قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۶۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اردوغان فشار سعودی را دلیل غیبت عمران خان در کوالالامپور دانست

جهان دفتر اسلام آباداسلام آباد تارنمای پاکستانی داون جمعه شب نوشت: رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه فشار حاکمان سعودی بر پاکستان را دلیل غیبت عمران خان در نشست اخیر در کوالالامپور…

اردوغان فشار سعودی را دلیل غیبت عمران  خان در کوالالامپور دانست

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، وب سایت انگلیسی زبان "داون" به نقل از گزارش تارنمای ترکیه ای "دیلی صباح" نوشت: اردوغان طی گفت و گو با نمایندگان رسانه های ترکیه گفت که پاکستان به دلیل فشارهای سعودی و احتمال تحریم های اقتصادی این کشور مجبور به عقب نشینی از اجلاس سران کوالالامپور شد.

در این گزارش به نقل از اظهارات اردوغان آمده است: این اولین باری نیست که عربستان و امارات به یک کشور برای انجام دادن کاری و یا انجام ندادن آن فشار می آورند.

رییس جمهوری ترکیه اظهار داشت: متاسفانه فشارهای عربستان علیه پاکستان مشهود است. آنان (سعودی ها) قول هایی نیز برای پشتیبانی از بانک مرکزی پاکستان داده اند. از همه مهم تر نزدیک به ۴ میلیون پاکستانی در عربستان مشغول به کار هستند و آنان (تهدید کرده اند) که بنگلادشی ها را جایگزین نیروهای کاری پاکستان می کنند.

اردوغان افزود: سعودی ها علاوه بر این تهدید کردند که پولی را که به حساب بانک مرکزی پاکستان (برای کمک به تقویت ذخایر ارزی) واریز کرده بودند را پس خواهند گرفت و به همین دلیل پاکستان نیز با توجه به مشکلات اقتصادی مجبور به تسلیم شدن در برابر خواسته های عربستان شد.

تارنمای داون نوشت: وزارت امور خارجه پاکستان تاکنون هیچ واکنشی به اظهارات منتشر شده به نقل از رییس جمهوری ترکیه نشان نداده است.

بیانیه رسمی پاکستان درباره عدم حضور در نشست کوالالامپور 

وزارت امور خارجه پاکستان پس از چند روز سکوت در قبال پرسش های متعدد رسانه های داخلی و خارجی مبنی بر دلایل انصراف عمران خان از حضور در اجلاس سران کوالالامپور اعلام کرد: اسلام آباد خواهان آنچه که در این بیانیه "تقسیم میان ملل اسلامی" خوانده شده، نیست.

در بیانیه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه پاکستان آمده است: اکنون زمان انجام تلاش ها برای رفع نگرانی های اصلی کشورهای بزرگ مسلمان در ارتباط با تقسیم احتمالی بین ملل اسلامی است و پاکستان به همین دلیل در نشست کوالالامپور شرکت نکرد.

در این بیانیه آمده است: پاکستان به نقش خود برای تحکیم همبستگی میان ملت اسلامی و مقابله با چالش های پیش روی جهان اسلام ادامه می دهد.

واکنش نمایندگان مجلس پاکستان 

روز گذشته (پنجشنبه) نمایندگان مجلس پاکستان و همچنین شخصیت های سرشناس سیاسی این کشور که عدم حضور در نشست اسلامی کوالالامپور را معنادار می دانند، خواستار آگاه شدن از علل غیبت «عمران خان» نخست وزیر پاکستان در این کنفرانس بین المللی شدند.

برخی از سیاست مداران و منابع آگاه در پاکستان عدم حضور نخست وزیر این کشور در نشست کوالالامپور را نتیجه فشارهای خارجی به ویژه ملاحظات برخی از متحدان عربی دولت اسلام آباد می دانند اما عمران خان «منافع ملی» را دلیل انصراف خود از سفر به کوالالامپور اعلام کرد.

سناتور "سید مشاهد حسین" از حزب مسلم لیگ نواز و رئیس کمیته دائمی روابط خارجی مجلس سنای پاکستان گفت: تصمیم دولت برای انصراف از شرکت در نشست سران اسلامی بسیار تبعات خطرناکی به همراه دارد.
وی افزود: عدم حضور در نشست مهم کوالالامپور و آن هم زمانی که کشورهای مهم منطقه شامل جمهوری اسلامی ایران، مالزی و ترکیه از مواضع پاکستان درخصوص مسائل منطقه ای حمایت می کنند، به ضرر کشور تمام می شود.

به گفته منابع خبری پاکستان، عمران خان در کنار سران مالزی و ترکیه جز افرادی بود که در حاشیه اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تصمیم گرفتند که برنامه نوینی برای مقابله با اسلام هراسی به اجرا گذاشته و در این خصوص نشست مهمی را با حضور سران جهان اسلام برگزار کنند، اما غیبت در نشست کوالالامپور سوال های بسیاری را به دنبال دارد که چرا عمران خان در این مرحله حساس، تصمیم به عدم حضور در نشست کوالالامپور را اتخاذ کرد.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha