی های خانگی و تنقلاتی که خودشان درست می کردند شیرین کرده، اشعار حافظ می خواندند، از مثنوی مولوی و نهج البلاغه بهره ها می بردند و از شیرینی روایات معصومین (ع) استفاده می کردند.

وی افزود: در این شب های چله، زیر کرسی و با آن فضای صمیمی، با حضور پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، چه دورهمی های بسیار  شیرین، جالب و اثر بخشی بوده است، امروز هم مناسبت هایی این چنین می تواند، برای ملت ما زنجیره محبت، گستره وحدت، صمیمیت و از بین رفتن کدورت ها را داشته باشد.

سفره های نیازمندان را گرم کنیم

گرجی در خصوص اهمیت کمک به دیگران و فرصت هایی مانند شب یلدا برای این امر یادآور شد: یکی از خصوصیات خوبی که می توان در این شب ها اجرا کرد این است که همین طور که سفره و کانون خانواده گرمی داریم، کانون خانواده ای را هم گرم کنیم، چه ایرادی دارد مقداری میوه برای نیازمندان و ایتام فراهم کنیم و به صورت آبرومندانه و با حفظ کرامت ایشان در اختیار آن ها قرار دهیم.

کارشناس مسائل خانواده در پایان اذعان داشت: نکته ای ک ممکن است این شب ها به وجود بیاید تجمعات برخی جوانان با دوستانشان در معابر عمومی، پارک ها و یا جاهای دیگر ست، در این خصوص باید توجه داشت که فی النفسه در این  مناسبت ها، بودن با خانواده مطرح است و رعایت احترام و مسائل قانونی و دوری از تنش های اجتماعی می تواند تأثیرگذار باشد.

انتهای پیام/63106/ص30/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha