قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۶۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

برگزاری جشن شب یلدا در دانشگاه آزاد اسلامی بهاباد +تصاویر

آئین جشن شب یلدا با حضور دانشجویان، رئیس دانشگاه آزاد، اساتید و خانواده دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد برگزار شد.

برگزاری جشن شب یلدا در دانشگاه آزاد اسلامی بهاباد +تصاویر

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از بهاباد، شب گذشته مراسم جشن شب یلدا با حضور دانشجویان، رئیس دانشگاه آزاد، اساتید و خانواده دانشجویان در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد برگزار شد.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد در این آئین در سخنانی بابیان اینکه، شب یَلدا یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است، اظهار کرد: در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم کره شمالی که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می شود.

محمدرضا خادمی بهابادی تصریح کرد: خانواده های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه ها و رایج تر از همه، هندوانه را مهیا و دورهم سرو می کنند. پس از سرو تنقلات، قصه گویی بزرگان خانواده برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال گیری با دیوان حافظ رایج است.

 

وی اظهار کرد: شب یلدا که به عنوان یکی از شب های مقدس در ایران باستان مطرح بوده به صورت رسمی در تقویم ایرانیان باستان از سال ۵۰۲ قبل از میلاد در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان راه یافت.

 

شایان ذکر است از ویژه برنامه های این مراسم می توان به برپایی سفره شب یلدا، اجرای گروه موسیقی سنتی، اجرای چوب بازی سنتی قدیمی بهاباد، قرائت اشعار زیبای حافظ توسط دانشجویان، برگزاری مسابقات جذاب و اهداء هدایا به برگزیدگان مسابقه و اشاره کرد.

انتهای پیام /90013

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha