قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۶۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رقابت یک هزار و ۷۳۱ داوطلب در قزوین برای دریافت مجوز وکالت/ قزوین بزرگترین حوزه امتحانی کشور

آزمون وکالت مرکز قوۀ قضائیه امروز با ۱۰۷ هزار نفر شرکت کننده در سراسر کشور برگزار شد که استان قزوین با شرکت ۱۷۳۱ نفر (۹۹۲ نفر آقا و ۷۳۱ نفر خانم) در سه حوزه به عنوان بزرگترین حوزه امتحانی، میزبان این آزمون بود.

رقابت یک هزار و ۷۳۱ داوطلب در قزوین برای دریافت مجوز وکالت/ قزوین بزرگترین حوزه امتحانی کشور

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از قزوین، آزمون وکالت مرکز وکلای قوۀ قضاییه امروز و برای نخستین بار به صورت غیر متمرکز در استان ها از جمله استان قزوین ظهر امروز در دانسگاه پیام نور برگزار شد.

عقیل فاضل، رئیس هیئت مدیرۀ مرکز وکلای قوه قضاییه در استان قزوین در حاشیۀ برگزاری این آزمون در قزوین اظهار کرد: آزمون وکالت مرکز قوۀ قضائیه امروز با ۱۰۷ هزار نفر شرکت کننده در سراسر کشور برگزار شد که استان قزوین با شرکت ۱۷۳۱ نفر (۹۹۲ نفر آقا و ۷۳۱ نفر خانم) در سه حوزه  به عنوان بزرگترین حوزه امتحانی، میزبان این آزمون بود.

وی افزود: زمان برگزاری آزمون، ساعت ۹ صبح پیش بینی شده بود که درب های آزمون از ساعت ۷ صبح باز شد و داوطلبان در ساعت ۷:۴۵ دقیقه در محل های خود مستقر شدند و فرآیند آزمون راس ساعت ۹ برگزار شد.

فاضل عنوان کرد: در بازدید صورت گرفته از محل های آزمون، مشخص شد که فضای آزمون از نظر زیرساخت ها از جمله تهویه، نور چیدمان صندلی مناسب و رضایتبخش بود و مشکلی در این حوزه وجود نداشت.

رئیس هیئت مدیرۀ مرکز وکلای قوۀ قضائیه در استان قزوین تصریح کرد: منابع آزمون شامل حقوق مدنی و امور حسبی با ضریب ۲، قانون آئین دادرسی و مدنی با ضریب ۲، حقوق تجارت با ضریب ۲، جزای عمومی و اختصاصی با ضریب ۲، آئین دادرسی کیفری با ضریب ۲، متون فقه با ضریب ۲، حقوق ثبت با ضریب ۱ بود و ۱۴۰ دقیقه برای پاسخگویی به ۱۲۰ سوال درنظرگرفته شده بود.

وی اضافه کرد: سوالات نمرۀ منفی نیز داشت و داوطلبان حق همراه کتاب های قانون و جزوات آموزشی را در امتحان نداشتند.

فاضل تصریح کرد: برگزاری این آزمون در دومرحله پیش بینی شده است؛ مرحلۀ نخست شامل آزمون کتبی است که دوبرابر ظرفیت نیازسنجی آزمون استان ها که در هیئت مدیره مراکز استان ها به تهران اعلام شده، برگزار می شود؛ مرحلۀ دوم آزمون شامل مصاحبۀ تخصصی علمی، شخصیتی است که در این مرحله، بیشتر آمار داوطلبان حذف شده و باقی ماندۀ آنها وارد مرحلۀ کارآموزی برای اخذ پروانۀ وکالت می شوند.

رئیس هیئت مدیرۀ مرکز وکلای قوۀ قضائیه در استان قزوین با بیان اینکه نتیجۀ آزمون امروز به زودی اعلام می شود، گفت: آمار جذب داوطلبان وکیل در آزمون امروز اعلام نشده چراکه نخبه پروری به عنوان مهم ترین هدف برگزاری آزمون است و البته ما نیازسنجی کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: آزمون مرکز وکلا در گذشته به صورت محدود و تنها در چند استان و تهران برگزار می شد اما این آزمون امروز برای نخستین بار به صورت یکپارچه در تمام استان ها و شهرستان های برخی از استان ها برگزار شد.

فاضل مطرح کرد: هدف از برگزاری آزمون این است که از افراد نخبه در عرصۀ وکالت استفاده شود و آزمون برگزار شد تا توسعه ای در نهاد وکالت و تحولی در قوۀ قضائیه در راستای گام دوم انقلاب ایجاد شود.

رئیس هیئت مدیرۀ مرکز وکلای قوۀ قضائیه در استان قزوین ادامه داد: در حال حاضر، ۳۶۰ نفر وکیل در سطح استان مشغول به فعالیت و ۳۶ نفر نیز کار آموز دارای پروانۀ کارآموزی هستند و مرکز وکلای قوۀ قضائیه در استان در مجموع دارای ۴۰۰ نفر وکیل است.

وی اضافه کرد: برنامه های مرکز وکلا در هیئت مدیره تدوین شده است که در این راستا برخی از برنامه های علمی و آموزشی و نشست های علمی برای وکلا برگزار می شود و برای نمونه، تمدید پروانۀ وکالت برای نخستین بار در کشور در استان قزوین به صورت الکترونیک انجام شده است.

 

رقابت 107 هزار نفر در کشور

طهماسب کیانفر، نائب رئیس هیئت مدیره مرکز وکلای استان قزوین نیز در قزوین اظهار کرد: آزمون وکالت مرکز وکلای قوۀ قضائیه در سراسر کشور به صورت همزمان با ۱۰۷ هزار نفر شرکت کننده برگزار شد که از این تعداد ۱۷۳۰ نفر شرکت کننده در قزوین با تعداد ۹۹۳ نفر آقا و ۷۳۸ نفر خانم بود.

وی گفت: برنامه های جذب وکیل و نیاز سنجی به طور معمول هر سال یکبار برگزار و این نیازسنجی ها از سوی استان ها به مرکز وکلای قوۀ قضائیه مرکز در تهران اعلام می شود و در صورت نیاز به جذب بیشتر وکیل، آزمون مجددی نیز برگزار می شود.

نائب رئیس هیئت مدیرۀ مرکز وکلای استان قزوین مطرح کرد: از جمله اهدافی که موجب انگیزه در قانون گذار برای ایجاد مرکز قوۀ قضائیه ایجاد ، انحصار ایجاد شده در حوزۀ وکالت بود؛ مردم اجرای عدالت را از سوی دستگاه متولی همچون قوۀ قضائیه انتظار دارند و انحصار ایجاد شده بود که نهایتا در قانون برنامۀ سوم و مرکز وکلا موازی با دادگستری در راستای اصل قانون اساسی، با هدف فراهم شدن دسترسی مردم به وکیل و دادرسی عادلانه و استتفاده از وکلای علمی و اخلاقی و پرورش آن ایجاد شد.

کیانفر ادامه داد: این آزمون برای تقویت بنیۀ علمی وکلا، امروز برگزار شد تا داوطلبان موردسنجش قرار گیرند و تلاش بر این است که افراد متخصص و متعهد به جامعه عرضه شود.

وی خاطرنشان کرد: اکثر وکلا در حوزه های مختلف از جمله بویین زهرا، تاکستان، آوج و آبیک و حوزه های قضائی کوهین و رامند به تفکیک دارای دفتر وکالت هستند و به عبارت دیگر، در هر حوزه به میزان پرونده های ورودی آن حوزه، وکیل تعیین شده است و عدم دفتر به عنوان تخلف محسوب می شود.

نائب رئیس هیئت مدیرۀ مرکز وکلای استان قزوین گفت: در بازرسی های سالیانه باید دفاتر این وکلا باید دایر باشد و وکلا باید ساعت های حضور خود را دفاتر بیان کنند.

 

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha