قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۷۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ما و یلدایی که شبیه هیچ وقت نیست...

ما از گذشته های دور بلندترین شب سال را جشن گرفته ایم، اکثر ما از کودکی یلدا را با ترکیبی هنرمندانه از سرخی و سیاهی شناخته ایم؛ سرخی انار و سیاهی شب  و امید به طلوع دوباره خورشید طلایی؛ امسال هم سرخی با سیاهی شب یلدا در هم آمیخته و به پیشواز یلدا رفته ایم.

ما و یلدایی که شبیه هیچ وقت نیست...

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، این شب از گذشته های دور جایگاه و اهمیت ویژه ای برای خانواده های ایرانی داشته است، به صورتی که خانواده ها تحت هر شرایطی همه چیز را به یلدا گره زده اند و یلدا را در اولویت گذاشته اند؛ اما امسال شرایط کمی فرق می کند؛ وضعیت معیشتی مردم اگرچه هیچ وقت نتوانسته بر رسم و رسومات تاریخی ما سایه بیندازد اما تا حدودی اثر خود را گذاشته است. از چند نفر در این خصوص سوال کردیم.

چراغ یلدا کم نور می شود اما خاموش نمی شود

به عنوان نمونه، سیما هم می گوید: با تغییر وضع اقتصادی، خرید آجیل برای عید نوروز تبدیل به آرزو شده است چه برسد به شب یلدا؛ به خاطر همین دلم خودمان را با خرید تخمه به جای آجیل خوش می کنیم و ترجیح می دهیم به جای هندوانه و انار که در این شب ها قیمت نجومی دارند پرتقال و سیب که مناسب تر است خریداری کنیم.

محمد هم می گوید: من و خواهر برادرهایم قبل از شب یلدا با هم هماهنگ می کنیم و هرکس چیزی برای این شب می خرد و به خانه پدری می رویم اینطور دیگر فشار اقتصادی چندانی به کسی نمی آید، چون دور از انصاف است تمامی این هزینه ها فقط بر دوش یک نفر باشد، البته پدر و مادر هم از دیدن فرزندان در کنار خود در این شب لذت می برند.

مریم هم ، صرف هزینه برای این شب را غیر منطقی می داند و می گوید: نمیخواهم با هجوم برای خرید مانند برخی، باعث دامن زدن به گرانی ها بشوم، در باطن شب یلدا با فردایش چه تفاوتی دارد؟ نمی شود فردا شب هندوانه خورد؟

تخمه و نخودچی به جای آجیل

نسیم هم که زنی خانه دار است می گوید: با این وضعیت بد اقتصادی نمی شود خریدی برای این شب کرد از طرفی هم دلخوشی افراد به همین شب ها است، من هم سعی می کنم این شب را اقتصادی  برگزار کنم، خودم در منزل  به جای شیرینی، کیک می پزم و به جای آجیل تخمه و نخودچی و کشمش می خریم که قیمت پایین تری دارند.

افسانه هم می گوید: به دلیل اینکه با پدر و مادر همسر خود زندگی می کنیم تمامی هزینه های این شب را آنها پرداخت می کنند و فقط می خواهند که به هر نحوی که می شود فرزندان را در این شب کنار یکدیگر نگه دارند و از هیچ خوراکی هم دریغ نمی کنند و تمام و کمال رسم را به جا می آورند.

محسن هم مرد جوانی است که به تازگی نامزد کرده است و می گوید: وقتی پای آبرو درمیان باشد دیگر فرق می کند، امسال باید برای همسرم چلگی ببریم ، پس باید حتما آجیل، شیرینی و میوه را بخرم و به عروس هدیه بدهم.

نظرات متفاوتی در این خصوص وجود دارد، اما کلیت این است که چراغ جشن شب یلدا حتی اگر کم نور شود اما خاموش نمی شود.

اما مسئولین در خصوص بازار شب یلدا چه می گویند؟

با محمدرضا فلاح رئیس اتحادیه میوه فروشان البرز  در خصوص وضعیت میوه برای این شب گفت و گو کردیم.

رئیس اتحادیه میوه فروشان گفت: هیچ مشکلی بابت تامین میوه برای شب یلدا نداریم و تمامی اقلام به مقدار کافی وجود دارد.

فلاح در ادامه در خصوص قیمت میوه های یلدایی گفت:چون صادرات میوه نداشته ایم  افزایش قیمتی هم نبوده است و مردم هم نگرانی درباره قیمت ها نداشته باشند چون بازرسی ها باشدت و حساسیت فراوان نسبت به این موضوع عمل خواهد کرد.

انار ۸ تا ۱۰ هزار تومان، هندوانه ۲۵۰۰ تا ۳۲۰۰

رئیس اتحادیه میوه فروشان اظهار کرد: قیمت هرکیلو انار از ۸۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان خواهد بود و هندوانه هم با قیمت  از ۲۵۰۰ تومان تا ۳۲۰۰ تومان خواهد بود که ممکن است حدود ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته باشد که البته این یک احتمال است و قطعی نخواهد بود.

در ادامه با رئیس اتحادیه قنادان و آجیل فروشان در خصوص اقلام پرطرفدار در این شب صحبت کردیم.

پسته بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ هزار تومان قیمت دارد

رضا امامی گفت:آجیل و خشکبار به خاطر عدم صادرات حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش قیمت داشته است و فراوانی زیادی در بازار داریم.

وی در ادامه در خصوص قیمت برخی اقلام گفت: قیمت پسته از ۱۲۰ هزار تومان تا ۱۶۰ هزار تومان و بادام خارجی قیمتی حدود ۱۳۰ هزار تومان تا ۱۴۰ هزار تومان دارد.

وی در ادامه افزود: قیمت بادام ایرانی حدود، ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان و فندق ایرانی ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است، بادام هندی هم قیمتی حدود ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تومان دارد.

امامی در خصوص قیمت انواع تخمه گفت: تخمه ژاپنی ۳۵ تا ۴۵ هزار تومان و تخمه کدو هم ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان است، نخودچی هم ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه قنادان و آجیل فروشان در خصوص قیمت شیرینی برای این شب گفت: مردم در خصوص قیمت شیرینی نگران نباشند چون بر آنها نظارت می شود.

اقلام شب یلدا در بازار روزهای کرج از مغازه ها ارزان تر است

رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری کرج  هم اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن به طولانی ترین شب سال، بازار روزهای کرج به صورت ویژه آماده خدمات رسانی به شهروندان هستند.

عباس وحیدی با اشاره به نرخ اقلامی که مردم برای شب یلدا می خرند، توضیح داد: مردم می توانند انار، آجیل و هندوانه شب یلدای خود را از بازار روزها تهیه کنند و مطمئن باشند، قیمت این اقلام در مقایسه با مغازه های سطح شهر به میزان قابل توجهی کمتر است.

وحیدی تصریح کرد: به عنوان مثال آجیل چهار مغز که بهترین آجیل بازار است در بازار روزها به قیمت هر کیلو۱۳۶ هزار تومان عرضه می شود که در مقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به قیمت انار و هندوانه گفت: هر کیلو انار به قیمت ۷۳۰۰  و هر کیلو هندوانه دزفولی و میناب هر کدام به قیمت ۱۴۰۰ و ۳۴۰۰ هزار عرضه می شوند که قیمت آنها نیز در مقایسه با میوه فروشی های سطح شهر ۳۰ درصد کمتر است.

وی با اشاره به قیمت آجیل شیرین و شور گفت: آجیل شیرین هر کیلو ۳۸ هزار تومان و آجیل شور نیز هر کیلو ۵۹ هزار تومان است.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha